ulica
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

pszczoła

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow

Czym jest osteopatia i co można leczyć za jej pomocą?

Osteopatia jest uznanym systemem diagnostycznym i leczniczym wykorzystującym badania manualne do stawiania diagnozy i leczenia chorych. Zaliczana jest do medycyny niekonwencjonalnej, wyróżnia się holistycznym podejściem do organizmu. Organizm człowieka jest traktowany jako całość, a nie zbiór niezależnych od siebie narządów. Wszystkie procesy zachodzące w organizmie człowieka, są ze sobą ściśle powiązane, a organizm ludzki ma zdolność do samoregulacji i przywracania homeostazy. Leczenie osteopatyczne ma za cel wsparcie całego organizmu i jego poszczególnych układów w procesie samoregeneracji oraz poprawę ruchomości  tkanek wpływających na harmonijne funkcjonowanie całego ciała. Zadaniem osteopaty jest pobudzanie wrodzonych zdolności do samoleczenia za pomocą technik manualnych.  Pełnowartościowym osteopatą może zostać jedynie osoba z dużą wiedzą z zakresu medycyny i nauk pokrewnych jak lekarz medycyny, magister rehabilitacji i fizjoterapii. Osteopata musi także ukończyć 5-letnie studia zakończone obroną pracy dyplomowej z zakresu omawianego problemu. 

Osteopatia – stosowane techniki i wskazania

Osteopata całościowo traktuje organizm pacjenta, pobudzając go do autoregeneracji za pomocą trzech grup technik:

  • Osteopatia parietalna to techniki, których celem jest wpływ na funkcję układu ruchu tj. stawy, mięśnie, powięzi.
  • Osteopatia wisceralna to techniki mające na celu wpływ na funkcję narządów wewnętrznych.
  • Osteopatia czaszkowo-krzyżowa wykorzystuje techniki mające przede wszystkim na celu wpływ na funkcję struktur wewnątrz czaszki.

Najczęściej do osteopaty zgłaszają się pacjenci z bólami ograniczającymi aktywność ruchową i utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Wskazaniami są bóle mięśni, stawów, kontuzje, skręcenia, zwichnięcia i przeciążenia tkanek, wady postawy, dyskopatie, zespoły korzeniowe, rwa kulszowa, rwa ramienna, ból w obrębie miednicy, bioder, łopatek, łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka i inne. Osteopatia pomaga w przypadku zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, gdy lekarz wykluczy poważne zmiany patologiczne. Osteopata zajmuje się zdiagnozowaniem przyczyny bólu, nie zawsze zlokalizowanego w miejscu występowania dolegliwości. Przeciwwskazaniem do osteopatii są dolegliwości wymagające pilnej konsultacji lekarskiej. Z osteopatii nie powinny korzystać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz osoby po zabiegach operacyjnych.

Jak skorzystać z pomocy osteopaty?

Ręce osteopaty działają nie tylko na układ mięśniowo-szkieletowy pacjenta, jak ma to miejsce w przypadku terapii manualnej, ale również na układ nerwowy, trzewny, krwionośny, limfatyczny oraz oddechowy, dlatego osteopatia znalazła szerokie zastosowanie w leczeniu bólu, rehabilitacji sportowców, dzieci i młodzieży. Z pomocy dyplomowanego osteopaty można skorzystać w placówkach medycznych zajmujących się walką z bólem, rehabilitacją i medycyną sportową, jak na przykład Klinika Ortopedii i Traumatologii Carolina Medical Center w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://carolina.pl/rehabilitacja/osteopatia/

W osteopatii szczególny nacisk skierowany na właściwą edukację i uświadamianie, jak prowadzić higieniczny tryb życia pod względem fizycznym, jak i psychicznym.