Rodzaje bólu głowy

Kobieta, która trzyma się za głowę w momencie silnego bólu głowy

Ból głowy to powszechna dolegliwość, na którą skarży się wiele osób każdego dnia. Jest to przypadłość dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci, która utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Bardzo często przyczyną bólu głowy jest zwykłe przemęczenie, lecz czasem bóle głowy mogą być oznaką poważnej choroby czy objawem niedoboru tlenu we krwi. Oprócz tego powinniśmy wiedzieć, że wyróżniamy 4 rodzaje bólów głowy: klasterowy ból głowy, ból zatokowy, ból napięciowy, czy ból migrenowy. Sprawdź, co musisz wiedzieć o poszczególnych rodzajach bólu głowy!

Reklama

Bóle głowy

napięciowy ból głowy

Ból głowy to jeden z najczęściej występujących powodów, dla których udajemy się do lekarza po porady. Choć trzeba tutaj podkreślić, że niekiedy bóle głowy są niewielkie i samoistnie szybko mijają – dlatego ciężko określić, ilu Polaków tak naprawdę zmaga się z bólami głowy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie należy lekceważyć tej dolegliwości – zwłaszcza jeśli często nam dokucza. Powinniśmy dbać o nasze zdrowie i jeśli zauważyliśmy, że bóle głowy trwają zbyt długo i przeszkadzają nam w codziennym życiu, to musimy udać się do lekarza w celu konsultacji. Specjalista najprawdopodobniej przeprowadzi z nami wywiad, który najczęściej jest wystarczający do postawienia diagnozy. W celu potwierdzenia diagnozy może nas skierować na inne badania. Należy pamiętać więc, aby być czujnym, a w razie potrzeby udać się na konsultację z lekarzem.

Jakie są rodzaje bólu głowy?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, istnieje kilka rodzajów bólu głowy. Warto wspomnieć coś więcej o każdym z nich.

Klasterowy ból głowy. Na sam początek klasterowe bóle głowy – czyli pierwotne bóle. Gdy występuje klasterowy ból głowy, pacjenci zmagają się z bardzo silnym i jednostronnym bólem głowy, podczas którego występuje kilka objawów wegetatywnych, do których zaliczamy m in łzawienie i zaczerwienienie oka, potliwość twarzy, czy silny katar. Niestety nadal nie wiemy, co powoduje klasterowy ból głowy.

Ból zatokowy. Innym rodzajem bólu głowy jest ból zatokowy, który występuje głównie podczas zapalenia zatok. Nie Występuje zbyt często, lecz jest dość charakterystyczny – pulsujący, a także rozpierający. Po czym jeszcze możemy rozpoznać zatokowy ból głowy? Objawy to m.in. gorączka, obrzęk twarzy, uczucie wypełnienia uszu, czy silny ból, który nasila się i rozprzestrzenia w obrębie całej głowy (m.in. zęby, czy szczękę). Innym objawem jest np. zatkany nos.

Migrena. Innym samoistnym bólem głowy jest migrena. Na migrenowy ból głowy cierpi bardzo wiele osób. Co więcej: migrena zwykle dotyka nas rano. Jest to choroba, która bardzo często powoduje napady. Podczas migreny pojawiają się nudności, wymioty, światłowstręt, łzawienie oczu, nadwrażliwość na bodźce, zaburzenia wegetatywne. Rzadsze objawy migreny to paraliż mięśni poruszających gałką oczną, jak i omdlenia.

Reklama

Napięciowy ból głowy

Następnym rodzajem bólu głowy są napięciowe bóle głowy, które najczęściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Na ten rodzaj bólu cierpią dorosłe kobiety w przedziale wiekowym 25-35 lat. Wśród przyczyn występowania napięciowego bólu głowy możemy wymienić napięcie mięśni, stres, a także niepokój. Jest to proces, który składa się z wielu bodźców, natomiast jego pochodzenie nie jest do końca znane. Bardzo często jednak mówi się, że podłoże napięciowego bólu głowy może być związane z niewłaściwym działaniem czynników fizjologicznych, biologicznych, a także psychologiczno-społecznych.

Natomiast objawy napięciowego bólu głowy to przede wszystkim stały ból, który odczuwamy po obu stronach głowy, napięte mięśnie karku, czy ciśnienie za oczami. Są to dolegliwości, które znacząco utrudniają normalne codzienne funkcjonowanie. Innym objawem są zawroty głowy.

Przyczyny bólu głowy

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania bólów głowy jest zmęczenie. Osoby, które dużo pracują i brakuje im czasu dla samych siebie, bardzo często zmagają się z tego typu bólami. Inną przyczyną może być także wyczerpanie psychiczne, czy zmiany naczyniowe. Bóle głowy nierzadko są także związane z problemami z krążeniem mózgowym. Co więcej: bóle głowy występują także w przypadku schorzeń innych narządów organizmu (może to być np. zapalenie zatok).

Kobieta cierpiąca na migrenę od kilku godzin

Bóle głowy mogą występować także w wielu innych schorzeniach takich jak:

  • choroby jamy ustnej (zębów i dziąseł),
  • przeziębienie,
  • zmiany zapalne w układzie nerwowym,
  • grypa,
  • zapalenie ucha,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • alergia,
  • choroby oczu,
  • angina,
  • zwyrodnienie kręgosłupa.

Warto też wiedzieć, że z bólem głowy zmagają się też osoby, które nadużywają alkoholu, jak również te, które palą papierosy. Ta dolegliwość to również charakterystyczny objaw zatrucia tlenkiem węgla, czy guza mózgu.

Ból głowy zlokalizowany w wielu miejscach

Ból głowy może być różny: pulsujący ból, tępy, jednostronny, wtórny… Warto jednak wiedzieć, że może także występować w wielu miejscach. Zgodnie z tym, co mówią lekarze, ból głowy najczęściej jest zlokalizowany w skroniach, z tyłu głowy, a także z przodu. Jeśli chodzi o ból głowy występujący z przodu, to najczęściej cierpią na niego osoby zmagające się z migreną. Bardzo często jest on pulsujący i zazwyczaj niegroźny, choć czasem może być symptomem guza mózgu.

Na ból głowy z tyłu nierzadko cierpią osoby mające problemy z nadciśnieniem – ten rodzaj bólu zwykle pojawia się rano, podobnie jak bóle migrenowe. Zazwyczaj jest to krótkotrwały ból. Czasem jednak może być bardzo silny i pulsujący – może to oznaczać krwotok podpajęczynówkowy. Ból głowy w skroniach natomiast często jest obustronny i jest to tzw. napięciowy ból głowy, który możemy łatwo rozpoznać, gdyż najczęściej towarzyszy nam o tych samych porach.

Reklama

Jak leczyć ból głowy?

Sposób leczenia bólów głowy jest uzależniony od tego, z jakim rodzajem bólu się zmagamy. Jeśli są to pierwotne bóle, to wskazane jest leczenie objawowe. Natomiast w przypadku wtórnego bólu głowy – wdraża się leczenie przyczynowe. Osoby cierpiące na migreny, napięciowe bóle głowy, czy też klasterowe bóle głowy powinny przyjmować leki przeciwbólowe, dzięki którym poczują się znacznie lepiej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leczenia wtórnego bólu głowy. Tutaj najpierw trzeba ustalić jego przyczynę. Niezwykle częstą przyczyną jest zwykłe zapalenie zatok – w takim wypadku wystarczy po prostu wyleczyć tę infekcję, aby móc pozbyć się bólów głowy.

Pamiętaj, że mimo tego, że ból głowy najczęściej nie jest groźny, to jednak może świadczyć o wielu niebezpiecznych chorobach. Dlatego, jeśli nagle pojawił się silny ból głowy, to nie ma co zwlekać. Należy jak najszybciej udać się do lekarza. Alarmującymi objawami są także wymioty, gorączka oraz zaburzenia: widzenia, pamięci i świadomości. Najczęściej do postawienia diagnozy wystarczający jest wywiad, lecz czasami konieczne jest wykonanie badań obrazowych.

Ból głowy u kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży cierpi na napięciowy ból głowy

Ból głowy u kobiet w ciąży nie jest rzadką dolegliwością. Najczęściej wynika on ze zmian hormonalnych, więc nie ma tutaj powodów do zmartwień. Jednak co jest ważne: ciężarne nie mogą przyjmować bardzo wielu leków, dlatego, zanim sięgniemy po tabletkę, warto skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Jeśli regularnie boli Cię głowa, nie możesz przez to normalnie korzystać z życia, nie zwlekaj dłużej, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu alarmujące objawy takie jak np. wymioty, czy zmiana stanu psychicznego. Jak najszybciej udaj się do specjalisty, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na ból głowy

Kiedy pojawia się ból głowy, większość z nas sięga po lek w postaci tabletki przeciwbólowej. Nie ma co się dziwić, w końcu jest to najbardziej znany sposób na pozbycie się tej nieprzyjemnej dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że nie wolno przyjmować zbyt wiele leków przeciwbólowych. Warto więc wiedzieć, że istnieje kilka domowych sposobów na ból głowy, które warto wybrać w ciągu dnia, kiedy pojawi się ból. Są one równie skuteczne. Jakie to sposoby?

Jednym z lepszych domowych sposobów na ból głowy jest aromaterapia. To bardzo przyjemny sposób, dzięki któremu raz-dwa możemy się pozbyć bólów głowy. Możesz wykorzystać ten charakter terapii w formie inhalacji lub kąpieli z dodatkiem olejku np. lawendowego. Kolejną domową metodą jest masaż głowy, szyi i karku. Pomocne są także różnego rodzaju ćwiczenia relaksacyjne, które fantastycznie wpływają na nasze mięśnie. Możemy także sięgnąć po zioła na ból głowy np. ciepłą herbatkę ziołową – melisę. Polecanym sposobem jest także smarowanie skroni, czoła i karku olejkiem eterycznym, który powinien być rozcieńczony z oliwą.

Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się bólów głowy. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, żebyśmy prowadzili zdrowy tryb życia – zadbajmy o odpowiednią ilość snu, uprawiajmy regularnie sport, a także unikajmy stresu. W końcu jak każdy doskonale wie – stres to jedna z najczęstszych powodów występowania różnych bólów głowy.