Jakość nasienia – od czego zależy?

Jakość męskiego nasienia jest jednym z czynników wpływających na możliwość dojścia do zapłodnienia i donoszenia zdrowej ciąży. Wpływa na nią wiele różnorodnych czynników od nieprawidłowej diety po nadmierny stres. Od czego zależy jakość nasienia i jak ją poprawić? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Reklama

Czynniki wpływające na jakość nasienia

Na jakość męskiego nasienia ogromny wpływ ma prowadzony tryb życia, chodzi o dietę i aktywność fizyczną. Bardzo ważne jest, aby mężczyzna był aktywny, a jego jadłospis był odpowiednio zbilansowany, tak aby dostarczał, jak największą ilość witamin. Dodatkowo nałogi, stres i przegrzewanie jąder również warunkują jakość nasienia. Mężczyźni, którzy przyjmują leki oraz poddawani są terapiom hormonalnym, również mogą mieć niższą jakość spermy, a tym samym problemy z płodnością. Są to szczególnie leki chemioterapeutyczne stosowane w leczeniu nowotworów. Wiele badań wskazuje również na ogromny wpływ przebytych infekcji i chorób na jakość nasienia. Mężczyźni powinni również dbać o odpowiednią wagę, gdyż nadmiar kilogramów przyczynia się do zmniejszenia ilości plemników, wpływa na zmianę w ich budowie i ich ruchliwość. Aby sprawdzić jakość nasienia, każdy mężczyzna może wykonać test SwimCount. Pozwala na zmierzenie ilości i ruchliwości plemników. To niezwykle wygodna forma do wykonania w warunkach domowych, dzięki temu można sprawdzić jakość swojego nasienia i zdolność do posiadania potomstwa. 

Jak poprawić jakość nasienia?

Aby jakość nasienia mogła być zawsze wysoka i pozwolić na dojście do zapłodnienia, bardzo ważne jest, aby wyeliminować nadmiar kilogramów. Nadwaga i otyłość nie sprzyjają płodności, dlatego koniecznie należy postawić na dietę odchudzającą i ruch. Oczywiście niezwykle istotnym czynnikiem warunkującym zapłodnienie jest utrzymanie ciała w odpowiedniej formie. Ważne jest, aby w diecie dominowała żywność nieprzetworzona z dużą ilością witamin i minerałów. Należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Niezwykle ważne jest, aby unikać używek, alkoholu i papierosów, które działają destrukcyjnie na nasienie. Wiele badań mówi również o tym, aby wystrzegać się napojów gazowanych, szczególnie tych zamkniętych w butelkach PET. Są one szczególnie niebezpieczne dla plemników. Tak, jak zostało wspomniane, na jakość nasienia ogromny wpływ ma również temperatura jąder. Nie powinno się pozwalać na ich przegrzewanie. Bardzo ważne jest, aby nosić przewiewną i lekką bieliznę w odpowiednim rozmiarze. Nie zaleca się korzystania z sauny czy kąpieli w gorącej wodzie. 

Reklama

Niezwykle ważne jest, aby w przypadku problemów z jakością nasienia sięgnąć po witaminy. W aptekach można spotkać wiele preparatów przygotowanych specjalnie dla mężczyzn. To kompleksy witamin i minerałów, które szczególnie dobrze wpływają na płodność mężczyzn, poprawiając zdolność do zapłodnienia. W swoim składzie posiadają selen, cynk, witaminę C, A i D, a także witaminy z grupy B i wiele innych cennych składników.