Co jeść przy osteoporozie?

Diagnoza osteoporozy to nie tylko moment, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. Powinna być ona również motywacją do zmiany stylu życia, a przede wszystkim diety. Należy zadbać, aby była ona bogata w wapń, dzięki czemu kości będą w stanie ulec wzmocnieniu. Równie ważna jest witamina D, dzięki której organizm lepiej wchłania wapń. Co więc warto jeść przy osteoporozie, a czego lepiej unikać? Dobrze jest zapoznać się z odpowiedziami na te pytania, aby skuteczniej walczyć z osteoporozą.

Reklama

Produkty bogate w wapń

Na szczęście wapń to pierwiastek dostępny w wielu produktach. Każda osoba może więc skomponować posiłki, które będą dla niej nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Zbilansowanie diety nie powinno stanowić problemu dla wegan czy wegetarian. Wbrew pozorom, wapń znaleźć można nie tylko w produktach mlecznych jak śmietana, kefir, jogurty czy maślanki. Znajduje się on również w warzywach (m.in. w brokułach, jarmużu, kapuście, awokado, pietruszce) oraz w roślinach strączkowych (jak soczewica, fasola, ciecierzyca). Zawierają go także ryby z małymi ośćmi (jak sardynki), przetwory sojowe wzbogacone wapniem, suszone figi i morele, a także orzechy i nasiona.

Tych produktów lepiej unikać

Zbilansowana i zdrowa dieta polega nie tylko na sięganiu po odpowiednie produkty. Należy z niej wyeliminować także używki, które powodują wydalanie wapnia z organizmu, takie jak alkohol czy nadmiernie pita kawa. Nie wolno także palić papierosów. Warto ograniczyć spożycie soli, która przyśpiesza utratę pierwiastka. Lepiej zapomnieć o napojach gazowanych, które zawierają w swoim składzie kwas fosforowy.

Czy warto suplementować wapń?

U osób ze zdiagnozowaną osteoporozą wskazana jest suplementacja wapniem. Chodzi przecież o to, aby zwiększyć gęstość kości i ich wytrzymałość. Suplementacja to więc najprostszy sposób, aby szybko uzupełnić niedobory wapnia. Oczywiście suplementacja nie zwalnia z obowiązku dbania o zdrową i zbilansowaną dietę. Wdrażanie zmian w swój codzienny jadłospis z pewnością zajmie jednak więcej czasu. Są także przypadki, w których suplementacja wapniem jest zalecana do końca życia, obok zdrowej diety.

Po jaki suplement wapnia sięgnąć?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z wapniem. Wśród nich wyróżnia się Calperos, który ma status leku. Zawiera on węglan wapnia,
który jest źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia dla ludzkiego organizmu w formie zjonizowanej. Dawkowanie powinno się ustalić indywidualnie z lekarzem, nie powinno się jednak przekroczyć dawki 1200 mg jonów wapnia na dobę. Suplement można stosować nie tylko w przypadku takich problemów jak osteoporoza. To idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która ma zwiększone zapotrzebowanie na wapń. Zwłaszcza że lek jest dostępny bez recepty. Więcej o preparacie można przeczytać na https://calperos.pl/.

Witamina D – dlaczego jest ważna?

Witamina D zwiększa wchłanialność wapnia, nie wolno więc o niej zapominać. Można ją pozyskać z niektórych produktów żywieniowych jak jajka, masło, żółty ser czy tłuste ryby (np. łosoś, śledź, tuńczyk, makrela). Najlepiej sprawdzi się jednak kąpiel słoneczna. Pod wpływem promieni słonecznych organizm w naturalny sposób wytwarza witaminę D. Stąd tak bardzo ważne jest, aby często przebywać na świeżym powietrzu. Niestety, pozyskanie witaminy jest utrudnione w okresie jesienno-zimowym. Warto więc postawić na sezonową suplementację.

Reklama

Osteoporoza to choroba, która wymusza zmiany w codziennej diecie. Osoby chore muszą zacząć zwracać uwagę na to, co jedzą i w jakich ilościach. Nie chodzi jedynie o sięganie po żywność bogatą w wapń. Niektóre używki mogą utrudniać jego wchłanianie, stąd konieczność wyeliminowania pewnych produktów z diety. Z czasem coraz łatwiej jest sięgać po odpowiednie posiłki, zwłaszcza jeśli widoczniej poprawie ulega układ kostny i ogólne samopoczucie. Skutki osteoporozy w większości przypadków są odwracalne. Warto skupić się na właściwej diecie.