Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

Czym jest dopamina

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym szczególnie za motywację, koncentrację oraz wydajność umysłu ludzkiego. W mózgu człowieka znajdują się miliardy neuronów, które połączone są ze sobą za pomocą tzw.neuroprzekaźników. Jednym z tych neuroprzekaźników jest dopamina. Zapewnia ona motywację do działania i wpływa na napędzanie chęci do życia. Ogrywa też istotną rolę w zaburzeniach psychicznych (ADHD, schizofrenia, depresja). To właśnie dzięki dopaminie jesteśmy w stanie osiągnąć założone wcześniej cele. Wszelakie dążenia czy konkurencja w różnych aspektach życia jak miłość, biznes czy sport są zależne od poziomu dopaminy. Dopamina odpowiada za system nagrody, co pozwala odczuwać radość oraz euforię z wykonywanych czynności. Nasze mamy już od najmłodszych lat próbowały wyrobić w nas nawyk picia zielonej herbaty i jedzenia kiszonek. Z naszego artykułu dowiecie się co należy zrobić, żeby zwiększyć poziom dopaminy we krwi.

Co powoduje niedobór dopaminy

Dopamina ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Niewłaściwy poziom tego neuroprzekaźnika może spowodować wystąpienie wielu chorób. Niestety zarówno niedobór jak i nadmiar dopaminy nie jest pożądany w naszym organizmie ze względu na szereg nieprawidłowości, które mogą one wywoływać. W przypadku niedoboru dopaminy możemy odczuwać wzmożony lęk oraz wewnętrzne napięcie. Osobom, u których wykazano niedobór w wydzielaniu tego neuroprzekaźnika brakuje motywacji do działania. Tacy ludzie są bierni, apatyczni oraz nie mają chęci do życia oraz co najważniejsze mają dużą skłonność do popadania w stany depresyjne. Osoby takie odczuwają też większe zmęczenie oraz gwałtowne spadki nastroju. Mniejsze wydzielanie dopaminy może dawać objawy podobne do głodu narkotykowego.

Ludzie o niskim poziomie dopaminy bardzo często są uzależnieni od sztucznych pobudzaczy nastroju i energii np. leków, alkoholu, kawy, nikotyny, hazardu, cukru, gier, seksu itd. Chcą oni w ten sposób nakręcić się energetycznie i zwiększyć poziom dopaminy.

Najczęściej występujące objawy niedoboru dopaminy:

 • narastające problemy ze snem,
 • częste wahania nastrojów,
 • niezdolność do koncentracji nad jedną rzeczą,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • apatia,
 • poczucie beznadziejności i braku celu w życiu,
 • niskie libido (oziębłość seksualna),
 • niezdolność odczuwania przyjemności (anhedonia),
 • brak motywacji do działania,
 • trwała utrata pamięci krótko i długotrwałej.
smutna zamyslona dziewczyna o czarnych włosach

Czy nadmiar dopaminy też jest szkodliwy

Jednak w przypadku nadmiaru dopaminy w organizmie mogą pojawić się problemy z koncentracją uwagi, percepcją, a nawet objawy, które są charakterystyczne dla schizofrenii (halucynacje, urojenia). Nadmiar dopaminy, może także zwiększyć u człowieka dotychczas spokojnego, skłonności do hazardu.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Prekursorem dopaminy jest tyrozyna, jest to aminokwas białkowy, który powszechnie występuje w produktach żywnościowych bogatych w białko. Dieta obfitująca w tyrozynę pozwoli na zwiększoną produkcję dopaminy, a co za tym idzie będzie przeciwdziałać skutkom jej niedoboru. Pokarmy bogate w tyrozynę to:

 • banany
 • awokado
 • buraki – ze względu na obecność antydepresyjnej betainy
 • zielone warzywa liściaste
 • sezam
 • płatki owsiane
 • kurkuma
 • nasiona dyni
 • jabłka
 • migdały
 • jajka
 • fasola i inne rośliny strączkowe

Naturalne probiotyki

Ponad to naturalne probiotyki takie jak: kiszona kapusta, zakwas buraczany, kiszone ogórki; są również bardzo przydatne i biorą udział w produkcji dopaminy. Probiotyki to mikroorganizmy zasiedlające nasz układ pokarmowy, w szczególności jelito cienkie. Pomagają w jego prawidłowym funkcjonowaniu, a oprócz tego zapobiegają wielu różnym chorobom oraz pomagają w ich leczeniu. Badania naukowe wykazują, że mają one również korzystny wpływ na nasz nastrój. Naukowcy wywnioskowali, że kiedy szkodliwe bakterie w naszych jelitach obniżają poziom dopaminy, probiotyki mają zdolność jego zwiększenia, co ma korzystny wpływ na nasz nastrój.

Zdrowa flora bakteryjna jelit ma ogromny wpływ na właściwe tworzenie się neuroprzekaźników. Jeżeli w organizmie jest nadmiar niewłaściwej flory jelitowej (występuje on wtedy, gdy mamy zbyt mało tych “dobrych” bakterii, które zwalczają te złe) to pozostawiają one toksyczne produkty przemiany materii tzw. lipopolisacharydy, które obniżają poziom dopaminy w organizmie.

Cukier na krótki czas podnosi poziom dopaminy jednak działa jak lek, gdyż uzależnia i wykazuje przy tym mnóstwo skutków ubocznych wynikających z jego odstawienia.

L-teanina

Naturalnie występuje w liściach zielonej herbaty, zwiększa poziom nie tylko dopaminy, ale też innych przekaźników mózgowych jak serotonina i GABA (kwas gamma-aminomasłowy). Ponad to wspomaga szybsze zapamiętywanie, procesy efektywnego uczenia się oraz poprawia nastrój. Efekt taki można uzyskać pijąc 2 dziennie filiżanki dobrej gatunkowo zielonej herbaty.

Kurkumina – żółty antydepresant

Kurkumina jest to składnik kurkumy. Łatwo pokonuje ona barierę krew-mózg i wykazuje działanie przeciwdepresyjne, ponieważ zwiększa uwalnianie dopaminy. Naukowo udowodniono, że spożywanie kurkumy powoduje zmniejszenie natręctw myślowych i poprawę pamięci. Kurkumina w postaci suplementów diety występuje w kapsułkach, herbacie, ekstrakcie oraz w formie sproszkowanej. Warto także dodawać kurkumę do potraw, które przygotowujecie samodzielnie w waszych kuchniach, poprawi ona smak dań oraz jej dodatkiem możesz podnieść poziom hormonu szczęścia.

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba)

Działa poprzez podniesienie poziomu dopaminy w mózgu. Od wielu pokoleń wykorzystywany jest w medycynie przy różnych problemach z zaburzeniem koncentracji, silnymi bólami głowy, notorycznym zmęczeniem, splątaniem myśli, nawracającą depresją, a także wspomagająco procesy zapamiętywania.

Olejek z oregano

Olejek z oregano wykazuje właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, które zawdzięcza swojemu aktywnemu składnikowi – karwakrolowi. Jedno z badań naukowych dowiodło, że spożywanie karwakrolu stymuluje wydzielanie dopaminy, która w rezultacie ma działanie antydepresyjne. Kolejne doświadczenie wykazało, że suplementy zawierające ekstrakt z oregano hamują spadek poziomu dopaminy, co wywiera korzystny wpływ na ich zachowanie.

Dopamina a kofeina

Badania dotyczące kofeiny wykazują, że może ona poprawić przebieg procesów poznawczych. Powoduje uwolnienie neurotransmiterów, między innymi dopaminy. Wykazano również, że kofeina poprawia funkcjonowanie naszego układu nerwowego przez zwiększanie ilości receptorów dopaminy w naszym mózgu. Ponad to, nasz organizm może regulować tolerancję na kofeinę, co oznacza, że uczy się jak przetwarzać większe ilości. Oznacza to, że z czasem możesz potrzebować większej ilości kofeiny, by doświadczać takich efektów jak wcześniej. Dodaj zatem filiżankę pysznej kawy do swojej porannej rutyny, a zobaczysz, że regularnie spożywana może zwiększyć poziom dopaminy.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dał ci odpowiedź na pytanie “po co mi ta dopamina?”. Pamiętaj, że samopoczucie twojego organizmu zależy głównie od ciebie, przedstawiliśmy ci kilka sposobów jak podnieść dopaminę i przy okazji poprawić swoje zdrowie. Zdrowe jelita będą warunkowały zdrowie twojego organizmu, dlatego staraj się wnieść w swoje życie nawyki zdrowego odżywania, włącz do diety kurkumę, zieloną herbatę, zdrowe kiszonki, olejek z oregano, który dodatkowo wzmacnia odporność, a wkrótce zaobserwujesz poprawę swojego zdrowia.

Zobacz również

Uroda i pielęgnacja ciała
03/12/2020
Liszaj objawia się zmianami w okolicach jamy ustnej, którą można łatwo wyleczyć za pomocą leków. Często zdarza się ...
Zdrowie
12/09/2019
Jak pomóc osobie w depresji? Choroby i zaburzenia psychiczne staja się coraz poważniejszym problemem w dzisiejszych ...
Zdrowie
02/10/2020
Głód alkoholowy, zespół abstynencyjny, utrata kontroli, poczucie wstydu - wszystkie te objawy są znane osobom ...
Zdrowie
11/11/2020
Przyszła jesień, a ty podobnie jak inni ludzie odczuwasz ciągłe zmęczenie, senność, dodatkowo często łamię cię w ...
Suplementy
01/10/2020
Co to są aminokwasy? Ile jest aminokwasów?Aminokwasy są to związki organiczne pochodzące od organizmów żywych. ...
Zioła
09/04/2021
Na świecie krąży wiele mitów dotyczących zielarstwa. Pierwszym skojarzeniem, jakie wpada nam do głowy, gdy usłyszymy, ...
Przepisy
27/10/2020
Może masz ochotę na lekkie, szybkie, pyszne a do tego zdrowe śniadanie? Świetnie się składa jeśli twoja odpowiedź ...
Uroda i pielęgnacja ciała
28/12/2020
Trądzik to choroba skóry będąca jednym z najczęściej występujących problemów dermatologicznych. Chociaż w ...
Zdrowie
14/03/2021
Nerwica żołądka to dolegliwość ze strony układu pokarmowego, która występuje przede wszystkim w sytuacjach ...
Akcesoria
20/05/2019
Zakup sprzętu sportowego to zawsze jakaś inwestycja. Podejmujemy ją chętnie, wiedząc że wykładając pewną kwotę ...
Uroda i pielęgnacja ciała
17/11/2020
Zapewne każdy zauważył, że od jakiegoś czasu panuje moda na brodę. Dlatego też coraz więcej mężczyzn zastanawia się, ...
Zdrowy styl życia
29/08/2019
Bulimia i anoreksja - czym są i jak sobie pomóc? To ciężkie przypadki zaburzeń odżywiania. Doprowadzają one do ...