Co to jest nerwica natręctw i jak pozbyć się schorzenia?

Każdy z nas przeżył to choć raz w życiu: trzy razy z rzędu sprawdzał, czy na pewno zamknął drzwi na klucz lub wyłączył żelazko, lub czuł się nieswojo, dopóki nie poprawił pościeli, idąc spać. O ile niewielkie natężenie tego typu zachowań w życiu każdego z nas zalicza się do normy, o tyle istnieją osoby, których funkcjonowanie jest zdominowane przez wykonywanie rytuałów. Jak sobie z tym radzić i na czym właściwie polega to zjawisko?

Reklama

Przykładów zachowań składających się na objawy nerwicy natręctw jest wiele. Obsesyjne mycie rąk, gromadzenie (często zupełnie niepotrzebnych) przedmiotów, dążenie do zachowania idealnego porządku w przestrzeni, liczenie w myślach, ciągłe powtarzanie czynności bez potrzeby, np. wielokrotne mycie tych samych naczyń, aż do uznania, że są wyczyszczone perfekcyjnie. Wszystkie te zachowania mają jedno podstawowe zadanie: ukoić lęk. To właśnie główny winowajca zaburzenia. Osoby dotknięte nerwicą natręctw zdają sobie sprawę z niezwykłości swoich zachowań i tego, że nie przystają one do norm. Jednak nie potrafią ich opanować.

Jak leczyć nerwicę natręctw?

Niestety, poradzenie sobie z problemem samodzielnie jest bardzo trudne. Potrzebne jest udanie się do specjalisty. Warto wybrać się do kliniki, w której można liczyć na to, że naszym problemem zajmie się zespół współpracujących ze sobą specjalistów. Tak jest np. w LUX MED Harmonia – tutaj każdego miesiąca kolejne osoby mogą cieszyć się skutecznym zakończeniem leczenia przynoszącego ulgę. Dlaczego podejście interdyscyplinarne jest najlepsze? Wynika to ze specyfiki schorzenia, jakim jest nerwica natręctw. Po pierwsze, konieczne jest zaciągnięcie do leczenia oddziaływania farmakologicznego. Leki podawane pacjentowi muszą zostać przepisane przez psychiatrę, są to specyfiki oddziałujące na inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Jednocześnie, powinna rozpocząć się praca terapeutyczna. Psychoterapia ma na celu sprawienie, że pacjent przestaje być wrażliwy na bodźce, które wywoływały w nim szkodliwe objawy.

Podczas terapii, pacjent przede wszystkim nauczy się wykonywać na nowo czynności, które wywołują w nim lęk. Terapia ma na celu obniżenie szkodliwych i nadmiernych aspiracji i ambicji oraz tendencji do oceniania się i samo kontrolowania się.

Reklama

Dlaczego nie należy bagatelizować nerwicy natręctw?

Nerwica natręctw może sprzyjać powstawaniu depresji. Wszystko przez poczucie bezradności przejawiane przez chorego oraz przez jego problemy z pełnym, niezakłóconym życiem w społeczeństwie. Zdarza się również, że nerwica natręctw może doprowadzić do derealizacji i depersonalizacji. Im dłużej trwają objawy, tym trudniej jest się ich pozbyć.