Picie wody utlenionej

Kobieta ubrana w piżamę trzyma w rękach szklankę z wodą utlenioną do picia która jest trucizną i może doprowadzić do śmierci

Coraz częściej słyszymy o wodzie utlenionej, jej właściwości doceniane stają się przez lekarzy, stomatologów oraz farmaceutów i kosmetologów. Jej lecznicze działanie nie polega tylko na dezynfekcji ran, coraz częściej słyszymy, że woda utleniona wykorzystywana jest do płukania ust, w kosmetykach na twarz, a niektórzy postanowili się w niej kąpać. Czy te wszystkie działania mają rację bytu czy jest to gruba przesada? Przyjrzyjmy się jak działa woda utleniona, jakie ma właściwości i czy płukanie jamy ustnej oraz picie wody utlenionej na pewno jest bezpieczne.

Reklama

Woda utleniona – właściwości

Kobieta ubrana w piżamę trzyma w rękach szklankę z wodą utlenioną do picia która jest trucizną i może doprowadzić do śmierci

Pora na odrobinę chemii, zapewne każdy z was przypomina sobie wzór wody utlenionej, czyli 3% wodnego roztworu nadtlenku wodoru. Dla tych którzy zapomnieli przypominamy: H2O2. Jak widzimy cząsteczka wody utlenionej składa się z dwóch atomów tlenu oraz dwóch atomów wodoru. Taka budowa sprawia, że nadtlenek wodoru w temperaturze pokojowej jest gęstą, syropowatą i bezbarwną cieczą. Roztwór nadtlenku wodoru wykazuje właściwości odkażające, przeciwbakteryjne, ale również wybielające co ma szczególne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

Płukanie zębów wodą utlenioną

Stomatolodzy często zalecają płukanie zęba wodą utlenioną, jeżeli zastanawiacie się po co, już spieszymy z wyjaśnieniem. Płukanie wodą utlenioną jamy ustnej pozwala pozbyć się chorób przyzębia i zniwelować stany zapalne kieszonek dziąsłowych. Periodontolodzy zalecają płukanie ust wodą utlenioną, żeby pozbyć się przykrego zapachu z ust. Aby przygotować taką płukankę należy rozcieńczyć 1 łyżeczkę (5ml) wody utlenionej w 250 ml wody. Możemy dodać do tego kilka kropel olejku miętowego. Taką płukankę stosujemy wedle potrzeby kilka razy na dobę. Woda utleniona do płukania jamy ustnej niweluje nieświeży zapach z ust o poranku, ale także pomaga pozbyć się zapachu czosnku oraz cebuli.

Woda utleniona zastosowanie w bólu gardła

Podobnie jak do płukania jamy ustnej, nadtlenek wodoru znajdzie też zastosowanie w chorobach i stanach zapalnych błony śluzowej gardła. Żeby wykonać taką płukankę należy rozcieńczyć 1 łyżkę stołową około 15 ml wody utlenionej w 300 ml wody, możemy do tego dodać zmielone goździki o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Taka płukanka z wody utlenionej może być używana na gardło kilka razy dziennie.

Właściwości wody utlenionej – odkażanie ran

kobieta czyści i odkaża za pomocą gazika i wody utlenionej kolano swojego dziecka

Odkażanie ran nadtlenkiem kojarzy nam się przede wszystkim z wystąpieniem piany. Powstaje ona na skutek działania nadtlenku wodoru na błony komórkowe. Podczas takiego działania dochodzi do degradacji lipidów budujących otoczki komórek. Na skutek takiego działania dochodzi do zniszczenia ściany komórki i na zewnątrz wydostaje się jej zawartość, m. in enzym katalaza wchodzący w reakcję z nadtlenkiem wodoru. Produktem tej reakcji jest tlen i dzięki niemu widzimy na powierzchni skóry charakterystyczną pianę. W przypadku polania nieuszkodzonej skóry nadtlenkiem wodoru nie dochodzi do żadnej reakcji i nie zaobserwujemy wówczas charakterystycznego pienienia.

Woda utleniona na katar, chore zatoki, grzybicę ucha

Woda utleniona pomoże nam przy katarze, problemach z zatokami a także przy schorzeniach przewodu słuchowego. W tym wypadku musimy pamiętać, że wodę utlenioną w tym wypadku możemy używać tylko i wyłącznie w rozcieńczeniu. Konieczne będzie sporządzenie odpowiedniego roztworu, w tym celu 5 ml 0,9% NaCl czyli roztworu soli fizjologicznej musimy zmieszać z 7 kroplami wody utlenionej. Za pomocą pipetki możemy wlewać taki roztwór do nosa czy ucha uważając przy tym, żeby nie uszkodzić skóry.

Reklama

Kąpiele w wodzie utlenionej

W celu zażycia kąpieli musimy użyć 5-6 buteleczek wody utlenionej dolewając je do ciepłej wody, aby utrzymać stałą temperaturę. Czas kąpieli powinien wynosić 30-40 minut, w tym czasie nasze ciało powinno się zrelaksować. Kąpiele z dodatkiem nadtlenku wodoru poprawią twoje zdrowie, ponadto pomogą w dolegliwościach takich jak: łuszczyca, egzema, zapalenie skóry, wrzody troficzne, załagodzą bóle mięśni, kręgosłupa oraz stawów. Po takiej kąpieli warto wypłukać ciało letnią wodą z kranu.

Woda utleniona na twarz

Kobieta trzyma w ręce szklankę z wodą utlenioną do picia aby wypłukać jamę ustną

Zapewne każdy z was słyszał o właściwościach rozjaśniających wody utlenionej. Niechciane włoski na twarzy możesz rozjaśnić za pomocą roztworu nadtlenku wodoru, w tym celu kilka kropli należy nakropić na wacik i przecierać nim niechciane na twarzy włoski, aż ich kolor zmieni się na jasny i prawie niezauważalny. Tą metodą znajdziesz opisaną już w poradnikach naszych mam i babć, bowiem sposób ten znany jest już od pokoleń. Właściwości rozjaśniające ma też sok z cytryny oraz woda z ogórka.

Picie wody utlenionej a odchudzanie

Na pytanie czy można pić wodę utlenioną? Odpowiadam kategorycznie NIE!!! Nawet nie próbujcie tego robić, wypicie wody utlenionej może doprowadzić nawet do śmierci. Dr Benjamin Hatten z University of Colorado School of Medicine w swoich badaniach naukowych raz i na zawsze rozwiał wątpliwości dotyczące tego czy woda utleniona do picia to dobry pomysł. Picie nadtlenku wodoru o wysokim stężeniu może doprowadzić do trwałego kalectwa a w najgorszym przypadku nawet do zgonu. Dzieje się tak dlatego, że woda utleniona szkodzi na układ nerwowy, oddechowy i może spowodować zator zaburzający funkcjonowanie serca. Nadtlenek nigdy i pod żadnym wypadkiem nie powinien być stosowany doustnie. Musicie pamiętać o tym, że woda utleniona do picia się po prostu nie nadaje. A na pewno nie działa na odchudzanie.

Leczenie wodą utlenioną skutki uboczne

Pamiętajcie, że woda utleniona nadaje się wyłącznie do celów dezynfekcyjnych, użytku zewnętrznego. Znane są szerokie skutki uboczne jej wewnętrznego stosowania, to żrąca ciecz i absolutnie nie wolno jej pić. Bezpośrednie skutki, które może spowodować wypicie tego płynu to: drgawki,  udar mózgu, zawał serca, zator tętnicy płucnej, duszności oraz możliwość wystąpienia objawów psychicznych. Istnieją również przypadki śmiertelne po sożywaniu doustym wody utlenionej.

Reklama

Podsumowując, umiejętnie wykorzystując wodę utlenioną możemy za jej pomocą osiągnąć wiele pozytywnych działań dla naszego zdrowia. Jej działanie możesz wykorzystać przy bolącym gardle, nieświeżym oddechu, a także do rozjaśniania włosków na twarzy oraz do kąpieli. W każdej z tych sytuacji będzie dla ciebie pomocna, jednak wybór czy zastosować ją wewnętrznie jest jasny – ABSOLUTNIE NIE! Wbrew internetowym mitom woda utleniona na żylaki też nie działa. Pamiętaj, że na naszym blogu znajdziesz tylko sprawdzone informacje, bo twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze. Dostęp do tego i wielu innych artykułów pomoże ci rozwiać wątpliwości na temat leczenia dolegliwości, które masz ty lub twoje dzieci. Skuteczność w leczeniu chorób musi opierać się na podstawie badań klinicznych oraz w oparciu o artykuł naukowy.