Na co zwrócić uwagę wybierając ciśnieniomierz?

Kontrolowanie stanu swojego zdrowia to podstawa, obowiązek każdego z nas. Jeśli na bieżąco wszystko monitorujemy, jesteśmy w stanie zaobserwować wszelkie nieprawidłowości i w porę zareagować. Na rynku dostępnych jest wiele pomocnych sprzętów i akcesoriów, które warto mieć zawsze pod ręką. Przykładem będzie ciśnieniomierz, którym szybko i dokładnie sprawdzimy parametry dotyczące ciśnienia tętniczego krwi. Problemy z układem krążenia i ciśnieniem ma wiele osób, co wiąże się z wielorakimi schorzeniami. Podwyższone lub spowolnione tętno to objawy, których nie można lekceważyć.

Reklama

Na jaki rodzaj ciśnieniomierza się zdecydować?

Mogłoby się wydawać, że wybór ciśnieniomierza jest czymś banalnym i wystarczy sięgnąć po pierwszy lepszy. Okazuje się, że obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, przebierać w wielorakich modelach tego typu urządzeń. Każdy z nich różni się nie tylko ceną i wyglądem, ale też parametrami technicznymi, funkcjonalnościami. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie dla siebie idealnego modelu. Ciśnieniomierz mechaniczny może być rtęciowy lub sprężynowy. Mówimy tutaj o urządzeniu z mankietem, który trzeba ręcznie napompować, po czym odsłuchiwać dźwięki za pomocą słuchawek lekarskich w miejscu, gdzie znajduje się tętnica ramieniowa. Już z opisu można wywnioskować to, że obsługa takiego ciśnieniomierza nie należy do łatwych. Modele rtęciowe są bardzo dokładne, ale do użytku domowego niezbyt się sprawdzają.

Dużo prostszy w obsłudze będzie ciśnieniomierz elektroniczny, do którego niepotrzebne są żadne słuchawki ani inne dodatkowe akcesoria. Wszystkie parametry dotyczące ciśnienia tętniczego krwi wyświetlają się na ekranie cyfrowym. Za wyborem tego sprzętu przymawia wygoda i szybkość pomiarów. Wyróżnić można ciśnieniomierz na nadgarstek lub na ramię. W przypadku tych pierwszych z dokładnością pomiaru bywa niestety różnie, szczególnie w przypadku zaburzeń krążenia. Lepszym wyborem okazuje się być wtedy ciśnieniomierz naramienny, który może być stosowany niezależnie od wieku. W jego przypadku istotne będzie założenie mankietu w taki sposób, aby jego dolna część znajdowała się parę centymetrów od łokcia.

Mamy jeszcze do wyboru ciśnieniomierz półautomatyczny, gdzie trzeba założyć mankiet na rękę i go napompować. Dużo lepiej sprawdza się ciśnieniomierz automatyczny, który samoczynnie pompuje mankiet, a jego obsługa ogranicza się do naciśnięcia jednego przycisku. W przypadku samodzielnych pomiarów u osób starszych, takiego typu urządzenia okazują się być najlepszym wyborem. Istotne jest to, aby nie ściskać zbyt mocno mankietu. W przypadku prawidłowo założonego nie powinno być problemu z włożeniem pod niego dwóch palców.

Szeroki wybór ciśnieniomierzy znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Dlapacjenta.pl