Czy kobieta w ciąży powinna brać suplementy?

Planujecie powiększyć rodzinę lub już jesteś w ciąży i chcesz, aby zarówno jej przebieg, jak i rozwój dziecka przebiegały zgodnie z planem? Wiele pań decyduje się w tym wyjątkowym czasie sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży. Musisz jednak pamiętać, że skład tego typu preparatów dostępnych na rynku może się od siebie różnić i nie wszystkie są równie wskazane. Jakie składniki powinny znaleźć się w wybranych przez Ciebie suplementach diety? Kilka wskazówek w naszym artykule.

Reklama

Suplementy diety w ciąży

Zdrowa, zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla kobiet w ciąży – dzięki niej mają nie tylko więcej energii, ale też dostarczają sobie i dziecku witaminy oraz mikroelementy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie należy jednak bagatelizować tematu suplementów diety – według szacunków, sięga po nie od 78 do nawet 98% ciężarnych kobiet w USA, Kanadzie oraz Australii. Według Światowej Organizacji Zdrowia, suplementacja nie zawsze jest wskazana – powinna być dostosowana odpowiednio do potrzeb każdej kobiety w ciąży. Bez wątpienia jednak istnieje kilka kluczowych składników, które warto suplementować. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników są to: DHA, kwas foliowy, jod oraz witamina D. Wszystkie wymienione składniki posiada suplement diety dla ciężarnych Mama DHA Premium+.

Suplementy dla kobiet w ciąży a DHA

DHA (kwas dokozaheksaenowy) jest cennym składnikiem suplementów diety dla ciężarnych – odpowiednia podaż DHA w ciąży i podczas karmienia piersią jest niezwykle istotna Co ważne, DHA wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu oraz wspomaga prawidłowy rozwój oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią, korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).

Naturalnie kwasy Omega-3 znajdziesz np. w jajkach czy rybach, które z uwagi na zawartość rtęci nie są zalecane kobietom w ciąży (lepiej ograniczyć ich spożywanie). Polskie Towarzystwo  Ginekologów i Położników rekomenduje suplementację co najmniej 200 mg DHA każdego dnia ponad dzienne spożycie kwasów tłuszczowych Omega-3 z dietą, czyli 250 mg DHA oraz kwasu eikozapentaenowego (EPA). Co więcej, kobietom w ciąży o podwyższonym ryzyku przedwczesnego porodu rekomenduje się suplementowanie 1000 mg DHA dziennie przez całą ciążę. W przypadku suplementu Mama DHA Premium + w 2 kapsułkach znajdziesz 800 mg DHA, co w zupełności odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu na ten składnik.

Reklama

Suplementy dla kobiet w ciąży z kwasem foliowym

Jeśli jesteś w ciąży lub dopiero się do niej przygotowujesz, koniecznie sięgnij po suplementy diety z kwasem foliowym. Twój organizm naturalnie nie potrafi go wytworzyć, a jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Foliany, a więc sole kwasu foliowego pomagają w prawidłowej produkcji krwi, utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia i biorą udział w procesie podziału komórek. W ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta. Z tego właśnie względu warto sięgnąć po suplementy dla kobiet w ciąży. Zbyt niski poziom folianów w organizmie matki jest jednym z czynników ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u płodu, korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu. Specjaliści zalecają suplementację na co najmniej miesiąc (a najlepiej 3 miesiące) przed poczęciem dziecka.

Jod w suplementach dla kobiet w ciąży

Kolejnym, bardzo ważnym pierwiastkiem dla ciężarnych kobiet jest jod. Zalecana ilość to 200 µg. Realnym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości jodu są suplementy diety – wystarczą 2 kapsułki dostarczające 200 µg tego pierwiastka. Jod pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy i właściwym funkcjonowaniu tarczycy, pomaga zachować zdrową skórę, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a także pomaga w utrzymaniu funkcji poznawczych. W okresie prenatalnym naturalnie wzrasta zapotrzebowanie na jod (co wynika m.in. z zapotrzebowania płodu).

Reklama

Suplementy w ciąży a witamina D

Witamina D nazywana także witaminą słońca to kolejny, istotny składnik suplementów dla kobiet w ciąży, o którym warto pamiętać. Zalecane dzienne spożycie u pań ciężarnych oraz karmiących piersią z prawidłowym BMI wynosi 1500-2000 IU na dobę (u ciężarnych, u których BMI przekracza 30, rekomendowana dawka może wynosić nawet do 4000 IU/dobę). Tymczasem aż 83% kobiet w Polsce ma niedobory tej witaminy, dlatego niezbędna okazuje się jej suplementacja. Pamiętaj także, że stężenie witaminy D w mleku matki jest takie samo, jak jej stężenie we krwi – jeśli więc będziesz mieć jej braki i zdecydujesz się karmić piersią, wzrośnie ryzyko, że również Twoje dziecko będzie mieć braki witaminy D. Co istotne, witamina ta wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz układu odpornościowego. Bierze też udział w procesie podziału komórek i jest ważna dla utrzymania zdrowych kości. Możesz sięgnąć po suplementy dla kobiet w ciąży, gdzie w 2 niepozornych kapsułkach skrywają się 4 kluczowe składniki najcenniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka.

Opracowano na podstawie:
  • M. Zimmer, P. Sieroszewski, P. Oszukowski, H. Huras, T. Fuchs, A. Pawłosek, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020, tom 5, s. 170-181
  • Rozporządzenie Komisji (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci
  • https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,401151,eksperci-niemal-kazdy-polak-powinien-zazywac-witamine-d.html (dostęp: 20.10.2022)
  • https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61928,suplementacja-witaminy-d-u-kobiet-w-ciazy (dostęp: 20.10.2022)
  • https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/?component=0 (dostęp: 20.10.2022)