Okuloplastyka – czas na zdrowe i piękne oczy!

Jak zachować świetny wygląd oczu mimo upływu czasu? Jak – będąc młodą osobą – w estetyczny sposób pozbyć się tej irytującej zmiany, którą masz od urodzenia na powiece? Rozwiązaniem tych i podobnych im problemów jest nowoczesna gałąź okulistyki – okuloplastyka. Na czym dokładnie polega?

Reklama

​Zdrowie i uroda, czyli czym jest okuloplastyka?

Okuloplastyka powstała z połączenia dwóch dziedzin medycyny: okulistyki i chirurgii plastycznej. Nie będzie błędem stwierdzenie, że zawiera w sobie najważniejsze cechy obydwu tych specjalności – pozwala bowiem zadbać zarówno o wygląd, jak i zdrowie naszych oczu. Zabiegi z dziedziny okuloplastyki polegają głównie na usuwaniu różnego rodzaju zmian występujących na oku lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Z jednej strony umożliwiają więc przywrócenie pięknego wyglądu naszej twarzy, z drugiej – pozbycie się problemu, który mógłby być szkodliwy dla naszego zdrowia. Część zmian pojawiających się w pobliżu oka ma charakter łagodny, ale są i takie, które z czasem potrafią przerodzić się w coś znacznie poważniejszego. Albo – po prostu – przesłonić nam widzenie!

​Jakich zmian można pozbyć się przy pomocy okuloplastyki?

W jakich konkretnie sytuacjach możemy skorzystać z zabiegu okuloplastycznego? Do najczęściej usuwanych w ten sposób zmian należą:

  • Kaszaki – czyli niewielkie torbielowate guzki, przypominające z wyglądu ziarenka kaszy. Często występują w grupach. Są bezbolesne, ale nie należy ich zaniedbywać, bo niekiedy (np. w przypadku nadkażenia) mogą przyczynić się do powstania zmiany złośliwej.
  • Skrzydliki – małe narośle lokalizujące się głównie na spojówce. Ich nazwa bierze się od kształtu przypominającego skrzydła małego owada. Rozrastając się, mogą przesłaniać widzenie i powodować uczucie obecności ciała obcego w oku.
  • Kępki żółte – zbudowane głównie z cząsteczek cholesterolu żółte grudki. Zwykle występują symetrycznie – na powiekach lub w okolicy nosa.
  • Brodawki – narośle skórne, które mogą pojawić się właściwie na całym ciele, w tym również w okolicy narządu wzroku. Zwykle mają charakter łagodny, jednak łatwo je pomylić z niektórymi zmianami złośliwymi.
  • Gradówki – zgrubienia powiek spowodowane stanem zapalnym gruczołów łojowych. Gradówka często przypomina inny stan zapalny – jęczmień – ale jest od niego mniej bolesna.

​Blepharoplastyka, czyli estetyczna korekcja powiek

Warto pamiętać, że okuloplastyka to nie tylko usuwanie zmian z oka. Bardzo ważną jej gałęzią jest tzw. blepharoplastyka, czyli korekcja powiek. Chodzi tu głównie o redukcję ich opadania – co może mieć miejsce zarówno w przypadku powieki górnej, jak i dolnej (pacjent wygląda wtedy, jakby miał „worki” pod oczami). Tego typu problemy mogą pojawić się u każdego z nas – najczęściej w okolicy 40. roku życia. Zwykle są związane ze spadkiem elastyczności skóry, gromadzeniem się jej fałdów i zmniejszeniem ilości kolagenu w tkankach. Dzięki zabiegowi blepharoplastyki można usunąć nadmiar tłuszczu i skorygować opadanie powieki. Efektem jest nie tylko lepszy wygląd twarzy – poprawia się także zawężone pole widzenia!

​Metody okuloplastyki

W porządku – ale w jaki sposób usuwa się wymienione wcześniej zmiany? Jak dokonać korekty powiek? Do najczęściej stosowanych w okuloplastyce metod należą:

  • chirurgiczne wycięcie – najpopularniejszy sposób; pozwala na usunięcie większości zmian;
  • złuszczanie – stosowane głównie przy pozbywaniu się brodawek;
  • marsupializacja – zabieg nacięcia torebki cysty, usunięcia płynu i wszycia jej brzegów do zdrowej tkanki. Stosuje się go najczęściej wtedy, kiedy niemożliwe jest chirurgiczne wycięcie;
  • laseroterapia lub elektrokoagulacja – usuwanie zmian przy pomocy wiązki światła lub ciepła wytwarzanego przez prąd o wysokiej częstotliwości;
  • krioterapia – wykorzystująca do korekcji działanie zimna (zwykle ciekły azot).

Warto również wiedzieć, że nie każda zmiana musi być usuwana zabiegowo. Czasami wystarczające może okazać się zastosowanie odpowiednich maści. Dlatego zawsze warto porozmawiać na temat konkretnego przypadku z okulistą, który pomoże nam podjąć właściwą decyzję.

​Okuloplastyka – prosta i… wygodna!

Okuloplastyka jest dziedziną, w której stawia się na komfort pacjenta. Zabiegi są wykonywane z dbałością o jego wygodę, a jednocześnie z nastawieniem na uzyskanie jak najlepszych efektów. Dlatego właśnie nie ma powodów, aby się ich obawiać! Do zalet okuloplastyki, oprócz możliwości poprawienia wyglądu i zdrowia naszych oczu, należą:

  • Krótki czas trwania zabiegu – najczęściej ok. 45 minut;
  • bezbolesny przebieg – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia; pełna narkoza nie jest potrzebna, pacjent przez cały czas może pozostawać w kontakcie z lekarzem;
  • bezpieczeństwo – ryzyko powstania poważniejszych komplikacji jest bliskie zeru;
  • wykonywanie w trybie ambulatoryjnym – co oznacza, że po zabiegu nie ma potrzeby pozostawania dłużej w szpitalu lub klinice – można wracać do domu!
Reklama

Jednym z miejsc, w których poddasz się okuloplastyce jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.