Rumianek właściwości lecznicze

Pośród rozmaitych roślin leczniczych wykorzystywanych w terapiach naturalnych, rumianek pospolity zajmuje szczególne miejsce. Ten tani, powszechnie występujący kwiat jest istną skarbnicą substancji zdrowotnych. Wykorzystując koszyczki rumianku, można leczyć rozmaite dolegliwości układu pokarmowego, dróg moczowych czy trzustki. Dowiedz się, w jaki sposób stosować rumianek, żeby skutecznie pomóc swojemu zdrowiu.

Reklama

Zastosowanie rumianku

Co sprawia, że niepozorny kwiat o białych płatkach jest jednym z najpopularniejszych produktów w ziołolecznictwie? To zasługa zawartych w nim aktywnych związków, które wykazują pozytywne działanie na ludzki organizm. Olejki eteryczne, kumaryny, flawonoidy czy kwasy fenolowe wpływają na różne obszary ciała, usprawniając ich działanie.

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla L.)

Informacje o skuteczności tej rośliny znane są już od czasów starożytnych. Ludzkość bardzo szybko zrozumiała, że dzięki jej właściwościom można wyeliminować liczne dolegliwości. Zbieranie i suszenie koszyczków rumianku było powszechnym zwyczajem wielu ludów. Współczesna nauka tylko potwierdziła informacje dotyczące leczniczego działania rumianku.

Rumianek do picia

Napar z rumianku to jedna z najczęściej stosowanych form wykorzystania tego zioła. Wszystkim zdarzyło się wypić herbatę rumiankową dla uspokojenia skołatanych nerwów. Zawarty w roślinie olejek eteryczny ma silne działanie relaksujące i jest bardzo zalecany przy wielu dolegliwościach układu nerwowego.

Herbata z rumianku

Napar zaparza się najczęściej z koszyczków rumianku. Sklepy zielarskie oferują je do kupienia w całości, jak również w formie już przygotowanych, sproszkowanych mieszanek. Rumianek należy zalać szklanką wrzątku, po czym przez około 15 minut zaparzać pod przykryciem. Po wystudzeniu napój jest gotowy do picia. Warto zaparzać taką herbatkę każdego ranka, to pozwoli zacząć dzień bez stresu i niepokoju.

Napar z rumianku

Zastosowanie antystresowe to tylko jedna z wielu możliwości, jakie daje nam rumianek. To ziele działa przeciwzapalnie, dlatego jest bardzo polecane w przypadku przeziębień. Herbatka z rumiankiem jest bardzo łagodna i nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, dlatego może być bezpiecznie stosowana u dzieci. Warto pić ją zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, dla wzmocnienia odporności i zabezpieczenia się przed infekcjami.

Picie naparu przynosi również efekt moczopędny, dzięki czemu łagodzi stany zapalne pęcherza i pozwala na szybsze wypłukiwanie toksyn z organizmu. Działanie przeciwbakteryjne umożliwia pozbyć się groźnych patogenów, mogących wpływać na drogi moczowe.

Rumianek na żołądek

Jeśli dręczą cię ból i stany zapalne żołądka, rumianek pomoże ci w złagodzeniu dolegliwości. Wypicie naparu zaraz po posiłku wspomaga pracę całego przewodu pokarmowego, przyśpiesza trawienie i wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Rumianek wpływa korzystnie na mięśnie gładkie, wspierając ich rozkurczanie, co sprawia, że jest w stanie poprawiać pracę jelit. Zapobiega wzdęciom i łagodzi refluks przełyku. Zawartość bisabololu umożliwia regenerację błony śluzowej żołądka, zapobiegając powstawania wrzodów.

Okłady z rumianku

W aptekach i sklepach zielarskich możesz natrafić na wyciąg z rumianku. Ta forma jego wykorzystania jest bardzo przydatna w sporządzaniu roztworów i okładów. Koszyczek rumianku ma w sobie substancje o działaniu odkażającym i przeciwzapalnym, dlatego warto stosować wyciągi z niego do leczenia dolegliwości błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Wyciąg z rumianku można stosować zarówno wewnętrznie jak i doustnie. Przyrządzając roztwór o 10% zawartości rumianku, uzyskasz doskonały środek do przepłukiwania jamy ustnej. Zapewni ulgę nie tylko w dolegliwościach śluzówki, ale i skutecznie ugasi stan zapalny dziąseł. Pijąc kilka kropel wyciągu zmieszanych z wodą, wyeliminujesz kłopoty z żołądkiem i jelitami.

Rumianek właściwości lecznicze

Szeroka gama leczniczych efektów płynących ze stosowania rumianku wynika z jego składu chemicznego. Kwiaty i koszyczki rumianku obfitują w związki takie jak sole mineralne, garbniki katechinowe, poliacetyleny i polisacharydy. Bogactwo tych substancji umożliwia skuteczne działanie na wiele obszarów ludzkiego organizmu. Właściwości lecznicze produktów opartych o rumianek zostało potwierdzone w licznych testach.

Na co pomaga rumianek

Wielu pacjentów zmagających się z rozmaitymi chorobami z powodzeniem włączyło rumianek do swojej terapii. Doceniają łatwość stosowania, brak skutków ubocznych i skuteczność wynikającą z wykorzystania tego zioła. Na jakie przypadłości należy stosować specyfiki z rumiankiem?

Reklama

Cukrzyca

Nie każdy wie, że rumianek pospolity wykazuje duże właściwości przeciwcukrzycowe. Roślina znacząco poprawia pracę trzustki i reguluje poziom cukru we krwi. Wielu diabetyków decyduje się na picie rumiankowego naparu zamiast zwykłej czarnej herbaty.

Schorzenia żołądkowe

Herbatka z rumianku może być kluczem do zdrowia układu pokarmowego. Składniki mineralne występujące w rumianku mają bardzo dobry wpływ na trawienie, dlatego to popularny wybór na wzdęcia i zaparcia. Rumianek rozkurcza mięśnie gładkie, dzięki czemu poprawia perystaltykę jelit. Łagodzi podrażnienia występujące w błonie śluzowej żołądka oraz przełyku, co zapobiega pojawianiu się wrzodów i refluksu.

Oparzenia skóry

Rumianek działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie co sprawia, że to idealny środek do stosowania na zranioną, oparzoną czy suchą skórę. Produkty takie jak maść rumiankowa czy wyciągi z tej rośliny należy stosować bezpośrednio na uszkodzony fragment skóry. Przyspieszą gojenie i zapobiegną powstawaniu obrzęków. Okłady rumiankowe można nakładać również na oczy. To powszechnie wykorzystywany sposób na zapalenie spojówek.

Leczenie dróg oddechowych

Inhalacje z wykorzystaniem naparu rumiankowego to często stosowany sposób na pozbycie się zalegających wydzielin przy przeziębieniu. Olejki eteryczne zawarte w rumianku nie tylko udrożnią drogi oddechowe, ale i zregenerują uszkodzone błony śluzowe. Te właściwości mogą się okazać szczególnie przydatne w leczeniu chorób u dzieci.

Rumianek – zastosowanie na włosy

Zioła wykorzystywane są od tysiącleci w pielęgnacji włosów. Rumianek, w przeciwieństwie do większości z nich, nie tylko kondycjonuje włos, ale także go rozjaśnia – jeśli więc marzysz o delikatnym pojaśnieniu włosów przy jednoczesnej poprawie ich kondycji, płukanki z rumianku są stworzone dla ciebie.

Substancje zawarte w rumiankowym kosmetyku wzmocnią cebulki włosów i zapobiegną ich wypadaniu. Takie naturalne kosmetyki są bardzo skuteczne, a jednocześnie łagodne. Płukanki rumiankowe to również dobry sposób na pozbycie się łupieżu i wyeliminowanie nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Rumiankowe kosmetyki

Olejek eteryczny i sole mineralne stanowiące składnik kwiatów rumianku, czynią z niego świetny środek stosowany w dbaniu o urodę. Rumianek jest często składnikiem szamponów, płynów do kąpieli, maseczek, kremów i odżywek. Ze względu na fakt, że ta roślina bardzo rzadko wywołuje uczulenia, kosmetyki na jej bazie są powszechnym wyborem dla osób posiadających skórę wrażliwą.

Kąpiel rumiankowa to dobry sposób na zadbanie o cerę, który jednocześnie pomoże się wyciszyć i zrelaksować. Przygotowanie takiej kąpieli jest bardzo proste. Wystarczy zaparzyć bardzo intensywny napar z suszonych koszyczków rumianku i wlać go do wanny z wodą. Do tego celu możemy również wykorzystać ekstrakt rumiankowy.

Bezpieczeństwo rumianku

Rumianek jest powszechnie uważany za roślinę, której stosowanie jest łagodne i bezpieczne. Herbatka rumiankowa może być pita przez dzieci, stosuje się ją również w przypadku kobiet w ciąży. Przeciwwskazania do jej stosowania mogą występować jedynie u osób uczulonych na kwiaty rumianku. Jeżeli stale zażywasz leki, zwłaszcza hormonalne, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać pewność, że rumianek nie będzie zachodził z nimi w niepożądaną reakcję.

Reklama

Wyjątkowy rumianek

Jak widzisz, rumianek jest słusznie uznawany za jedną z najbardziej wszechstronnych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Wystarczy kilka minut, żeby przygotować rumiankowy napar, który jest skuteczny w leczeniu całej listy chorób. Warto taki napój pić codziennie, nawet jeżeli nic nam nie dolega. Rumianek przynosi efekty uspokajające i łagodzi skołatane nerwy. W stanach nadmiernego poddenerwowania, przed zastosowaniem leków na uspokojenie, warto najpierw spróbować rumianku.

Rumianek można wykorzystać do przemywania ran, przygotowania naparu działającego przy stanach zapalnych czy infekcjach układu oddechowego. Ta roślina znajduje swoje wykorzystanie jako zamiennik chemicznych kosmetyków i płukanek do włosów. Wyciągi rumiankowe mogą okazać się pomocne przy bólach zębów, zapaleniach dziąseł i w zmaganiach z innymi przypadłościami, dręczącymi nasze zdrowie.