pszczoła

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

ulica
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

previous arrow
next arrow

Sok z brzozy na odchudzanie

W ostatnich latach do łask wracają naturalne rozwiązania prozdrowotne. Sok z liści brzozy, zwany inaczej oskołą jest znany i stosowany w medycynie naturalnej od wieków, a jego właściwości lecznicze potwierdzone są badaniami. Nie bez powodu sok brzozowy nazywa się eliksirem życia. Brzoza kojarzy się z silnym, życiodajnym drzewem o soczyście zielonych liściach. Picie soku z brzozy wspomaga wiele ważnych funkcji organizmu. Sok z brzozy polecany jest do stosowania w trakcie odchudzania. W jaki sposób działa i dlaczego warto pić sok z brzozy?

Sok z brzozy właściwości

Sok z brzozy dostarcza do organizmu wiele niezbędnych składników odżywczych. Jedna szklanka soku z brzozy uzupełnia organizm o dzienną dawkę potasu, magnezu oraz żelaza. Sok brzozowy zawiera również cenne dla organizmu aminokwasy -kwas cytrynowy oraz kwas jabłkowy, witaminę C, szereg witamin z grupy B, soli mineralnych oraz przeciwutleniaczy.

Sok z brzozy to naturalny specyfik, który wspiera funkcjonowanie organizmu:

 • Wzmacnia odporność organizmu na infekcje wirusowe oraz bakteryjne,
 • łagodzi bóle reumatyczne,
 • działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo,
 • zmniejsza potliwość,
 • korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci,
 • działa moczopędnie,
 • wspiera pracę układu krwionośnego,
 • łagodzi dolegliwości układu pokarmowego,
 • wspomaga leczenie problemów skórnych -trądziku, egzemy, łuszczycy, łupieżu.

Sok z brzozy na odchudzanie

Naturalny sok z brzozy jest polecany do picia na odchudzanie, ze względu na swoje właściwości. Należy pamiętać, że samo picie soku nie przyczyni się do utraty kilogramów, a jedynie wspomoże ten proces. Na proces odchudzania poza suplementacją powinna się składać odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Warto zastosować również inne znane zielone koktajle na odchudzanie. Popularny koktajl z jarmużu na odchudzanie daje świetne efekty tak samo jak aloes do picia na odchudzanie.

Regularne picie soku z brzozy wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn oraz nadmiaru wody. Samo oczyszczenie organizmu może spowodować utratę nawet 2 kilogramów. Dodatkowo sok z brzozy zawiera kwas chlorogenowy, który zmniejsza apetyt oraz metabolizm tłuszczów.

Sok z brzozy a cukrzyca

Z pewnością jak większość lekarstw, sok z brzozy podnosi poziom cukru we krwi. Zawarta w soku z brzozy betulina zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Sok z brzozy zastosowanie

Woda brzozowa jest produktem ogólnodostępnym do kupienia w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Sok z brzozy można również pozyskać na własną rękę, nie jest to jednak łatwy proces. Sok uzyskany z brzozy jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych oraz maści leczniczych. Wpływa on korzystnie na kondycję włosów, stosowany jako wcierka wzmacnia cebulki włosów, zapobiegając dodatkowo ich wypadaniu. Wyciąg z dojrzewających pączków brzozy stosuje się do okładów przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych.

Przed zastosowaniem soku z brzozy zaleca się konsultację lekarską, ponieważ nieumiejętnie stosowany, może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Sok z brzozy dawkowanie

Według zaleceń, aby skorzystać z wartościowych składników soku brzozowego, należy spożywać go regularnie w ilości 150 ml dziennie. Ilość wypijanego w ciągu dnia soku najlepiej podzielić na dwie lub trzy dawki. Pełna kuracja powinna trwać od dwóch do trzech tygodni. W tym okresie należy ograniczyć spożywanie alkoholu, picie kawy oraz spożywanie fast foodów, mięsa czy czekolady.

Sok z brzozy jak pić

Woda brzozowa nie posiada wyrazistego smaku, dlatego można go pić samodzielnie lub dodać do niego miód czy sok np. z malin. Najwięcej właściwości odżywczych zachowuje spożywany na zimno, podgrzewanie może zmniejszyć właściwości zdrowotne soku.

Jak zrobić sok z brzozy

Pozyskanie soku z liści brzozy nie jest łatwe, ze względu na krótki okres zbioru, trwający jedynie 3 tygodnie w roku. Najlepszym okresem na jego zbieranie jest wczesna wiosna, czyli przełom marca i kwietnia. Przed przystąpieniem do zbioru soku należy poinformować o tym leśniczego.

Należy wybierać drzewa młode, oddalone od aglomeracji miejskich i dróg, ponieważ mogą one kumulować, pochodzące z nich zanieczyszczenia. Ciekawostką jest, że z kory brzozy uzyskuje się często stosowany zamiennik cukru -ksylitol.

W celu pozyskania soku z pnia drzewa należy wywiercić niewielki, kilkucentymetrowy otwór, a następnie umieścić w nim rurkę lub wężyk, przez które do podstawionego naczynia będzie spływał sok z brzozy. W ciągu doby możemy pozyskać maksymalnie litr soku, w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia drzewa. Po zakończonym zbiorze wycięty otwór należy zabezpieczyć drewnianym klinem -zapobiegnie to dalszemu wyciekowi soku.

Sok z brzozy pozyskuje się również z liści tego drzewa. Jest to jednak proces bardzo długotrwały i wymagający żmudnej pracy.

Sok z brzozy przechowywanie

Świeży sok z pnia brzozy najlepiej wypić od razu po zbiorze, ponieważ jest produktem nietrwałym, szybko się psuje i może stracić część cennych składników. W temperaturze pomieszczenia woda brzozowa szybko mętnieje i zmienia zapach. W lodówce powinien być przechowywany nie dłużej niż 3 dni. Domowym sposobem na utrwalenie właściwości soku brzozowego jest dodanie do niego miodu lub kwasku cytrynowego. Tak wzbogacony sok z brzozy można przechowywać w lodówce do 10 dni.

Sok z brzozy przeciwwskazania

Pomimo iż pozyskiwany z brzozy sok posiada szereg prozdrowotnych właściwości, istnieją przypadki, w których lepiej zrezygnować z jego zastosowania.

Przeciwskazaniami do zastosowania soku z brzozy są:

 • Alergia na pyłki brzozy,
 • problemy z układem moczowym,
 • schorzenia nerek,
 • choroby serca.

Szczególną ostrożność przed zastosowaniem powinny zachować kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Stosowanie soku z brzozy powinno być w takich przypadkach poprzedzone konsultacją lekarską.