Dlaczego pies śpi przy głowie

Młody pies śpi na łózku przykrytym czerwono czarnym kocem

Spanie z psem

Czy spanie z psem jest dobrym pomysłem? Szacuje się, że w Polsce jest około 6 do 8 milionów psów, a spora część z nich to psy niepracujące, czyli takie, które są trzymane dla towarzystwa. Psy podobnie jak ludzie, to zwierzęta stadne co sprawia, że lubią spać razem w grupach. Na przykład dzikie psy dingo czy też wilki śpią obok siebie ogrzewając się w czasie nocnych spadków temperatury. Dzikie psy często ze względu na bezpieczeństwo wybierają stanowiska na podwyższeniu, aby obserwować otoczenie i być w stanie zareagować na czas w czasie niebezpieczeństwa. Śpiący pies w naszym łóżku to doprawdy rozkoszny widok, zatem nie ma się co dziwić, że ludzie lubią obecność swojego czworonoga w łóżku.

Reklama

Dlaczego pies kładzie się w nogach

Kiedy tylko usiądziesz na kanapie to twój czworonóg niemalże natychmiast szuka sobie miejsca obok Ciebie i kładzie głowę na twoich kolanach? A może uparcie mości sobie miejsce na łóżku, mimo że ma zakupione czaderskie, a wręcz iście królewskie psie posłanie? Psie zachowanie dzielimy na werbalne i niewerbalne. Jego postawa oraz szczekanie, popiskiwanie czy warczenie oznacza, w jakim jest obecnie nastroju oraz co ważnego ma nam do przekazania. Jest kilka powodów, dla których nasz pies akurat kładzie się w nogach.

Pies kładzie się w nogach właściciela, gdyż:

  • Po prostu czuje się tam bezpiecznie — to zachowanie jest charakterystyczne dla szczeniąt oderwanych od matki oraz psów wziętych do domu ze schroniska, które chcą mieć pewność, że zostały otoczone opieką i nikt nigdy nie odda ich do schroniska po raz kolejny.
  • Jest zazdrosny o nowego członka rodziny — nagła zmiana zachowania naszego psa może być spowodowana pojawieniem się w domu nowej osoby (noworodka, nowego partnera) lub innego nowego zwierzęcia. Wystarczy, że pod wspólnym dachem zamieszka kot czy królik, aby twój czworonożny przyjaciel poczuł się zazdrosny. W obu przypadkach pies może wyczuć, że już nie jest twoim numerem jeden, a kładzenie się na stopach czy spanie w nogach może być przejawem chęci zwrócenia na siebie uwagi.
  • Boi się, że znikniesz (wyjedziesz na dłużej) – twój pies nie lubi samotności okazuje to poprzez chodzenie za opiekunem krok w krok, niszczenie rzeczy w domu czy też wycie podczas Twojej nieobecności. Jeżeli obserwujesz takie zachowanie u swojego czworonoga to znak, że cierpi on na lęk separacyjny. To dość niepokojący objaw, który ukazuje, że twój pies jest nieszczęśliwy.
  • Lubi się do ciebie przytulać — niektóre czworonogi to ogromne przytulasy, które wykorzystują każdą okazję, aby być blisko opiekuna. Czasami zatem jedyną odpowiedzią na pytanie „dlaczego pies śpi przy głowie?” jest fakt, że po prostu lubi się przytulać, czuć ciepło ciała właściciela i widzieć osobę, którą darzy zaufaniem.
  • Jego posłanie jest niewygodne — może akurat twój pupil śpi w nogach, gdyż uważa wybrane przez nas posłanie za zbyt małe lub za mocno twarde i jest mu po prostu niekomfortowo. Będzie wówczas szukał rozwiązań tej nieodpowiedniej dla niego sytuacji, a najlepszą wydaje mu się spanie w twoim łóżku.
Reklama

Pies śpi na plecach

Psy potrafią spać w najróżniejszych pozycjach, przy czym styl spania naszego czworonoga to nie tylko jego osobiste preferencje, ale również forma dbania o swoje zdrowie. Pozycja w jakiej śpi twój pies może wiele powiedzieć o jego charakterze oraz zdrowiu. U psów gruczoły potowe są zlokalizowane w poduszkach jego łap, gdyż psy nie potrafią regulować temperatury ciała tak jak ludzie poprzez pocenie się. W wilgotne i gorące miesiące lata, kiedy psy łatwo się przegrzewają, muszą wykazać się kreatywnością w zakresie chłodzenia. Zdecydowana większość psów ma cieńszą sierść na brzuchu, toteż spanie na plecach z odsłoniętym brzuchem pozwala krwi psa regulować temperaturę jego wnętrza. Psy mające współistniejące choroby, szczególnie choroby serca oraz płuc, mogą być również bardziej narażone na przegrzanie. Psy ze znaczą nadwagą mogą być również bardziej podatne na przegrzanie, ponieważ tkanka tłuszczowa jest zwykle słabiej unaczyniona, więc twój pies nie może skutecznie się ochłodzić, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Ile śpi pies

Rzadko zdarza się tak, że bywamy w ciągu dnia cały czas w domu, aby dokładnie sprawdzić, ile śpi nasz pies. Sen psa jest dla niego tak samo ważny, jak dla człowieka, a w zależności od wieku naszego czworonoga jego długość przyjmuje różne wartości. Liczba godzin snu szczeniaków w ciągu doby sięga od 18 do 20 godzin, a więc jest to nieraz ponad 3/4 dnia. Jeżeli wiesz już, ile czasu śpi szczeniak, warto porównać to z ilością snu u dorosłego, zdrowego psa. Zatem ile godzin powinien spać pies, który nie jest już szczeniakiem? Dorosły psi osobnik śpi przeważnie do 14 – 15-godzinna dobę. Zdarza się, jednak że niektóre psie rasy śpią jeszcze mniej w ciągu doby około 12 godzin. Wszystko zależy tu od aktywności oraz rasy i wielkości psa.

Dlaczego pies kładzie się na ubraniach

Psy naprawdę cieszą się z powodu powrotu właściciela niektóre z nich zachowują się wtedy jakby zobaczyły długo niewidzianego gościa. Kiedy tylko pies usłyszy dźwięk kluczy, przekręcanych w zamku drzwi, rozpętuje się prawdziwe piekiełko. To bardzo entuzjastyczne zachowanie ma wyrażać jedno proste słowo: „tęskniłem!”. A co robi pies kiedy nie ma właściciela? Szuka go po zapachu, najczęściej wtedy szuka skarpetek, bluzek czy też spodni, które miała na sobie jego ukochana osoba. Psy śpią często na ubraniach właściciela i z niecierpliwością czekają na jego powrót. W ten sposób jest „bliżej” ukochanej osoby.

Reklama

Dlaczego pies kładzie się na mnie

Wstawanie wcześnie rano do pracy potrafi być koszmarem dla wielu z nas. Niektórym mogą pomagać przy wstaniu wasze pieski. Oczywiście w przebywaniu w ludzkim łóżku mają swój własny interes, ponieważ łózko właściciela jest znacznie wygodniejsze niż psie posłanie. Zatem każdy czworonóg wykorzystuje tę okazję, rozpychając się na samym środku materaca. Czasem piesek kładzie się na nas, żeby wykorzystać maksymalnie ten czas kontaktu z opiekunem. W ten sposób chce umocnić łączącą go z opiekunem więź.

Jeśli zdecydujemy się, aby nasz ukochany pupil spał z nami w łóżku powinniśmy w szczególności zadbać o jego zdrowie, które nie kończy się tylko na corocznym szczepieniu. Nie zapominajmy, że naszego psa należy regularnie odrobaczać. Najczęściej wystarczy podać mu tabletkę na pasożyty, którą dostaniemy w klinice weterynaryjnej. Kolejną niezmiernie istotną kwestią są kleszcze i pchły, nie chcielibyśmy, aby nasz pies wraz ze swoimi mieszkańcami wszedł w nocy do łóżka. W tym przypadku możemy zastosować szampon na pasożyty. Lecz zaprzyjaźniony weterynarz poleca stosowanie specjalnych kropel eliminujących pchły i kleszcze, które aplikuje się raz na miesiąc.

Wpisując w wyszukiwarkę klinika weterynaryjna Toruń znaleźliśmy klinikę Avimedicus, Oferuje ona pełną gamę zabiegów pielęgnacyjnych począwszy od szczepienia psiaków, strzyżenia i ich kąpieli, a skończywszy na obcinaniu pazurów. Warto skorzystać z usług weterynarza, który o wszystko zadba, dzięki temu będziemy pewni, że nasz pupil będzie czysty, zdrowy i szczęśliwy.