Jak pozbyć się siniaka pod okiem

Mężczyzna, który ma podbite lewe oko trzyma się za głowę

Siniak, nazywany również krwiakiem, to podskórny wylew krwi będący wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Skutkuje to wystąpieniem widocznej zmiany na skórze, zwykle w fioletowo-różowym odcieniu. Siniaki są szczególnie widoczne na twarzy, zwłaszcza pod oczami, gdzie skóra jest najcieńsza. Krwiaki powstają najczęściej w wyniku urazu, upadku czy uderzenia. Siniaki mogą być również efektem schorzeń układu krwionośnego, przemęczenia, niedoboru witamin czy stosowania leków przeciwzakrzepowych. Chociaż siniaki znikają samoistnie po kilkunastu dniach, możemy przyśpieszyć ten proces. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod i środków, które poprawią stan naszych naczyń krwionośnych.

Reklama

Jak powstaje siniak pod okiem?

Siniak pod okiem jest najbardziej widoczny, a przy tym powstaje bardzo szybko po doznaniu urazu. Cienka w tym miejscu skóra nie jest w stanie uchronić naczyń krwionośnym przed uszkodzeniem, wystarczy niewielkie uderzenie, aby mógł się nam zrobić widoczny i bardzo nieestetyczny siniak. Zwykle nie chcemy czekać, aż sam zniknie, wychodzenie w miejsca publiczne w takim stanie może być bardzo krępujące. Dlatego tak zwane limo pod okiem najlepiej zlikwidować jak najszybciej. Czym możemy to zrobić?

Co zrobić gdy robi się siniak pod okiem?

W początkowej fazie tworzenia się siniaka ważne jest spowolnienie napływu krwi i uniknięcie stanu zapalnego. Im szybciej po wystąpieniu urazu zaczniemy działać, tym siniak urośnie mniejszy. Zdecydowanie nie warto czekać w tym momencie, jesteśmy w stanie zminimalizować obrzęk i powstrzymać wybroczyny podskórne przed rozległym rozlewaniem się. To właśnie te wybroczyny widoczne przez cienką warstwę skóry nadają siniakowi jego kolor. Przy urazach ręki albo nogi, siniaki, chociaż również powstają, to nie są tak widoczne, mają mniej intensywny kolor, dlatego, że znajdują się głębiej pod skórą.

Zimny okład na podbite oko

W celu powstrzymania tworzenia się siniaka stosuj na niego okład z lodu, albo przykładaj zimne przedmioty w miejscu zasinienia. Lód przyłóż owinięty w ręcznik, tak żeby nie podrażnić skóry. Zimny kompres zmniejsza opuchliznę, wstrzymuje rozwijanie się siniaków i koi ból. Lodowy okład przykładaj na około pięć minut, po czym zrób kilka minut przerwy i przyłóż go znowu. Powtarzaj tę czynność co najmniej kilka razy. Zimne okłady stosuj w pierwszym dniu od powstania urazu.

Jeśli odczuwasz duży ból, możesz stosować środki przeciwbólowe. Należy unikać aspiryny i innych leków, które rozrzedzają krew i mogą sprawić, że siniak będzie rósł większy. W treści ulotki dołączonej do leku znajdziesz informacje na temat wpływu zawartej w nim substancji na układ krwionośny.

Jak pobudzić naczynia krwionośne

Chłopak, który ma podbite oko, do którego dochodzi po uszkodzeniu naczyń krwionośnych

Na drugi dzień od urazu siniaki i opuchlizna zwykle przestają się powiększać, a ich kolor zmienia się i przestaje być intensywnie fioletowy. To moment kiedy należy zrezygnować z zimnych okładów i zastąpić je ciepłymi. Poprawi to krążenie krwi i przyśpieszy regenerację uszkodzonych tkanek. Ciepłe okłady przykładane na podbite oko pozwolą złagodzić bolesny obrzęk i znacząco wpłyną na tempo gojenia. Stosuj je jak najczęściej, jeśli masz tylko taką możliwość. Polecane jest, aby ciepły okład przykładać wokół oka na co najmniej dziesięć minut.

W tym momencie warto sięgnąć po preparaty, które przyśpieszą gojenie. Zanim zaczniesz je stosować, zobacz, co jest napisanie w treści ulotek, żeby mieć dostęp do pełnej wiedzy na temat ich działania.

Reklama

Stosuj maść na siniaki pod oczy

Istnieje bardzo wiele produktów, dzięki którym krwiak szybciej się wchłania. Odpowiednie ich stosowanie pozwala szybko pozbyć się siniaków i sprawić, że podbite oko zniknie w krótkim czasie. Wiele tych preparatów opiera się na działaniu naturalnych, roślinnych składników, które stosowane są od pokoleń ze względu na swoją potwierdzoną skuteczność. Warto wiedzieć, że w przypadku stosowania maści nie tylko ich skład pozwala rozprawić się z siniakami. Sam proces wcierania działa jak masaż, który poprawia pracę naczyń krwionośnych i odprowadza płyn zgromadzony pod skórą, a to zmniejszy zasinienie. Maść powinna być wcierana delikatnie, tak żeby pobudzić naczynia krwionośne do pracy, ale jednocześnie ich nie uszkodzić. Wcierając, wykonuj koliste ruchy po całym miejscu zasinienia, tak żeby jak najpełniej rozprowadzić krew w naczynkach. Pamiętaj o tym, żeby robić to już po ustąpieniu pierwszego bólu i obrzęku. Poniżej znajdziesz najskuteczniejsze sposoby leczenia siniaków maściami.

Maść z arniką na podbite oko

Arnika górska wykorzystywana jest często jako roślina ozdobna. Jednak najbardziej przydatna staje się kiedy jest stosowana w celach leczniczych. Historycy podają, że już od ponad tysiąca lat znane jest przeciwzapalne działanie tej rośliny. Preparaty stworzone w oparciu o kwiatostany arniki zmniejszają obrzęk, a stosowane bezpośrednio na siniaki i stłuczenia przyśpieszają ich gojenie. Wystarczy, że delikatnie wetrzesz maść w zasinioną skórę wokół oka. Maść z arniką jest bardzo łagodna, możesz nią smarować bolące miejsce kilka razy na dzień. Jej skutek to znacznie krótszy czas gojenia. Dodatkowo arnika ma zastosowanie kosmetyczne, poprawia wygląd skóry, wzmacnia naczynia, zalecana jest dla osób, które mają skłonność do trądziku.

Kasztanowiec sposobem na siniak pod okiem

Kobieta stosowała okłady z lodu w miejscu uszkodzenia naczyń krwionośnych, aby podbite oko nie było bardzo widoczne

Maść z kasztanowca to także skuteczny środek, który przyczyni się do usunięcia siniaka. To roślina o działaniu ściągającym, przeciwobrzękowym, przyśpieszającym krążenie krwi. Dzięki temu kasztanowiec wzmacnia żyły i poprawia ich elastyczność, potwierdzono też jego lecznicze skutki u osób zmagających się z niewydolnością żylną. Ponadto korzystanie z maści kasztanowej nawilży i odżywi twoją skórę. Jeśli chcesz spróbować efektu kasztanowca, stosuj maść na uszkodzone miejsca przez kilka dni, w ciągu których siniaki powinny szybko się wchłonąć.

Czy witaminy pomogą na podbite oko?

Substancjami sprzyjającymi w pozbywaniu się siniaków są witamina C i rutyna. Pozwalają one uszczelnić naczynia krwionośne, wzmacniają ściany żył i wspomagają ich regenerację. Zażywanie preparatów zawierających te substancje pozwoli skrócić ilość czasu potrzebną do pozbycia się siniaka.

Reklama

Co zrobić gdy krwiak pod okiem nie znika

Jeżeli stosujesz okłady i sposoby, o których przeczytałeś w treści tego tekstu, a mimo to po kilku dniach nadal masz na twarzy siniaka, powinieneś jak najszybciej udać się po pomoc do lekarza. Być może przepisze ci leki, które poprawią twoje ukrwienie. Jeżeli znajdziesz na swoim ciele siniaki, które powstały, mimo że nie doznałeś żadnego uderzenia, również powinieneś porozmawiać o tym z lekarzem.

Wzmacnianie naczyń krwionośnych

Siniaki znikają szybciej i tworzą się rzadziej jeżeli układ krwionośny jest silny i dobrze funkcjonuje. Wzmacnianie elastyczności naczyń krwionośnych poprawia przepływ krwi i zmniejsza występowanie obrzęków. W tym celu warto przyjmować każdego dnia odpowiednią dawkę witaminy C w produktach spożywczych takich jak cytrusy, papryka czy kapusta. Jeżeli jesteś zaniepokojony, tym jak łatwo tworzą ci się zasinienia, możesz skorzystać z usług dietetyka, jego porady dotyczące żywienia mogą znacznie poprawić stan twojego układu krwionośnego. Bardzo ważnym elementem dbania o naczynia krwionośne jest także regularnie zażywanie ruchu i powstrzymanie się od palenia papierosów.