Na czym polega dieta keto?

Na przestrzeni ostatnich lat, bardzo dużą popularnością cieszy się tak zwana dieta ketogeniczna. Polega ona na stosunkowo rewolucyjnym podejściu do kwestii spożywania węglowodanów. Za „ojca” tej metody odżywiania uważa się niejakiego profesora Atkinsa. Jako jeden z pierwszych, wprowadził pojęcie diety o niskiej podaży węglowodanów. Jak działa i na czym dokładnie polega dieta ketogeniczna? 

Reklama

Dieta keto na czym polega?

W diecie ketogenicznej zalecana ilość węglowodanów to około 2 procent wszystkich spożywanych kalorii. Biorąc pod uwagę maksymalny wzrost podaży tłuszczów kosztem węglowodanów, ilość tych ostatnich dla diety 2000 kcal nie powinna być wyższa niż 16 gramów. Resztę, czyli 8 procent diety, stanowią oczywiście białka. Pozostałe 90 procent wartości energetycznej przyjmowanych posiłków jest udziałem tłuszczów. Niektóre źródła podają, że w diecie ketogenicznej można obniżyć ilość spożywanych tłuszczów do 80 procent, spożywając tyle samo białek co węglowodanów (po 10 procent). Skutkiem tych zmian jest wprowadzenie organizmu w ketozę żywieniową, która polega na czerpaniu energii głównie z tłuszczy.

Praktyczne korzyści diety keto

Od strony medycznej dieta keto niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze, zmniejsza ona podaż glukozy we krwi, minimalizując ryzyko wystąpienia cukrzycy. Po drugie, nie wymaga tak drastycznego liczenia kalorii, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych diet redukcyjnych. W początkowej fazie osoba stosująca dietę keto chudnie bardzo szybko, jednocześnie czując się pełną energii.

Dieta keto zasady

Stosowanie tego rodzaju diety jest dość proste, gdyż jej zasady ograniczają się jedynie do drastycznego zredukowania ilości przyjmowanych węglowodanów. Dzienna ich podaż nie powinna być większa niż 20 – 25 g., co w gruncie rzeczy jest związane z koniecznością wdrożenia istotnych zmian w swojej diecie. Stosując dietę keto, nie można zapominać o tym, aby ograniczyć ilość przyjmowanych owoców. Dlaczego? Ponieważ większość z nich jest bogata w cukier. Spożywanie owoców może, więc znacznie obniżyć stężenie ciał ketonowych, co w praktyce przyniesie zupełnie odwrotne efekty dietetyczne. Mimo to dopuszcza się spożywanie w ograniczonych ilościach owoce typu np. truskawki, wiśnie i czarną porzeczkę. Są to owoce charakteryzujące się dość ubogą zawartością węglowodanów. 

Dieta na dowóz?

Ograniczenie podaży węglowodanów to bardzo interesujący sposób zredukowania masy ciała. Niestety, przy przygotowaniu posiłków zgodnych z dietą keto wiele osób wciąż popełnia błędy, co w dalszej perspektywie może przynieść negatywne skutki zdrowotne. Dlatego rosnącą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna z dowozem, która jest przygotowana przez najlepszych dietetyków. Można ją zamówić pod konkretny adres, dzięki czemu kompletne, dzienne menu będzie zawsze na wyciągnięcie ręki.

Reklama

Dieta charakteryzująca się niską podażą węglowodanów jest obecnie nie tylko modna, ale również bardzo skuteczna. I z pewnością jest znacznie zdrowsza niż niektóre, bardziej restrykcyjne diety redukcyjne.