Domowe sposoby na mole spożywcze

Małe owady, które potrafią sprawić duży kłopot. Omacnica spichrzanka, znana jako mól spożywczy lub inaczej mól kuchenny.  Ten domowy szkodnik o smukłym i kilkumilimetrowym ciele może narobić sporo szkód. Zauważenie jednego osobnika jest znakiem, że w zakamarkach naszego domu może być ich znacznie więcej. Poznaj domowe sposoby jak pozbyć się moli spożywczych z twojego domu.

Reklama

Jak wyglądają mole spożywcze?

Molami spożywczymi są owady osiągające niewielkie rozmiary – rozpiętość ich skrzydeł wynosi 14 – 18 mm, natomiast długość ich ciała to maksymalnie 13 mm. Dorosły owad posiada kolor brązowo-szary, pomimo tego, że lata dość wolno, ciężko jest go złapać ze względu na jego zwinność. Larwy nie posiadają skrzydeł, ale ich budowa sprawia, że szybko pełzają po pionowych i poziomych powierzchniach. Aparat gębowy, który ma w posiadaniu taka larwa, bez problemu pomaga przegryźć nawet twarde opakowania, dlatego zaleca się przechowywanie żywności w szklanych pojemnikach, ponieważ tylko one są nieosiągalne dla tych szkodników.

Czym żywią się mole w kuchni?

Makaron, ryż, kasza to produkty mączne które lubią mole spożywcze

Produktami spożywczymi, które lubią mole, są przeważnie produkty mączne. Kasze, makarony, cukier, a nawet karma dla zwierząt są łakomym kąskiem. Mole spożywcze przedostają się do środka opakowania produktu, zwłaszcza gdy jest ono foliowe lub kartonowe i tam składają swoje jaja. Larwy moli spożywczych zaczynają od robienia delikatnych pajęczyn. Ilość jaj składanych przez samice za jednym razem może wynosić nawet do 400 sztuk.

Rozwój larw trwa zazwyczaj około 90 dni i jest on przede wszystkim zależny od temperatury. Mole spożywcze wytrzymują niskie temperatury, przetrwanie w nieogrzewanych przestrzeniach nie jest dla nich problemem. Jeśli temperatura, w której przebywają, jest niska, larwa mola przejdzie w stan letargu, natomiast jeśli temperatura wzrośnie, dojdzie do przyspieszenia rozwoju larwy. Żerowanie gąsienicy trwa około 100 dni, następnie dochodzi do przekształcenia. Według dostępnych danych długość życia dorosłego osobnika mola spożywczego trwa około 14 dni.

Reklama

Larwy moli spożywczych – jak wytępić?

Do problemu należy podejść kompleksowo. Pierwszym krokiem będzie poszukiwanie gniazd. Zaczynamy od przeglądania szafek oraz półek, w których przechowywana jest żywność, zwłaszcza produkty suche i sypkie. Do takiego rodzaju produktów należą: mąki, kasze, makarony, ryże, płatki, otręby, również cukier, kakao, kawa, czekolada. Warto zwrócić uwagę na przechowywane przyprawy, suszone zioła, suszone owoce, suszone grzyby, a także orzechy i suchą karmę dla domowych zwierząt. Najlepszym efektem, aby zwalczyć mole będzie całkowite opóźnienie szafki i półek. Należy dokonać dokładnego przeglądu i ewentualnie pozbyć się pojemników, w których znajdują się larwy.

Domowe sposoby na mole spożywcze

Rozsypane liście laurowe w szafkato idealny sposób na mole

Co na mole spożywcze? W pierwszej kolejności stosujemy produkty, które swoim zapachem odstraszają mole. Istnieją sposoby, które są bezpieczne, naturalne i możemy korzystać z rzeczy, które mamy w domu. Na przykład na półkę kładziemy liście laurowe albo goździki. Mol spożywczy źle reaguje na zapach, który wytwarza liść laurowy, jest to świetny domowy sposób na mole spożywcze.

Sprawdzi się też zapach lawendy albo aromat cytrusowy. Jako domowa pułapka na mole spożywcze może posłużyć skórka pomarańczy. Mole odstrasza także zapach szałwii, rozmarynu oraz tymianku. Kolejnym sposobem, który możemy użyć w celu pozbycia się insektów, jest użycie wody z octem. Zaletą octu jest to, że jest bezpieczny oraz tani. Zaczynamy od podgrzania go, następnie wkładamy do szafki i zostawiamy do momentu, aż ocet ostygnie. Można użyć także wody z octem do przemywania szafek w kuchni. Mole spożywcze nie lubią tego zapachu, dlatego uciekają z miejsc, gdzie unosi się woń octu. Woda z mydłem lub z płynem do zmywania również może posłużyć jako dobry środek do mycia półek w walce z molami. Dokładne odkurzanie całego mieszkania pomoże w usunięciu trudno widocznych pajęczyn, wiec przy robieniu porządków nie zapomnijmy o tym.

Reklama

Alternatywne metody jak się pozbyć moli spożywczych

Jeśli domowe sposoby na mole okażą się nieskuteczne w walce, wtedy warto poszukać sposobów jak pozbyć się ich za pomocą środków dostępnych w sklepie. W asortymencie sklepowym są pułapki na mole. Co wybrać, aby mieć pewność, że jest to odpowiedni produkt? Przede wszystkim musimy pamiętać, że środek, który użyjemy, będzie miał styczność z żywnością, dlatego zwróćmy uwagę czy jest bezpieczny dla ludzi i dla przechowywanej żywności. Informacje te powinny znajdować się na etykiecie środka na mole spożywcze. Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, czy produkt nie jest przeznaczony do innego rodzaju moli – moli odzieżowych. Jednym z bezpiecznych preparatów na mole spożywcze są feromonowe pułapki na mole. Nie zapobiegają one jednak w rozmnażaniu się tych insektów, ponieważ przyciągają tylko dorosłe osobniki, wiec nawet po użyciu tego preparatu produkty spożywcze mogą nadal zawierać larwy.

Jak nie dopuścić do ponownego pojawienia się moli spożywczych w naszej kuchni?

Produkty mączne są zabezpieczone przed molami w szczelnych przeźroczystych pojemnikach

Najlepszą metodą na zapobieganie przed ponownym zagnieżdżaniem się owadów jest przechowywanie pokarmu w szczelnych, szklanych opakowaniach lub w metalowych puszkach. Mole spożywcze potrafią przegryźć folię, dlatego nie należy używać jej do przechowywania kuchennych zasobów.

Warto zwracać uwagę na to, żeby żadne produkty nie wysypywały się z opakowań, w przeciwnym wypadku ciężko będzie nam zwalczyć niechciane mole w naszym domu. Larwy mogą znajdować się w produktach kupionych w sklepie, dlatego warto po zakupach przejrzeć żywność, by uniknąć większego kłopotu w przyszłości. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na pozbycie się moli jest wyrzucenie wszystkich produktów, w których mogły zagościć się mole oraz regularne sprzątanie kuchni. Same pułapki i odstraszające zapachy to za mało na te szkodniki.

Co się stanie po zjedzeniu mola spożywczego z żywnością?

Spożywcze mole nie stanowią zagrożenia życia. Zjedzenie larw lub jaj znajdujących się w produktach spożywczych nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia. Według dostępnych danych, owady te nie roznoszą chorób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia bądź życia ludzi.