Cukier trzcinowy a biały

Jak powstaje cukier?

Najczęściej używany przez nas biały cukier to czysta sacharoza. Jest to produkt spożywczy, wytwarzany z buraków cukrowych, natomiast cukier trzcinowy wytwarzany jest z trzciny cukrowej. Jeśli zastanawiasz się czy cukier trzcinowy jest zdrowy, a może szukasz alternatywy dla cukru białego? W tym artykule postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Reklama

Z czego robi się cukier, proces produkcyjny:

  • Cukier rafinowany:

Umyte i posiekane buraki poddaje się obróbce z której uzyskiwany sok poddawany jest kolejnym procesom, polegającym na podgrzewaniu, dzięki czemu krystalizuje się. Tak uzyskany biały cukier tzn. buraczany, wykorzystuje się do produkcji napojów, słodyczy i do wszelkiego rodzaju produktów spożywczych.

  • Cukier brązowy (rafinowany):

Kolejnym rodzajem jest cukier brązowy, lecz nie dajmy się oszukać, nie jest on zdrowszy od białego cukru o czym przekonana jest większość społeczeństwa. Brązowy cukier to nic innego jak biały. Różnica polega na tym że jest on poddawany zabarwieniu, aby udało się go drożnej sprzedać, bardzo często mylony jest z cukrem trzcinowym.

  • Cukier trzcinowy nierafinowany:

Procesy produkcyjne cukru trzcinowego są bardzo podobne jak w wyżej wymienionym cukrze buraczanym. Różnica polega na tym że zamiast buraków dochodzi do obróbki trzciny cukrowej której pierwszym etapem jest ekstrakcja soku trzcinowego oraz jego obróbka termiczna. Cukru trzcinowego nie poddaje się procesowi rafinacji, czyli oczyszczaniu.

Jaki cukier wybrać, czy cukier trzcinowy jest zdrowy?

Żaden cukier nie jest zdrowy, lecz podczas wyboru warto sięgnąć po droższy cukier trzcinowy. Ze względu na to że zawiera on minerały takie jak wapń, żelazo, potas, magnez, w odróżnieniu od białego który jest czystą sacharozą pozbawioną składników mineralnych.

Reklama

Dlaczego lubimy jeść słodkie rzeczy?

Od dzieciństwa jesteśmy przyzwyczajani do słodyczy. Pierwszy kontakt z nim mamy jeszcze przed narodzinami, bo w życiu płodowym poprzez pobieranie pokarmu od matki. Cukier jest używany w większości produktów spożywczych. W niektórych napojach czy słodyczach znajduje się jego tak duża ilość że spożycie ich w nadmiarze możne zaszkodzić naszemu zdrowiu.

W puszcze coli znajdziemy 35g cukru, czyli 39% dziennego spożycia dorosłej osoby tzn GDA ( Guideline Daily Amount). Skłonność do jedzenia słodyczy możemy zawdzięczać m in endorfinom, zwanym również jako hormony szczęścia. Hormony te oddziałują na nasz mózg, poprawiają nasze samopoczucie, sprawiając, że jesteśmy szczęśliwi, jak również tłumią ból.

Można stwierdzić że cukier to narkotyk, co potwierdziły badania przeprowadzone przez światowych ekspertów w dziedzinie uzależnień narkotykowych. Doświadczenia przeprowadzane na szczurach, którym podawano kokainę oraz cukier, wykazały że ponad 90% zwierząt wybierało słodką wodę.

Ile kalorii ma łyżeczka cukru brązowego?

Podczas diety kiedy liczymy ile kalorii spożywamy dziennie często zastanawiamy sie ile kalorii ma łyżeczka cukru. Cukier brązowy nierafinowanyto w 99% sacharoza lecz w porównaniu do cukru białego ma niższą kaloryczność. Jedna łyżeczka cukru to około 5 g, ta wartość może być różna w zależności od wielkości łyżeczki oraz stopnia jego zbrylenia. Przyjmując że 100 g cukru brązowego to 380 kcal, to pięciu gramowa łyżeczka będzie zawierała 19kcal.

Cukier biały a trzcinowy, dokonaj właściwego wyboru?

Cukier jest używany do prawie wszystkich produktów żywnościowych takich jak słodycze, napoje,ciasta,itp. Większość z nas nie jest w stanie się bez niego obejść, wiec stajemy przed dylematem jaki cukier wybrać? Który jest zdrowszy? Niestety, ale cukier nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Aczkolwiek ma na niego wpływ, lecz przed jego zakupem należy rozważyć następujące podpunkty aby dokonać właściwego dla nas wyboru:

  • Cena: Cukier buraczany jest dużo tańszy niż trzcinowy którego cena jest około 4 razy niższa. Kupując droższą (ekskluzywną) wersję cukru przeczytajmy etykietę, aby upewnić się ze płacimy za nierafinowany produkt. Unikajmy podróbek, rafinowanego z dodatkiem karmelu barwiącego go na brązowy kolor – sprzedawanego pod nazwą cukier brązowy.
  • Cukier trzcinowy kalorie: Cukier nierafinowany jest mniej kaloryczny od białego o 20kcal na 100 g.
  • Cukier trzcinowy właściwości: Kupując cukier brązowy mamy pewność że nie został on pozbawiony składników mineralnych takich jak cukier biały.

Czy można przedawkować cukier?

Z całą pewnością tak, a jego nadmiar jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Czemu więc, wiedząc jak szkodliwy jest cukier w dalszym ciągu sięgamy po niego? Nawet małe ilości spożywanego cukru powodują rozwój próchnicy, która niszczy zęby. Bardziej niebezpiecznymi skutkami spożywania sacharozy w nadmiarze jest otyłość, choroby serca czy cukrzyca typu 2-giego jak również miażdżyca oraz problem z wątrobą.

Hormon zwany leptyną jest odpowiedzialny za odczucia sytości, lecz gdy we krwi znajduje się zbyt duże stężenie cukru hormon ten zaczyna być zagłuszany. W skutek tej reakcji człowiek zjada większe ilości pokarmu, ponieważ przez dłuższy czas czuje się godny. Kolejnymi oznakami nadmiernej ilości spożywanego cukru są zaburzenia funkcjonowania trzustki produkującej nadmierne ilości insulin.

Reklama

Zdrowy styl życia – Jak można ograniczać cukier?

Najgorsza jest niewiedza, więc zanim cokolwiek kupisz sprawdź informacje na odwrocie opakowania ile dany product zawiera cukru. Zanim zaczniemy proces redukowania spożywanego cukru, musimy sobie zdać sprawę, że znajduje się on prawie we wszystkich produktach spożywczych. Znajdziemy go nawet w zdrowej żywności, takiej jak: jogurt, płatki śniadaniowe, chleb, soki, owoce, itp. Staraj się unikać żywności przetworzonej, kupuj naturalne produkty. Przykładowo zamiast kupowania płatków śniadaniowych, kup płatki owsiane, suszone owoce, nasiona i zrób samemu musli. W ten sposób będziesz mieć pewność, że twój posiłek nie będzie dodatkowo dosładzany a twoje dzieci zjedzą wysokiej jakości posiłek, a nie śmieciowe jedzenie.

Cukier trzcinowy a brązowy – Jak wpływa na nasz organizm?

Wszyscy lubimy cukier, do którego zaczynamy się już przyzwyczajać przed narodzinami, w łonie matki. Osóby które są wolne od tego nałogu jest niewiele, ponieważ jedząc całe życie ogromną jego ilość jest niezmiernie ciężko, a nawet jest to niemalże niemożliwe, aby udało mi się odstawić go na bok. Jak już wcześniej pisaliśmy, dzieje się tak, ponieważ cukier działa po prostu jak narkotyk co wskazują liczne eksperymenty naukowe przeprowadzane przez różnych naukowców na całym świecie. Cukier jest niszczącą jak również uzależniającą, substancją chemiczną, która dotyka swoim szkodliwym działaniem wszystkie organy w naszym ciele. Niezależnie do rodzaju, jaki wybierzemy, trzcinowy czy biały działa on na mózg w podobny sposób jak heroina lub kokaina. Takiego zdania jest wiele naukowców, jednym z nich jest pediatra, endokrynolog profesor Robert H. Lustig z Kalifornijskiego Uniwersytetu San Francisco, który prowadzi wiele wykładów na ten temat.

Wiadomo, że od czasu do czasu cukier biały w małej ilość nie zaszkodzi natomiast w wysokiej ilości staje się już zagrożeniem dla naszego zdrowia. Dla osób, które nie wyobrażają sobie kawy lub herbaty bez słodkiego smaku, są dostępne słodziki, o których możesz się dowiedzieć z innych artykułów na stronie Medicaldiet.