Herbata z imbirem

Dodając kilka plasterków imbiru do herbaty wzbogacisz jej smak

Filiżanka herbaty potrafi poprawić nastrój po ciężkim dniu. Powszechnie znane jest także jej działanie zdrowotne. Nie wszyscy wiedzą, że możemy jeszcze bardziej korzystać z właściwości herbaty. Staje się to możliwe dzięki dodaniu do niej odrobiny imbiru. Ta roślina od tysiącleci używana jest jako składnik dań i stosowana również jako przyprawa. Imbir sprawdzi się nie tylko w kuchni, ma także działanie lecznicze.

Wiele osób regularnie śledzi media i internet wyszukując informacje na temat leczniczego zastosowania naturalnych składników. Często znajdują pracochłonne i skomplikowane przepisy. Przedstawiamy proste przepisy, które będzie mógł wykonać każdy. Trzeba jedynie dodać do siebie kilka produktów, żeby uzyskać wartościowy rezultat.

Reklama

Co dodajemy do herbaty

Aby urozmaicić smak herbaty, można do niej dodać imbir, czosnek lub plasterek cytryny

Przyrządzając herbatę, często dodajemy do niej rozmaite składniki: mleko, miód, soki owocowe. Dużo osób słodzi herbaciany napar zwykłym białym cukrem albo słodzikami. Nie wszystkie te dodatki są zdrowe, a niektóre mogą wręcz popsuć herbatę. Konieczne jest zatem znalezienie składnika, który doda właściwości herbacie i zamiast zmieniać, wyostrzy jej smak. Takim dodatkiem jest imbir. Intensywny aromat imbiru, za który odpowiada gingerol, pobudza i niesie ze sobą wiele właściwości zdrowotnych. Herbata z imbirem pomaga na przeziębienie, infekcje, wspiera odchudzanie i pobudza krążenie krwi. Warto znać przepis na herbatę z imbirem, żeby móc ją przyrządzić w każdej chwili.

Jak zrobić herbatę z imbirem?

W jaki sposób możesz zrobić ten pyszny i zdrowy napój? Podstawowym składnikiem tej herbaty jest świeży korzeń imbiru. Upewnij się, że jest dobrej jakości, nie jest spleśniały, ani przesuszony. To pozwoli wydobyć z niego pełnię aromatu. Jeżeli starannie umyjesz i wyszorujesz korzeń imbiru, nie ma konieczności zdjęcia z niego skórki. Średniej wielkości kawałek imbiru zetrzyj na tarce, albo pokrój na bardzo cienkie plasterki. Warto wcześniej zmrozić go w zamrażarce – łatwiej będzie go zetrzeć.

Starty lub pokrojony imbir zalej dwiema szklankami wody. Postaw na ogień i gotuj pod przykryciem przez około 10 minut. Pozwoli to na uzyskanie bardzo aromatycznego naparu. Pamiętaj, żeby nie zalewać imbiru wrzątkiem, straci wtedy swoje dobroczynne działanie. W międzyczasie zaparz swoją ulubioną herbatę. Jeżeli masz ochotę dodaj do niej plaster cytryny, albo posłodź ją miodem. Dobrym dodatkiem może okazać się odrobina soku z pomarańczy.

Reklama

Odcedź napar z kawałków imbiru, możesz użyć do tego sitka lub durszlaka. Na koniec połącz zaparzoną herbatę z naparem. Tak przyrządzona herbata z imbirem, nie tylko wspaniale smakuje, ale także łagodzi objawy przeziębienia i wpływa korzystnie na cały organizm.

Działanie herbaty z imbirem

Dostępnych jest wiele informacji o pozytywnym wpływie herbaty z imbirem na nasze zdrowie. Dodaj imbir do herbaty i zobacz, jak pobudzi twoje krążenie. Od razu po wypiciu filiżanki tego napoju poczujesz się rozgrzany. Dlatego należy pić herbatę z imbirem zwłaszcza jeżeli dręczy cię gorączka i przeziębienie.

Herbata z zasady działa pobudzająco dzięki zawartości teiny. Gingerol zawarty w korzeniu imbiru jest częstym składnikiem suplementów dla sportowców. Napar z imbirem świetnie cię pobudzi i doda energii. Warto pić herbatę z imbirem każdego ranka, żeby zacząć dzień w świetnej formie.

Herbata z imbirem pomoże w problemach żołądkowych

Herbata z imbirem pomaga na odchudzanie i przeziębienie

Warto wiedzieć, że poprzez regularnie picie herbaty z imbirem zwiększymy wydzielanie soków żołądkowych. To pozwoli na lepszą pracę układu trawiennego, który jest jednym z najważniejszych elementów organizmu. Imbir działa korzystnie na perystaltykę jelit i łagodzi wzdęcia. Herbata z imbirem znacząco wspiera odchudzanie i reguluje nadmierny apetyt. Imbir sprawia, że trawienie przebiega znacznie sprawniej.

Herbata z imbirem jako remedium na mdłości

Osoby w ciąży na pewno znają zdrowotne właściwości imbiru. Herbata z dodatkiem korzenia imbiru znacząco zmniejsza poranne mdłości. Dobrze też sobie radzi z niedogodnościami wywoływanymi przez chorobę lokomocyjną. Jeżeli cierpisz na tę przypadłość, wystarczy, że wypijesz imbirową herbatę tuż przed podróżą. Dotrzesz do celu w dobrej formie. Herbata z imbirem pomaga w radzeniu sobie z bólami głowy i migreną.

Reklama

Imbir na gorączkę

Dobrze znasz te dni kiedy budzisz się z gorączką, ale i tak musisz iść do pracy. W całym domu nie masz żadnych leków i nie wiesz, po jakie możesz sięgnąć sposoby. Na ratunek przychodzi jeden z najzdrowszych napojów – herbata z imbirem. Wystarczy, że masz pod ręką torebkę herbaty i korzeń imbiru. Przyrządzisz aromatyczny napar, który działa przeciwzapalnie i poprawia możliwości organizmu w walce z infekcją. W przypadku gorączki warto dodatkowo wzmocnić herbatę z imbirem, do tego również nie potrzeba wymyślnych produktów. Wystarczy to co bez problemu znajdziesz w swojej kuchni. Dodanie do herbaty odrobiny miodu i szczypty kurkumy znacząco zwiększa przeciwgorączkowe działanie herbaty z imbirem, a przy tym wspaniale poprawia jej smak.

Cała gama właściwości herbaty z imbirem

Informacje o zdrowotnych aspektach, jakie przynosi ze sobą imbir, są powszechnie znane. Media czy strony w internecie, co chwilę dostarczają nowe przepisy i zastosowania tej rośliny. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z kawałkiem świeżego imbiru, czy ususzonym i rozbitym w moździerzu na drobne kawałki, jego użycie jest zawsze korzystne.

Warto dodać imbir do codziennej herbaty i korzystać z jego właściwości. Herbata z imbirem bardzo dobrze wpływa na naszą odporność, wspiera układ krwionośny i trawienny. Chroni przed zakrzepami krwi i jest bardzo polecana osobom z podwyższonym cholesterolem. Zawiera substancje wspierające pracę mózgu. Herbata z imbirem nadaje się też do łagodzenia stanów zapalnych. Kiedy zliczymy razem, ile różnych dolegliwości możemy zwalczać, używając korzenia imbiru, ich ilość jest imponująca.

Miej zawsze pod ręką świeży korzeń imbiru

Zarówno jako przyprawa dodawana do potraw dla wzmocnienia ich smaku, jak i środek leczniczy, imbir w każdym przypadku doskonale się sprawdza. Informacje i porady na temat leczniczego działania imbiru dają do wyboru wiele przepisów na jego zastosowanie.

Na intensywny ból głowy podczas przeziębienia warto wykorzystać przepis na pastę z imbiru i papryki chili. Przygotujesz ją w ledwie kilka minut. Dokładnie posiekaj kawałek imbiru i nieco ostrej papryki. Następnie połącz je ze sobą. Nie zaszkodzi dodać niewielkiej ilości miodu, który zredukuje ostrość mieszanki. Co pewien czas zjadaj łyżeczkę pasty, a szybko poczujesz się lepiej.

Jeżeli masz problem z bolącym gardłem i na to znajdzie się odpowiedni przepis. Znasz pewnie sposób ssania cytryny na podrażnione gardło. W ten sam sposób możesz wykorzystać imbir. Pokrój go na bardzo cienkie części i ssij, aż poczujesz jego orzeźwiający pełen olejków eterycznych smak. Nie ma zgody na ból gardła – wykorzystaj imbir, żeby sobie z nim poradzić.