Sok z brzozy na odchudzanie

W ostatnich latach do łask wracają naturalne rozwiązania prozdrowotne. Sok z liści brzozy, zwany inaczej oskołą jest znany i stosowany w medycynie naturalnej od wieków, a jego właściwości lecznicze potwierdzone są badaniami. Nie bez powodu sok brzozowy nazywa się eliksirem życia. Brzoza kojarzy się z silnym, życiodajnym drzewem o soczyście zielonych liściach. Picie soku z brzozy wspomaga wiele ważnych funkcji organizmu. Sok z brzozy polecany jest do stosowania w trakcie odchudzania. W jaki sposób działa i dlaczego warto pić sok z brzozy?

Reklama

Sok z brzozy właściwości

Sok z brzozy dostarcza do organizmu wiele niezbędnych składników odżywczych. Jedna szklanka soku z brzozy uzupełnia organizm o dzienną dawkę potasu, magnezu oraz żelaza. Sok brzozowy zawiera również cenne dla organizmu aminokwasy -kwas cytrynowy oraz kwas jabłkowy, witaminę C, szereg witamin z grupy B, soli mineralnych oraz przeciwutleniaczy.

Sok z brzozy to naturalny specyfik, który wspiera funkcjonowanie organizmu:

 • Wzmacnia odporność organizmu na infekcje wirusowe oraz bakteryjne,
 • łagodzi bóle reumatyczne,
 • działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo,
 • zmniejsza potliwość,
 • korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci,
 • działa moczopędnie,
 • wspiera pracę układu krwionośnego,
 • łagodzi dolegliwości układu pokarmowego,
 • wspomaga leczenie problemów skórnych -trądziku, egzemy, łuszczycy, łupieżu.

Sok z brzozy na odchudzanie

Naturalny sok z brzozy jest polecany do picia na odchudzanie, ze względu na swoje właściwości. Należy pamiętać, że samo picie soku nie przyczyni się do utraty kilogramów, a jedynie wspomoże ten proces. Na proces odchudzania poza suplementacją powinna się składać odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Warto zastosować również inne znane zielone koktajle na odchudzanie. Popularny koktajl z jarmużu na odchudzanie daje świetne efekty tak samo jak aloes do picia na odchudzanie.

Regularne picie soku z brzozy wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn oraz nadmiaru wody. Samo oczyszczenie organizmu może spowodować utratę nawet 2 kilogramów. Dodatkowo sok z brzozy zawiera kwas chlorogenowy, który zmniejsza apetyt oraz metabolizm tłuszczów.

Sok z brzozy a cukrzyca

Z pewnością jak większość lekarstw, sok z brzozy podnosi poziom cukru we krwi. Zawarta w soku z brzozy betulina zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Sok z brzozy zastosowanie

Woda brzozowa jest produktem ogólnodostępnym do kupienia w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Sok z brzozy można również pozyskać na własną rękę, nie jest to jednak łatwy proces. Sok uzyskany z brzozy jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych oraz maści leczniczych. Wpływa on korzystnie na kondycję włosów, stosowany jako wcierka wzmacnia cebulki włosów, zapobiegając dodatkowo ich wypadaniu. Wyciąg z dojrzewających pączków brzozy stosuje się do okładów przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych.

Przed zastosowaniem soku z brzozy zaleca się konsultację lekarską, ponieważ nieumiejętnie stosowany, może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Reklama

Sok z brzozy dawkowanie

Według zaleceń, aby skorzystać z wartościowych składników soku brzozowego, należy spożywać go regularnie w ilości 150 ml dziennie. Ilość wypijanego w ciągu dnia soku najlepiej podzielić na dwie lub trzy dawki. Pełna kuracja powinna trwać od dwóch do trzech tygodni. W tym okresie należy ograniczyć spożywanie alkoholu, picie kawy oraz spożywanie fast foodów, mięsa czy czekolady.

Sok z brzozy jak pić

Woda brzozowa nie posiada wyrazistego smaku, dlatego można go pić samodzielnie lub dodać do niego miód czy sok np. z malin. Najwięcej właściwości odżywczych zachowuje spożywany na zimno, podgrzewanie może zmniejszyć właściwości zdrowotne soku.

Jak zrobić sok z brzozy

Pozyskanie soku z liści brzozy nie jest łatwe, ze względu na krótki okres zbioru, trwający jedynie 3 tygodnie w roku. Najlepszym okresem na jego zbieranie jest wczesna wiosna, czyli przełom marca i kwietnia. Przed przystąpieniem do zbioru soku należy poinformować o tym leśniczego.

Należy wybierać drzewa młode, oddalone od aglomeracji miejskich i dróg, ponieważ mogą one kumulować, pochodzące z nich zanieczyszczenia. Ciekawostką jest, że z kory brzozy uzyskuje się często stosowany zamiennik cukru -ksylitol.

W celu pozyskania soku z pnia drzewa należy wywiercić niewielki, kilkucentymetrowy otwór, a następnie umieścić w nim rurkę lub wężyk, przez które do podstawionego naczynia będzie spływał sok z brzozy. W ciągu doby możemy pozyskać maksymalnie litr soku, w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia drzewa. Po zakończonym zbiorze wycięty otwór należy zabezpieczyć drewnianym klinem -zapobiegnie to dalszemu wyciekowi soku.

Sok z brzozy pozyskuje się również z liści tego drzewa. Jest to jednak proces bardzo długotrwały i wymagający żmudnej pracy.

Sok z brzozy przechowywanie

Świeży sok z pnia brzozy najlepiej wypić od razu po zbiorze, ponieważ jest produktem nietrwałym, szybko się psuje i może stracić część cennych składników. W temperaturze pomieszczenia woda brzozowa szybko mętnieje i zmienia zapach. W lodówce powinien być przechowywany nie dłużej niż 3 dni. Domowym sposobem na utrwalenie właściwości soku brzozowego jest dodanie do niego miodu lub kwasku cytrynowego. Tak wzbogacony sok z brzozy można przechowywać w lodówce do 10 dni.

Reklama

Sok z brzozy przeciwwskazania

Pomimo iż pozyskiwany z brzozy sok posiada szereg prozdrowotnych właściwości, istnieją przypadki, w których lepiej zrezygnować z jego zastosowania.

Przeciwskazaniami do zastosowania soku z brzozy są:

 • Alergia na pyłki brzozy,
 • problemy z układem moczowym,
 • schorzenia nerek,
 • choroby serca.

Szczególną ostrożność przed zastosowaniem powinny zachować kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Stosowanie soku z brzozy powinno być w takich przypadkach poprzedzone konsultacją lekarską.