Masaż bambusem i jego właściwości

Bambus w kulturze Dalekiego Wschodu symbolizuje długowieczność, siłę, odporność i szczęście. Staje się coraz bardziej popularny na całym świecie ze względu na niesamowite właściwości lecznicze. Autorem Bamboo Massage jest francuski terapeuta i kinezjoterapeuta Gil Amsalem. Który jest współzałożycielem Paris Massage Academy, to wybitny ekspert w dziedzinie masażu orientalnego. Inspiracją do stworzenia przez niego techniki masażu bambusem była obserwacja pandy, która z przyjemnością ocierała się o bambus. Gil widząc to zachowanie, postanowił opracować nowy typ masażu z wykorzystaniem kijów bambusowych.

Reklama

Co to jest masaż bambusem?

Wiele gabinetów oferuje ten nowy niesamowity zabieg dla osób, które odczuwają ból pleców, zmęczenie bądź stres. Terapeuci z całą pewnością poinformują Cię, że masaż ten może być dość mocny. Większość klientów, którzy skorzystali z tego masażu, odczuwa korzyści wynikające z większego nacisku na obszar, z którego pochodzi problem. Ponieważ dociera on do głębszej warstwy naszych mięśni.

Na początku zabiegu terapeuta za pomocą dłoni rozprowadza ciepły olejek na ciele klienta. To dlatego zabieg ten czasami nazywany jest z ang Warm Bamboo Massage. Do masażu bambusem, używane są olejki eteryczne, które zostają dopasowane do potrzeb i preferencji klienta. Aby w pełni poczuć wszystkie korzyści, jakie oferuje ten zabieg, konieczne jest również zapewnienie optymalnej temperatury.  W pomieszczeniu przez cały czas trwania zabiegu powinna utrzymyać się temperatura w granicach 20-22 C. Relaksująca muzyka w tle i spokojna atmosfera z całą pewnością sprawi że będziemy bardziej zadowoleni i zrelaksowani.

Techniki masażu bambusem:

  • ugniatanie,
  • toczenie,
  • przesuwanie,
  • gryzienie,
  • klejenie.

Techniki te są stosowane do relaksacji, drenażu i modelowania sylwetki. Zabieg ten jest bezpieczny dla alergików ponieważ przy użyciu bambusowych narzędzi skóra nie wywołuje reakcji alergicznych, a sam bambus działa bakteriobójczo. Techniki masażu i nacisk są porównywalne do głębokiego masażu tkanek lecz róznica polega na  zastosowaniu pałeczek bambusowych i miotełek. Kształt pałeczek bambusowych sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do masażu, rozluźniając napięte mięśnie.

Jak działa masaż bambusem?

dwie szczupłe kobiety wbiegają do morza

Masaż bambusowy to wyjątkowy zabieg, stosuje się go na całe ciało lub jego poszczególną część. Do masażu bambusem wykorzystuje się specjalnie przetworzony bambus (zwany jako „Cho”) o różnych grubościach i długościach. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju bambusa pomoga lepiej dopasować się do poszczególnych części ciała. Natomiast zastosowanie technik ugniatania, zwijania i pchania wpływa korzystnie na krążenie krwi i limfy. Co doprowadza do poprawy drenażu i regeneruje tkanki.

Nie jedna kobieta zwróciła uwagę jak masaż bambusowy pomaga w redukcji cellulitu. Doskonale kształtuje sylwetkę, w szczególności pośladki, uda jak również talię. Doskonale poprawia dotlenienie organizmu. Zabiegi z bambusa są doskonałym sposobem na złagodzenie stresu, osłabienia i lęku. Jedna z technik masażu poprzez ruchy klepiące i wibrujące znacznie łagodzi i zmniejsza napięcie mięśni.

Rodzaje bambusowych patyczków do masażu

Stosowane do masażu pałeczki bambusowe są wykonane z naturalnego drewna i podobnie jak wiele innych narzędzi muszą być odpowiednio przygotowane. Przed i po każdym zabiegu, powinny zostać umyte i zdezynfekowane. Zawsze poznasz profesjonalnego i doświadczonego terapeutę, dbającego o bambusowe pałeczki po ich stanie. Nie bój się poprosić o pokazanie sprzętu, który będzie używany do zabiegu, pałki powinny być zawsze zadbane i czyste.

Kolejnym rodzajem są bambusowe miotełki. Masaż miotełkami bambusowymi pochodzi z Japonii, tradycją sięgającą kilku tysięsy lat. W tamym okresie wojownicy wschodu jak i samurajowie wykonywali technikę rytmicznego uderzania gałęziami w pęczku aby szybko i skutecznie przywrócić siły po bitwie. Najprawdopodobniej takie metody były stosowane w innych plemionach w Ameryce Północnej i Południowej i w Afryce.

Techniki wykonywania tego zabiegu:

  • klepanie,
  • głaskanie,
  • tarcie,
  • ugniatanie.

Do masażu używamy trzy rozmiary naturalnego bambusa:

  • Grube – są one używane na początku do rozgrzania i przygotowania większych obszarów ciała.
  • Średnie – pozwalają one terapeucie na dokładniejszy, głębszy masaż poszczególnych części mięśni.
  • Cienkie – są używane do twarzy, dłoni i stóp. Używane są pod koniec masażu (ruchy szczotkowania), aby uspokoić mięśnie.
Reklama

Jakie są zalety masażu bambusem?

Masaż pałeczkami bambusowymi relaksuje, jak i leczy różnego rodzaju dolegliwości. Pozwala na głębokie odprężenie,poprawia oraz stymuluje krążenie krwi i limfy. Wspomaga prawidłowe dotlenienie wszystkich komórek ciała, doskonale działa odżywiająco i regenerująco na skórę. Głębokie ruchy pomagają również w walce z cellulitem, nadają kształt i modelują uda, pośladki i talię. Działa drenująco, dodaje energii, pozytywne efekty zabiegu pozostają do dwóch tygodni po zabiegu. Zmniejsza napięcie mięśni, pozbywa się węzłów, dociera do głębokiej tkanki, sprzyja efektywnemu wypoczynkowi, zmniejsza ból, stres, uelastycznia skórę oraz mięśnie.

Zabieg ten nie jest zalecany dla osób z chorobami skóry, ostrym stanem zapalnym (niezależnie od lokalizacji), żylakami, krwotokami i skłonnością do ich występowania, raka i ciąży. Jeśli masz którykolwiek z powyższych stanów, skontaktuj się z lekarzem. Uzyskasz poradę i potwierdzenie dla terapeuty, że możesz bezpiecznie skorzystać z takiego zabiegów w spa lub w gabinecie masażu.