ulica
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

pszczoła

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow

Paluch koślawy – przyczyny i sposoby leczenia

Paluch koślawy, nazywany również haluksem jest nabytą deformacją stopy, która charakteryzuje się patologicznym bocznym odchyleniem palucha w stronę sąsiednich palców. Jakie są przyczyny jego występowania oraz w jaki sposób możemy leczyć tego typu deformację? Kiedy niezbędna jest operacja palucha koślawego?

Jakie są przyczyny rozwoju palucha koślawego?

Jedną z głównych przyczyn rozwoju deformacji jest noszenie źle dobranego obuwia, które zaburza naturalną biomechanikę stopy. To powoduje, że z paluchem koślawym zmagają się głównie kobiety, które częściej zakładają obuwie z wąskimi noskami lub szpilki obciążające przednią część stopy. Ponadto powstawaniu deformacji sprzyja noszenie ciasnego i niewygodnego obuwia.

Źle dobrane buty to nie jedyna przyczyna palucha koślawego. Wśród pozostałych można wymienić:

 • urazy stopy, głównie w okolicy stawu MTP I,
 • dnę moczanową,
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
 • osłabione mięśnie stopy,
 • mało aktywny tryb życia,
 • płaskostopie,
 • nadwaga i otyłość.

Według badań klinicznych najważniejszą rolę odgrywają jednak czynniki genetyczne, które odpowiadają za rozwój deformacji głównie u dzieci i młodzieży. 

Objawy związane z wystąpieniem deformacji

Paluch koślawy wymaga leczenia, ale nie ze względu na kwestie estetyczne. Jego pojawienie się związane jest z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, które obniżają komfort życia. 

Dolegliwości bólowe mogą być z początku niewielkie, ale nasilają się z czasem na skutek ucisku w czasie chodzenia, a także stałego drażnienia zmienionego miejsca przez buty. Oprócz bólu pojawiają się inne nieprzyjemne dolegliwości m.in.

 • obrzęk,
 • przewlekłe uczucie zmęczenia stóp,
 • pieczenie podeszwy stopy,
 • modzele,
 • nieprawidłowe napięcie mięśni łydek,
 • trudności z wyprostem w stawie skokowo-goleniowym,
 • stan zapalny torebki stawowej stawu środstopno-palcowego palucha.

Nieleczony paluch koślawy może przyczynić się również do wykształcenia nieprawidłowego wzorcu chodu, co jest szczególnie szkodliwe w przypadku dzieci i młodzieży.

Operacja palucha koślawego i inne metody leczenia

W przypadku łagodnych i niewielkich zmian paluch koślawy może być leczony zachowawczo. Celem takiego sposobu leczenia jest poprawa ruchomości stawu, a także zahamowanie postępu zmian degeneracyjnych.

 • Fizykoterapia – często jest jednym z pierwszych etapów leczenia. W przypadku palucha koślawego zabiegi, takie jak krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia, kąpiele wirowe oraz pole magnetyczne czasem pomagają zmniejszyć stan zapalny i ból. Należy jednak pamiętać, że aby były skuteczne, muszą być wykonywane regularnie. 
 • Wkładki ortopedyczne i ortezy – odciążają staw, a także stabilizują palec. Ortezy można nosić w ciągu dnia lub jedynie zakładać je na noc. Innym rozwiązaniem są wkładki ortopedyczne, które działają stabilizująco, zwiększają komfort i ułatwiają przywrócenie właściwego wzorca chodu. Oprócz ortezy i wkładek ortopedycznych, w leczeniu palucha koślawego zastosowanie znajdują peloty, poduszeczki oraz półwkładki (szczególnie zalecane osobom, u których występuje również płaskostopie poprzeczne).
 • Żelowe osłony i plastry – pomagają złagodzić ból w początkowym stadium deformacji.
 • Ćwiczenia – celem ich wykonywania jest zahamowanie lub opóźnienie postępu zmian, usprawnienie przewodnictwa nerwowego, a także wzmocnienie struktur budujących stopę.  

Leczenie zachowawcze nie tylko pomaga zmniejszyć ból i poprawić ruchomość stawu. Jest także ważnym elementem przygotowania do operacji palucha koślawego. Jej wykonanie może być niezbędne u osób, u których występują znacznie rozwinięte zmiany w obrębie palucha, a także w innych miejscach stopy. O rodzaju wykonywanego zabiegu decyduje lekarz w zależności od przyczyny deformacji oraz stopnia jej zaawansowania.

Choć operacja palucha koślawego często kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, ryzykownym i uważana jest za ostateczne rozwiązanie to nie należy się jej bać. Zazwyczaj już po kilku godzinach można poruszać się o kulach, a następnego dnia po operacji  pacjent opuszcza szpital w specjalnie dobranym obuwiu. Cały okres rekonwalescencji, podczas którego ważne są regularne konsultacje medyczne i rehabilitacja, trwa zazwyczaj trzy miesiące (jest to jednak kwestia indywidualna).

Więcej na temat operacji palucha koślawego pod adresem: https://www.operacjestopy.pl/zabiegi-operacyjne/operacja-haluksow-paluch-koslawy/