Czym jest osteopatia i co można leczyć za jej pomocą?

Osteopatia jest uznanym systemem diagnostycznym i leczniczym wykorzystującym badania manualne do stawiania diagnozy i leczenia chorych. Zaliczana jest do medycyny niekonwencjonalnej, wyróżnia się holistycznym podejściem do organizmu. Organizm człowieka jest traktowany jako całość, a nie zbiór niezależnych od siebie narządów. Wszystkie procesy zachodzące w organizmie człowieka, są ze sobą ściśle powiązane, a organizm ludzki ma zdolność do samoregulacji i przywracania homeostazy. Leczenie osteopatyczne ma za cel wsparcie całego organizmu i jego poszczególnych układów w procesie samoregeneracji oraz poprawę ruchomości  tkanek wpływających na harmonijne funkcjonowanie całego ciała. Zadaniem osteopaty jest pobudzanie wrodzonych zdolności do samoleczenia za pomocą technik manualnych.  Pełnowartościowym osteopatą może zostać jedynie osoba z dużą wiedzą z zakresu medycyny i nauk pokrewnych jak lekarz medycyny, magister rehabilitacji i fizjoterapii. Osteopata musi także ukończyć 5-letnie studia zakończone obroną pracy dyplomowej z zakresu omawianego problemu.

Reklama

Osteopatia – stosowane techniki i wskazania

Osteopata całościowo traktuje organizm pacjenta, pobudzając go do autoregeneracji za pomocą trzech grup technik:

  • Osteopatia parietalna to techniki, których celem jest wpływ na funkcję układu ruchu tj. stawy, mięśnie, powięzi.
  • Osteopatia wisceralna to techniki mające na celu wpływ na funkcję narządów wewnętrznych.
  • Osteopatia czaszkowo-krzyżowa wykorzystuje techniki mające przede wszystkim na celu wpływ na funkcję struktur wewnątrz czaszki.

Najczęściej do osteopaty zgłaszają się pacjenci z bólami ograniczającymi aktywność ruchową i utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Wskazaniami są bóle mięśni, stawów, kontuzje, skręcenia, zwichnięcia i przeciążenia tkanek, wady postawy, dyskopatie, zespoły korzeniowe, rwa kulszowa, rwa ramienna, ból w obrębie miednicy, bioder, łopatek, łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka i inne. Osteopatia pomaga w przypadku zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, gdy lekarz wykluczy poważne zmiany patologiczne. Osteopata zajmuje się zdiagnozowaniem przyczyny bólu, nie zawsze zlokalizowanego w miejscu występowania dolegliwości. Przeciwwskazaniem do osteopatii są dolegliwości wymagające pilnej konsultacji lekarskiej. Z osteopatii nie powinny korzystać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz osoby po zabiegach operacyjnych.

Jak skorzystać z pomocy osteopaty?

Ręce osteopaty działają nie tylko na układ mięśniowo-szkieletowy pacjenta, jak ma to miejsce w przypadku terapii manualnej, ale również na układ nerwowy, trzewny, krwionośny, limfatyczny oraz oddechowy, dlatego osteopatia znalazła szerokie zastosowanie w leczeniu bólu, rehabilitacji sportowców, dzieci i młodzieży. Z pomocy dyplomowanego osteopaty można skorzystać w placówkach medycznych zajmujących się walką z bólem, rehabilitacją i medycyną sportową, jak na przykład Klinika Ortopedii i Traumatologii Carolina Medical Center w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://carolina.pl/rehabilitacja/osteopatia/

Reklama

W osteopatii szczególny nacisk skierowany na właściwą edukację i uświadamianie, jak prowadzić higieniczny tryb życia pod względem fizycznym, jak i psychicznym.