Sprzęt rehabilitacyjny – kupić czy wypożyczyć?

Wózek inwalidzki z wypożyczalni

Wiele osób stając przed koniecznością korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego, zastanawia się, co będzie dla nich lepsze: kupno czy wypożyczenie? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj sprzętu będzie potrzebny i na jak długo.

Reklama
Wózek inwalidzki z wypożyczalni

Ze sprzętu rehabilitacyjnego muszą korzystać osoby stale lub czasowoniepełnosprawne, seniorzy, pacjenci po zabiegach i urazach. Odpowiednia rehabilitacja pomaga szybciej wrócić do zdrowia, a dla wielu osób jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu. W takich przypadkach konieczny jest dobry sprzęt rehabilitacyjny.

Każdy pacjent powinien mieć zapewniony dostęp do potrzebnego sprzętu, spełniającego wszystkie normy i prezentującego wysoką jakość. Niestety w bardzo wielu przypadkach czynnikiem branym pod uwagę staje się cena. Koszty sprzętu do rehabilitacji, zwłaszcza dla osób starszych i tych w trudnej sytuacji materialnej, będą decydujące przy wyborze. Powszechnym pytaniem staje się wtedy kwestia, kupić czy wypożyczyć?

Wypożyczać najlepiej tylko na krótki okres

Jeśli sprzęt rehabilitacyjny będzie nam potrzebny jedynie na krótki czas, lepiej go wypożyczyć. W przypadku kontuzji albo wracania do formy po operacji nie ma potrzeby inwestowania w zakup sprzętu. Najtańszą i najłatwiejszą opcją będzie wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, który będziemy w stanie zwrócić do wypożyczalni w każdej chwili i nie będzie się on wiązał z ogromnymi kosztami. Pamiętajmy, że specjalistyczny i wysokiej jakości sprzęt rehabilitacyjny nie należy do najtańszych.

Po jakim czasie kupno staje się bardziej opłacalną opcją?

To wszystko zależy od danego urządzenia. Dla takich sprzętów jak wózek inwalidzki czy jonizator miesięczny koszt ich wypożyczenia może wynosić co najmniej 50 zł. Dlatego jeżeli będziemy ich używać dłużej niż rok, zakup okaże się korzystniejszy. Pamiętaj, że wypożyczenie jest bardzo dobrą ewentualnością w przypadku sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci. To pozwoli na bieżąco dopasować dane urządzenie do ich wzrostu.

Reklama

Sprzęt można bardzo często wypożyczać w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, albo w specjalnych wypożyczalniach. W internecie można znaleźć cenniki poszczególnych wypożyczalni, zapoznać się z zasadami usługi i warunkami zwrotu kaucji.

Kupno sprzętu rehabilitacyjnego

Mężczyzna siedzący na wypożyczonym wózku inwalidzkim

Sporo osób decyduje się na zakup sprzętu. Robią to nie tylko osoby dysponujące dużymi pieniędzmi. Istnieją rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego, których nie można wypożyczyć. To urządzenia specjalistyczne dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta, często tworzone na zamówienie. Wkładki ortopedyczne, gorsety rehabilitacyjne, zaawansowane technicznie łóżka rehabilitacyjne, muszą w pełni odpowiadać wymaganiom i uwarunkowaniom fizycznym danego pacjenta.

Osobny rodzaj sprzętu, który zwykle się kupuje, to ten szczególnie osobisty. Krzesła toaletowe i materace przeciwodleżynowe, używane są zwykle tylko przez jedną osobę, towarzysząc pacjentom w ich intymnych chwilach.

Zastanawiając się nad wypożyczeniem lub zakupem sprzętu rehabilitacyjnego, pamiętaj, że jakość nigdy nie powinna być poświęcana dla niższej ceny. Niewłaściwie dobrany sprzęt nie tylko nie pomoże, ale i zaszkodzi. Komfort i zdrowie pacjenta powinny być zawsze na pierwszym miejscu.

Napisanie tego artykułu było możliwe dzięki naszemu sponsorowi firmie Visamed, za co serdecznie dziękujemy. Zapraszamy do zapoznania się z ich ofertą na ich stronie internetowej lub bezpośrednio w ich placówce.

Sklep Medyczny Visamed

ul. Karola Szajnochy 8

01-637 Warszawa

telefon: 509 828 519