NAC – prozdrowotne działanie Acetylocysteiny

N-acetylocysteina, popularnie zwana NAC to zmieniona wersja cysteiny, czyli aminokwasu naturalnie występującym w naszym organizmie, któremu przyjrzymy się w tym artykule. Acetylocysteina odgrywa bardzo istotną rolę i nie bez powodu jej popularność w ostatnim czasie jest bardzo wysoka. Uzupełnia zapasy i utrzymuje poziom antyoksydantu glutationu, który usuwa wolne rodniki z komórek i zapobiega ich uszkodzeniom.

Reklama

N-acetylocysteina – właściwości zdrowotne

NAC jest substancją o wszechstronnym zastosowaniu, od lat jest wykorzystywana w medycynie. Pomaga na wiele występujących w organizmie chorób, dba zarówno o dobre zdrowie, urodę, jak i samopoczucie. Główne działanie n-acetylocysteiny to:

 • Usuwanie stanów zapalnych z organizmu,
 • Pomaga chronić wątrobę przed uszkodzeniami –  ma silne właściwości detoksykacyjne, jest często używany jak antidotum w przypadku przedawkowania paracetamolu czy nadmiernego spożycia alkoholu,
 • Pomaga zwalczać wolne rodniki,
 • Oczyszcza organizm z toksyn,
 • Zapobiega oraz skutecznie leczy przewleką obturacyjną chorobę płuc,
 • Pomaga leczyć przewlekle zapalnie oskrzeli, spowodowane stanami zapalnymi,
 • Zapobiega skutkom ubocznym występującym w czasie leczenia zakażenia wirusem HIV,
 • Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych,
 • Minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań w trakcie terapii promieniowaniem jonizującym,
 • Poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego,
 • Redukuje objawy grypy,
 • Zmniejsza częstotliwość występowania infekcji wirusowych,
 • Jest skuteczna w niwelowaniu objawów choroby Parkinsona i choroby Alzheimera, poprawia zdolność myślenia, ułatwia chorym codzienne funkcjonowanie,
 • Poprawia funkcjonowanie bariery ochronnej jelit,
 • Dba o prawidłowy wzrost i regenerację kości,
 • Zapobiega występowaniu osteoporozy,
 • Jest pomocna w leczeniu zespołu wielotorbielowatych jajników,
 • Obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
 • Pomaga w rekonwalescencji po przebytym udarze mózgu i zawale serca,
 • Skutecznie poprawia płodność, wpływa na jakość nasienia.

Jak widać, działanie NAC jest wszechstronne, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Odwiedź Sklep Życia, aby zamówić wysokiej jakości suplementy NAC:

https://www.sklepzycia.pl/nac-suplement

NAC w poprawie zdrowia psychicznego

Suplement nac skutecznie pomaga poprawić zdrowie psychiczne, dba o dobry nastrój i samopoczucie. Regularnie stosowany pomaga zlikwidować wahania nastroju, pomaga eliminować efekty schizofrenii oraz skutki długotrwałego stresu. Jest wykorzystywany w leczeniu uzależnień, m.in. kompulsywnego objadania się, uzależnienia od narkotyków i innych środków odurzających. Łagodzi objawy depresji, pomaga w leczeniu chorób ze spektrum autyzmu oraz choroby dwubiegunowej. Ułatwia chorym codzienne funkcjonowanie i walkę z chorobę. N-acetylocysteina jest również wykorzystywana do leczenia bezsenności. Doskonale poprawia jakość snu oraz redukuje chrapanie.

NAC – właściwości wykorzystywane w kosmetyce

N-acetylocysteina znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zawdzięcza to właściwościom przeciwutleniającym oraz zdolności do zapobiegania obumieraniu komórek oraz ich samonaprawy. N-acetylo-l-cysteina przyczyniają się do procesów naprawczych skóry i włosów, uczestniczą w procesie produkcji kolagenu. Kosmetyki z zawartością NAC świetnie działają na kondycję skóry, poprawiają jej elastyczność, usuwają drobne niedoskonałości. Widocznie redukują efekty starzenia, skóra nabiera blasku i zdrowego wyglądu. Substancja jest skuteczna w leczeniu cery trądzikowej, redukuje wydzielanie łoju. Jest również wykorzystywana jako środek przeciw fotostarzeniu się skóry. Można ją spotkać w kremach nawilżających, balsamach do ciała, środkach do opalania oraz produktach do włosów.

NAC dla sportowców i osób dbających o figurę

Suplement nac jest częstym składnikiem diety osób uprawiających sport. Dzięki temu, że likwiduje stany zapalne, umożliwia dłuższy i bardziej efektywny trening. Przyśpiesza regenerację, likwiduje zakwasy i pomaga szybko wrócić do formy po kontuzjach i urazach. Badania dowodzą, że kapsułki NAC są skuteczne w redukcji masy ciała, przyśpieszają spalanie tłuszczu oraz pomagają budować masę mięśniową. Suplementacja N-acetylocysteiną wspomaga wysiłek fizyczny, pomaga osiągnąć i utrzymać zgrabną sylwetkę. Udowodniono również, że obniża poziom cukru we krwi, który powoduje stany zapalne tkanki tłuszczowej. Nac tabletki znacznie obniżają ryzyko wystąpienia cukrzycy typ II.

Reklama

Jakie dawki NAC są bezpieczne?

Dawkowanie NAC jest zależne od wielu czynników, m.in. wagi, potrzeb danej osoby oraz istniejącego problemu. Najczęściej zaleca się przyjmowanie dziennie od 500 mg do 1800 mg. Osoby, które stosują wiele innych suplementów powinny zażywać 600 mg substancji. Zaleca się, aby n- acetylocysteiną suplementować razem z witaminą C. Środek najlepiej przyjmować rano, razem z posiłkiem. Zażyta przed snem może pobudzić i wywołać problemy z zaśnięciem.

N-acetylocysteina – skutki uboczne

NAC jest substancją bezpieczną, dobrze przebadaną i tolerowaną. Stosowana według zaleceń bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne. Jeżeli wystąpią, są łagodne, nie powodują zagrożenia zdrowia. Spożycie nac może wywołać senność, mdłości, wymioty, biegunkę, zaparcia. Jeżeli suplement podawany jest w formie inhalacji może spowodować obrzęk ust oraz nadmierne uspokojenie. Ostrożność w czasie przyjmowania NAC powinny zachować osoby przyjmujące insulinę, ponieważ substancja może hamować jej działanie. Nie jest polecana dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

N-acetylocysteiny – gdzie i w jakie postaci można ją kupić?

N-acetylocysteina nie  wytwarza się w organizmie. Można ją dostarczyć jedynie  w żywności lub stosując suplementy.  Występuje głównie w produktach mięsnych, a także czosnku, jogurcie, jajach, fasoli czy soczewicy. NAC można kupić w postaci naturalnej, jako krystaliczny proszek, bezbarwne kryształki lub w postaci wygodnych do stosowania kapsułek. Kapsułki są najwygodniejszą formą. Pozwalają zminimalizować nieprzyjemny zapach, którym charakteryzuje się n-acetylocysteina.

Reklama

Suplementy – wygoda i oszczędność czasu

Stosowanie suplementów stało się coraz bardziej powszechne. W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób nie ma czasu na gotowanie, tworzenie dobrze zbilansowanej diety, szukanie zdrowych składników. Oczywiście  suplementy nie zastąpią zróżnicowanej diety, ale mogą ją uzupełnić. Są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na zdrowiu, ale nie mają dużo wolnego czasu. Warto tylko wybierać suplementy wysokiej jakości, sprawdzonych producentów, o wysokiej zawartości substancji aktywnych. Dzięki temu pozytywnie wpłyną na zdrowie i szybko przyniosą oczekiwane rezultaty.