Jak szybko odkwasić organizm

Gdy dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, to mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu. Wynika ono głównie ze zbyt szybkiego tempa życia oraz nadmiernego stresu. Wśród przyczyn wymienia się również nieodpowiednią dietę. Ten stan objawia się m.in. słabym samopoczuciem, problemami trawiennymi oraz przewlekłym zmęczeniem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na odkwaszenie organizmu.

Reklama

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu, czyli zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, negatywnie wpływa na cały nas organizm. W końcu jest to jeden z najważniejszych mechanizmów regulacyjnych! To właśnie dzięki niemu cieszymy się dobrym zdrowiem. Gdy dochodzi do zachwiania wspomnianej równowagi, oznacza to, że powinniśmy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie sposoby na odkwaszanie organizmu, bowiem inaczej jesteśmy narażeni na powstanie wielu przewlekłych schorzeń takich jak np. nowotwory, choroby serca, czy chociażby cukrzyca.

Co istotne, zakwaszenie organizmu wbrew pozorom nie pojawia się jedynie w zaawansowanych stadiach rozwoju choroby. Gdy dokuczają nam nawracające bóle głowy, brak energii, dolegliwości jelitowe lub bóle kręgosłupa, to również może być objaw zakwaszenia organizmu. Jest to stan, z którym zmagają się osoby w różnym wieku – zarówno młodsi, jak i starci, aczkolwiek dolegliwości wynikające z zakwaszenia ciała najczęściej pojawiają się u 40 latków.

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Wielu z nas każdego dnia sięga po mnóstwo produktów o odczynie kwasowym, a te natomiast doprowadzają do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, co przekłada się na zakwaszenie organizmu. Negatywny i znaczący wpływ na tę równowagę mają również powszechne używki, do których zaliczymy m.in. kawę, herbatę, alkohol czy papierosy. Zakwaszony organizm to również problem, który dotyka osoby stosujące diety odchudzające.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że równowagę kwasowo-zasadową zaburzają również zanieczyszczenia toksynami środowiska, w którym przebywamy. Istotny wpływ mają również niektóre leki, czy chociażby nadmierny stres, który obecnie towarzyszy nam na każdym kroku. Żyjąc szybko, niezdrowo się też odżywiamy, a to wszystko prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

Objawy zakwaszenia organizmu

Gdy nasz organizm zmaga się z zakwaszeniem organizmu, to występuje szereg różnych objawów. Do najczęściej pojawiających się zaliczamy:

  • bóle głowy;
  • problemy z trawieniem – np. zgaga, wzdęcia lub bóle brzucha;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • problemy z koncentracją;
  • nadmierne wypadanie włosów;
  • szary koloryt skóry;
  • problemy skórne – np. trądzik;
  • nerwowość;
  • bóle mięśniowo-stawowe.

Jeśli w porę nie zadbamy o odkwaszenie organizmu, to może to doprowadzić do znacznie poważniejszych skutków, wśród których możemy wymienić alergie, otyłość, choroby wrzodowe, a nawet nowotwory!

Jak odkwasić organizm – skuteczne metody

Zastanawiasz się, jak odkwasić żołądek? Jednym ze sposobów jest dieta odkwaszająca. Jest to właściwie jeden z najbardziej znanych i skuteczniejszych sposobów na utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej. Nasza dieta powinna składać się mniej-więcej z 80% produktów mających odczyn zasadowy lub obojętny oraz w 20% z produktów kwasotwórczych. Szczególnie istotne jest też to, aby zrezygnować z produktów zakwaszających, do których zaliczamy np. kawę, czekoladę, czy białe pieczywo. Należy natomiast wybierać produkty alkalizujące, które są niezwykle pomocne w odkwaszaniu organizmu, a należą do nich: warzywa i owoce, woda źródlana, soki warzywno-owocowe, czy herbatki ziołowe.

W odkwaszaniu organizmu bardzo ważna jest też eliminacja stresu. W końcu jest to jedna z przyczyn zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Dodatkowo warto wiedzieć, że inną przyczyną może być brak aktywności fizycznej. W celu odkwaszenia organizmu niezbędna i skutecznie działa aktywność fizyczna np. w postaci jazdy na rowerze, czy biegania.

Reklama

Dieta na odkwaszanie organizmu

By odkwasić organizm, musimy utrzymywać zasadowe pH płynów w organizmie, co jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie. Dzięki temu nasz organizm będzie chroniony przed różnymi chorobami, co wynika z tego, że zdecydowana większość bakterii nie rozwija się w zasadowym środowisku. Dlatego właśnie tak ważne jest unikanie wysokoprzetworzonej żywności, żywności nieorganicznej, czy chociażby fast foodów, bowiem ich spożywanie przyczynia się do rozwoju wielu chorób.

Dobre produkty na odkwaszenie organizmu – które warto wybierać?

Chcąc odkwasić organizm, musisz przede wszystkim zmienić wodę do picia. Choć zapewne wydaje Ci się, że każda jest taka sama, to okazuje się, że jednak nie. Do odkwaszania organizmu najlepiej wybrać wodę alkaliczną o pH równym 9.5 lub nawet wyższym. Wydaje Ci się, że aby móc wytwarzać taką wodę, niezbędny jest Ci specjalny sprzęt? Nic bardziej mylnego – wystarczy, że dodasz do niej sodę oczyszczoną. Mogą to być również inne sole mineralne. Bardzo ważne jest też to, aby dostarczać do organizmu odpowiednią ilość wody, czyli 1 l na około 14 kg masy ciała.

W diecie na odkwaszanie ciała chodzi również o to, aby wybierać jedynie naturalne produkty spożywcze. Najlepsze są te, które składają się z zielonych warzyw i są tworzone na zdrowych tłuszczach. Do zdrowych tłuszczy zaliczamy przede wszystkim oliwę z oliwek, olej kokosowy, jak i również lniany. W ich składzie znajdują się kwasy omega 3, które mają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm, oraz działa bezpośrednio na układ trawienny. Zdecydowanie nie powinniśmy sięgać po rafinowane oleje i margaryny.

Dieta alkaliczna powinna zawierać także duże ilości warzyw. Chodzi tutaj zarówno o te surowe, jak i gotowane. Dlaczego jest to takie ważne? Wynika to z tego, że one świetnie radzą sobie z neutralizacją zbyt dużych ilości kwaśnych produktów przemiany materii. Właściwie rzecz biorąc, wszystkie warzywa m.in. marchewki, pomidory, kalafiory, marchew, rzodkiewki, czy pietruszka świetnie się sprawdzą. Warto również jeść sałatę i kapustę kiszoną. Co więcej, przygotowując posiłki, możemy dodać do nich różne zioła, przyprawy czy olej lniany lub oliwę z oliwek, które poprawią smak dania.

Często polecane są również różnego rodzaju nasiona – np. pestki dyni i nasiona słonecznika, czy chociażby migdały. Możemy także sięgać po owoce – surowe lub gotowane, a także suszone owoce. Istotne jest jednak to, aby jeść je przed warzywami. Natomiast jedząc posiłki, warto wypijać soki warzywno-owocowe lub napary ziołowe.

Leki na odkwaszenie organizmu

Odkwaszanie organizmu możliwe jest również poprzez stosowanie suplementów i leków dostępnych w aptekach. Są one dedykowane do walki z tym zaburzeniem. Istotne jest jednak to, że te preparaty przynoszą jedynie chwilową poprawę pH organizmu. Znajdują się w nich związki chemiczne, które przyjmowane przez dłuższy czas, mogą powodować wzrost zakwaszenia. Oczywiście, decydując się na leki z apteki, musimy pamiętać o rozwadze.

Reklama

Zakwaszony organizm – domowe sposoby

By odkwasić organizm, warto sięgać po naturalne i domowe metody. Mianowicie chodzi tutaj o cytryny, które mają kwaśny smak pochodzący od organicznego kwasu cytrynowego. Ten rozkłada się do dwutlenku węgla i wody w przemianach metabolicznych i działa zasadotwórczo. Podobnie jest z limonkami. Jak odkwasić organizm cytryną lub limonką?

Wstając rano, dobrym pomysłem będzie wypicie szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Taka mikstura znakomicie pobudza do działania. Choć co ważne – po wypiciu wody z cytryną powinniśmy dokładnie wypłukać jamę ustną, by nie dopuścić do erozji szkliwa, którą powoduje kwas cytrynowy. Zawsze warto mieć w domu cytrusy, bowiem soki z nich można wykorzystywać na rozmaite sposoby. Możemy je dodawać do soków, zup, czy chociażby sosów sałatkowym. Są również znakomitym zamiennikiem octu.

W sklepach znajdziemy mnóstwo owoców cytrusowych, które mają właściwości alkalizujące. Wśród nich wyróżniamy smaczne grejpfruty, które jednak powinny być spożywane z umiarem, bowiem mają duży wpływ na gospodarkę hormonalną u kobiet. Warto też pić koktajle lub soki z takich owoców jak porzeczki, jeżyny, dzika róża, czarny bez, czy aronia.

Podczas odkwaszania organizmu należy sięgać również po napary ziołowe i herbatki z mięty pieprzowej, melisy lekarskiej, mniszka pospolitego, pokrzywy zwyczajnej, czy rumianku pospolitego. Korzystny wpływ ma również kminek zwyczajny, imbir lekarski, czy skrzyp polny.