Materac gimnastyczny nie tylko na WF

Podczas zajęć z gimnastyki w szkole podstawowej niezbędnym wyposażeniem sali jest materac gimnastyczny zapewniający bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Skutecznie amortyzuje i chroni nasze ciało przed urazami podczas upadków, przewrotów i innych wykonywanych ćwiczeń. Jednak czy materac gimnastyczny znajdzie swoje zastosowanie jedynie w szkole? Oczywiście, że nie! Sprawdź, gdzie i kiedy sprawdzi się materac oraz jaki wybrać.

Szerokie zastosowanie materaca rehabilitacyjnego

Niezależnie od tego, jakie ćwiczenia się wykonuje należy zadbać o bezpieczeństwo, ale również komfort podczas ich wykonywania. Dlatego też warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości materace rehabilitacyjne, które znajdą swoje zastosowanie m.in. podczas:

 • zajęć gimnastycznych, 
 • lekcji wf-u, 
 • ćwiczeń korekcyjnych i poprawiających wady postawy, 
 • zabawy w przedszkolu i sali zabaw, 
 • ćwiczeń rozwijających motorykę u dzieci, 
 • zajęć w klubach sportowych i na siłowni, 
 • rehabilitacji,
 • fizjoterapii, 
 • do użytku indywidualnego. 

Materac do ćwiczeń niezależnie od tego, gdzie i przez kogo będzie wykorzystywany będzie zapewniał wysoki poziom amortyzacji oraz stabilność, co wpływa na bezpieczeństwo

Jaki materac wybrać? 

Rodzaj materaca powinien być dopasowany względem przeznaczenia. W zależności od wykonywanych ćwiczeń materac powinien być miękki lub twardy, a jednocześnie stabilny i wytrzymały. Przykładowo podczas zajęć np. w klubach sportowych wykorzystuje się materace twarde, z kolei podczas ćwiczeń korekcyjnych oraz w przedszkolach czy na lekcjach wf-u w szkole idealny będzie materac miękki. 

Na co zwracać uwagę wybierając materac do ćwiczeń? 

Najważniejsze cechy, na jakie należy zwrócić uwagę przed wyborem materaca, to m.in:

 • Twardość – jak już wspomnieliśmy wyżej – twardość materaca należy dopasować pod rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Na zajęciach ze sztuk walki czy innych tego typu stosuje się materace twarde, które zapewniają bezpieczeństwo jednocześnie zapewniając stabilność podczas treningów. Jednak miękkie materace sprawdzają się dla dzieci i często wybierane są na zajęcia gimnastyczne, lekcje wf-u itd. Świetnym rozwiązaniem jest również wybór materaca o średniej twardości – można go stosować np. na zajęciach fitness. 
 • Grubość  -materaca jest w dużej mierze zależna od twardości. Miękkie materace będą grubsze, z kolei te twarde będą zdecydowanie cieńsze. 
 • Rozmiar – jest często wybierany na podstawie wzrostu osób, które będą z niego korzystać. Przykładowo do przedszkola czy na salę zabaw można wybrać nieco mniejszy, jednak te większe będą wypełniać większą przestrzeń. Jest to więc zależne od przeznaczenia. 
 • Materiał i wypełnienie – powinien być przede wszystkim bardzo wytrzymały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Materace często pokryte są powłoką PVC, która jest odporna, a dodatkowo łatwa w utrzymaniu czystości. Natomiast wypełnienie często jest zależne od grubości i twardości materaca, jednak najbardziej popularne to pianka poliuretanowa odporna na wgniecenia i odkształcenia. 

Świetnym rozwiązaniem jest wybór materaca z możliwością składania na 2 lub 3 części. Dzięki temu można go z łatwością przechowywać w gabinecie, kantorku czy nawet w domu. Dodatkowo większość modeli posiada uchwyty ułatwiające transport, dzięki czemu można w prosty sposób przetransportować materac w wybrane miejsce.