Jaką dietę wybrać, aby czuć się lekko?

Po zjedzeniu obfitego posiłku pojawia się uczucie pełności w brzuchu, a do tego czujemy się ociężale. Ma to związek, z tym że żołądek został obciążony niezdrowymi oraz ciężkostrawnymi produktami i przez to nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Jaka więc powinna być dieta, aby czuć się lekko i zdrowo? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Reklama

Dieta lekkostrawna i jej zasady

W każdej zdrowej diecie podstawą są produkty lekkostrawne. Mają one na celu poprawę naszego samopoczucia. Zasady [1] stosowania takiego sposobu odżywiania są bardzo proste i nie wymagają wkładania w to dużego wysiłku. Najważniejszą zasadą jest dostarczanie produktów o małej objętości, które nie będą powodowały obciążenia przewodu pokarmowego. Do tego będą wpływały na złagodzenie dolegliwości układu pokarmowego i przyczynią się do poprawy sylwetki oraz ogólnego stanu zdrowia.

Dlatego też podstawę takiej diety stanowi wyeliminowanie z menu tych składników oraz potraw, które są ciężkostrawne dla organizmu i poprzez to powodują złe samopoczucie, wywołują uczucie ciężkości oraz wzdęcia. To oznacza, że należy spożywać mniejsze ilości tłustego mięsa, ostrych potraw oraz produktów w zalewie octowej.

W czasie stosowania diety lekkostrawnej należy spożywać regularnie 4-5 posiłków, ale w mniejszych porcjach, co 3-4 godziny. Do tego nie mogą one być zbyt ciepłe i należy unikać ich ponownego odgrzewania. Dania należy przyrządzać poprzez gotowanie, duszenie, pieczenie bez dodatku tłuszczu, a to oznacza wyeliminowanie smażonych potraw. Poza tym ważne znaczenie ma prawidłowe nawodnienie organizmu, czyli wypijanie dużych ilości wody, przynajmniej 1,5 litra w ciągu dnia.

Dieta lekkostrawna przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego

Taka lekkostrawna dieta [2] bardzo dobrze sprawdza się u osób, które mają różne problemy oraz schorzenia ze strony układu pokarmowego, a wśród nich wymienia się:

  • biegunkę,
  • wymioty,
  • nieżyt jelit i żołądka,
  • infekcje ogólnoustrojowe,
  • wzdęcia i gazy.

Poza tym na niektóre z tych dolegliwości można zastosować leki dostępne w aptece bez recepty. Na przykład na wzdęcia oraz gazy bardzo dobrze sprawdzi się Espumisan. Jest to lek, który może być stosowany w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które mają związek z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym. Zawiera on substancję czynną, którą jest symetykon, który wykazuje działanie powierzchniowe i nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne, dlatego lek ten można również stosować z innymi lekami. Mogą go brać również kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby chore na cukrzycę, ponieważ nie zawiera on cukru. Symetykon w ogóle nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany w niezmienionej postaci.

Reklama

Referencje:

Zalecenia żywieniowe w diecie łatwostrawnej (Dostęp online z dnia 05.04.2022 r.:  https://5wszk.com.pl/wp-content/uploads/2019/08/zalecenia_zywieniowe_w_diecie_latwostrawnej.pdf).

Dieta łatwostrawna 2200 kcal (Dostęp online z dnia 05.04.2022 r.: https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/84-dp-02-dieta-latwostrawna/file).

[1] Zalecenia żywieniowe w diecie łatwostrawnej (Dostęp online z dnia 05.04.2022 r.:  https://5wszk.com.pl/wp-content/uploads/2019/08/zalecenia_zywieniowe_w_diecie_latwostrawnej.pdf).

[2] Dieta łatwostrawna 2200 kcal (Dostęp online z dnia 05.04.2022 r.: https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/84-dp-02-dieta-latwostrawna/file).