Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Wykonanie ekstrakcji zęba, określanej także jako wyrwanie zęba, to dla wielu pacjentów prawdziwy koszmar. Na szczęście w pewnych okolicznościach. Zabieg ten jest ostatecznością, która chroni inne zęby oraz przeciwdziała pogorszeniu się ogólnego stanu zdrowia organizmu. Współczesna stomatologia oferuje różne nowoczesne techniki oraz rodzaje znieczuleń jamy ustnej, dzięki którym sama myśl o usunięciu zęba, a co dopiero wykonanie tego zabiegu, będą łatwiejsze do przejścia.

Reklama

Jak przebiega proces gojenia się rany po usunięciu zęba

Nie każdy wie, że liczne powikłania zaistniałe w wyniku niestosowania się do zaleceń stomatologa mogą skutkować wystąpieniem dużego dyskomfortu w czasie gojenia się rany, uszkodzenia tkanek miękkich oraz naczyń krwionośnych. Zwłaszcza w przypadku, gdy ząb był wyrywany przy użyciu tradycyjnej metody, bez szwów, w efekcie czego tuż po zabiegu utworzył się galaretowaty skrzep, który już w gabinecie stomatologicznym miał stanowić opatrunek dla świeżej rany, a tym samym zatamować krwawienie. Tworzy się on w konsekwencji wypełniania się krwią dziury po wyrwanym zębie.

Tak więc konieczne jest zapobieganie zerwania się lub rozpuszczenia takiego skrzepu, ponieważ może znacząco wpłynąć na wydłużenie czasu gojenia jamy ustnej oraz prowadzić do nastania dalszych komplikacji. Dlatego w przypadku zauważenie, że proces gojenia się rany trwa już dłuższy czas lub występują problemy ze skrzepem, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Ile zarasta dziurka po ekstrakcji zęba

Prawidłowo zszyta i odpowiednio pielęgnowana rana w jamie ustnej powinna wstępnie zabliźnić się w ciągu 7 dni. Jednak trzeba pamiętać, iż swój docelowy kształt dziąsło po usunięciu zęba osiągnie po upływie co najmniej sześciu miesięcy. Należy jednak zadbać o to, aby maksymalnie zmniejszyć czas gojenia się rany i zaoszczędzić sobie objawów bólowych, a przede wszystkim zapobiec przykrym powikłaniom powstałym w związku z bakteryjnym zakażeniem rany, o które nietrudno w wyjałowionym środowisku jamy ustnej.

Ryzyko pojawia się szczególnie w przypadku sporej ilości płytki nazębnej, która pokrywa szkliwo pozostałych zębów. Stanowi ona naturalne środowisko dla chorobotwórczych drobnoustrojów

Proces gnilny po wyrwaniu zęba

Proces gnilny po wyrwaniu zęba najczęściej występuje w przypadku, w którym zaniedba się higienę jamy ustnej po ekstrakcji. Powstały wówczas skrzep, zaczyna się wypłukiwać, czego skutkiem jest ropne zapalenie zębodołu. W wyniku takiego stanu rzeczy gojenie jamy ustnej nie dość, że przebiega o wiele dłużej, to w dodatku wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Zazwyczaj w takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Po wyrwaniu najdalej usytuowanych zębów trzonowych, w związku ze skalą uszkodzeń i powikłania ogólnoustrojowe, rekomenduje się wdrożenie antybiotykoterapii — nie zawsze jest to konieczne, a decyzja w tej sprawie jest zależna od oceny stomatologa.

Mimo wszystko za każdym razem dziąsło po ekstrakcji zęba trzeba odkażać, aby przeciwdziałać rozwojowi infekcji bakteryjnych, a także usprawnić proces regeneracji tkanek.

Czym smarować dziąsło po wyrwaniu zęba

Choć wyrwanie jest dość powszechnie stosowanym zabiegiem, to nie każdy wie, co stosować na stan zapalny dziąseł oraz jak stosować takie preparaty. Są one dość istotne, ponieważ wspierają szybsze gojenie rany oraz redukują do minimum niezbyt przyjemne objawy.

Maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Proces gojenia dziąsła po ekstrakcji zęba można wspomóc poprzez stosowanie specjalistycznej maści. Najlepiej sprawdzają się te, które są przeznaczone do stosowania w jamie ustnej. Zazwyczaj zawierają one w swoim składzie takie składniki, jak bezbiałkowy dializat z krwi cielęcej, który przyspiesza gojenie ran, czy polidokanol wykazuje działanie znieczulające miejscowo.

Czym płukać jamę ustną po wyrwaniu zęba

Jeszcze w dniu wykonania zabiegu, rekomenduje się niestosowanie wszelakich płukanek, które mogłyby przyczynić się do spowolnienia procesu gojenia.

Po ekstrakcji zęba, w pustym już zębodole tworzy się skrzep, który jest pierwszą fazą procesu gojenia się rany, co umożliwia zabezpieczyć ranę przed różnymi niekorzystnymi czynnikami w przyszłości.

W następnych dniach można wdrożyć płukanie jamy ustnej, jednak trzeba przeprowadzić to z zachowaniem odpowiedniej delikatności, ponieważ rana jest wciąż świeża. Co więcej, powinny to być specjalnie przeznaczone do tego preparaty, które nie pozwolą uszkodzić rany. W przeciwnym razie dolegliwości bólowe mogą być na tyle silne, że niezbędne okażą się leki przeciwbólowe, które można wdrożyć jedynie po konsultacji z lekarzem.

Reklama

Zioła do płukania jamy ustnej po wyrwaniu zęba

Po ekstrakcji zęba, jak już wcześniej wspomniano, nie można w pierwszej dobie od wykonania zabiegu płukać jamy ustnej. Po upłynięciu tego okresu zaleca się płukać ją delikatnie przegotowanym roztworem soli i wody, jak i również naparami z takich ziół, jak rumianek czy szałwia. Zabiegi te przynoszą one ukojenie podrażnionym okolicom wyrwanego zęba. Poza tym można stosować gotowe preparaty medyczne, które są przeznaczone do leczenia właśnie tego typu rany.

Płukanie szałwią po wyrwaniu zęba

Najczęściej rekomendowaną metodą dla każdego pacjenta jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii. To jedna z najbardziej cenionych roślin, które wykazują działanie lecznicze. Obecny w liściach szałwii olejek eteryczny wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, ściągające oraz przeciwzapalne. Jest ona najczęściej stosowana w formie płukanek do gojenia dziąseł w trakcie infekcji gardła, leczenia pleśniawek czy aft, a także po wyrwaniu zęba.