Recepta na medyczną marihuanę – czy można zrealizować ją w aptece internetowej?

Aby móc w Polsce kupić legalnie susz konopny, potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta na medyczną marihuanę. Gdzie jednak konkretnie można potem się zgłosić z receptą, aby przepisane produkty odebrać? Czy każda apteka sprzeda pacjentowi susz konopny? Czy możliwe jest zrealizowanie recepty na medyczną marihuanę w aptece internetowej?

Reklama

Czym jest medyczna marihuana i jak ją kupić?

Choć wciąż wielu osobom słowo „marihuana” kojarzy się wyłącznie z narkotykami z czarnego rynku, obecnie susz konopny z THC można kupić legalnie też w aptece. Lecznicza marihuana nie powinna być jednak traktowana jako produkt tożsamy z tą na czarnym rynku o niepewnym pochodzeniu i składzie. Susz konopny z apteki wyróżnia się jakością oraz powtarzalnością składu. Jego uprawy i produkcja są ściśle kontrolowane i muszą spełniać szereg wyśrubowanych norm jakościowych. Leczniczą marihuanę obecnie stosuje się na wiele różnorodnych schorzeń i dolegliwości.

Zanim pacjent zacznie się zastanawiać, gdzie można kupić marihuanę leczniczą, powinien zgłosić się do lekarza po receptę, gdyż susz konopny w aptekach na jego zlecenie. Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę? Należy przede wszystkim przejść kwalifikację do terapii konopnej. Uprawniony do przepisywania leczniczej marihuany jest każdy lekarz, który może wystawiać recepty RPW (oprócz lek. weterynarii) – receptę można otrzymać też zdalnie, chociażby tutaj: https://centrummarihuany.pl/recepta-online-marihuana-medyczna/.

Zanim jednak pacjent zdecyduje się na terapię konopną, powinien wiedzieć, że cena medycznej marihuany nie należy do najniższych i nie jest to produkt refundowany. 

Realizacja e-recepty na medyczną marihuanę – gdzie jest możliwa?

Jeśli pacjentowi zostanie już wystawiona recepta na medyczną marihuanę, może zgłosić się do apteki w celu wykupienia przepisanego suszu. Nie każda apteka zajmuje się sprzedażą leczniczej marihuany, należy zatem zgłosić się do punktu, który faktycznie będzie w stanie sprzedać pacjentowi produkty z e-recepty. Leczniczą marihuanę można w Polsce kupić w aptekach, które mają pozwolenie na sprzedaż produktów zaliczanych do grupy I-N. Należy mieć na uwadze, że nie zawsze susz konopny apteka posiada od ręki na stanie, zatem niekiedy konieczne jest oczekiwanie na dostawę przepisanego produktu. 

Sam sposób realizacji e-recepty w aptece nie różni się natomiast od realizacji innych e-recept. Pacjent zobowiązany będzie zatem do podania farmaceucie otrzymanego kodu czterocyfrowego e-recepty, a także swojego numeru PESEL jako formy uwierzytelnienia. Jeśli pacjent nie chce natomiast podawać swojego numeru PESEL w aptece, może posłużyć się wydrukiem informacyjnym e-recepty. Znajduje się na nim kod kreskowy e-recepty, który farmaceuta może sczytać z wydruku papierowego lub z urządzenia mobilnego – w tym przypadku dodatkowe uwierzytelnienie nie będzie już potrzebne.

Reklama

Czy można zrealizować receptę na medyczną marihuanę w aptece Internetowej?

Aktualnie dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się apteki internetowe, gdzie można zakupy zrobić w dowolnej chwili, bez oczekiwania w kolejce. Preparaty dostępne bez recepty można zamówić w takich aptekach z dostawą do domu bądź do paczkomatu. Nieco inaczej jednak wygląda zakup produktów na receptę. Nie jest on niemożliwy, jednak należy liczyć się z koniecznością odbioru medykamentów w jednym z dostępnych punktów aptecznych. W aptece internetowej można zatem produkty z recepty zarezerwować, natomiast ich odbiór możliwy jest wyłącznie w placówce stacjonarnej. 

W niektórych aptekach internetowych możliwa jest rezerwacja przepisanej leczniczej marihuany. Po jej odbiór w placówce stacjonarnej należy zgłosić się jednak do placówki stacjonarnej.