Mówi się, że uśmiech jest najpiękniejszą ozdobą człowieka. Nic dziwnego, bo badania wykazały, że osoby szeroko uśmiechające się są postrzegane jako bardziej atrakcyjne, a nawet… kompetentne. Z tego wynika, że ten drobny gest pojawiający się na twarzy, wpływa na więcej aspektów naszego życia, niż się nam wydaje. Piękny uśmiech przynosi same korzyści, warto więc odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej. Przecież któż z nas nie chciałby wyglądać jak celebryci na okładkach magazynów?
ReklamaWybielanie zębów – sposób na piękny uśmiech
Jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawę estetyki twarzy jest wybielanie zębów. Oczywiście niewielki procent ludzi posiada naturalnie biały uśmiech i niestety, większość z nas boryka się z przebarwieniami. Codzienne picie kawy lub herbaty, palenie papierosów czy przyjmowanie niektórych leków to tylko część przyczyn odpowiedzialnych za powstanie żółtych, a nawet brązowych plam na zębach. Przebarwień nie da się uniknąć, nawet dokładnie dbając o higienę jamy ustnej.
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów u dentysty. Powodem może być fakt, że to jedyna metoda w stu procentach skuteczna i bezpieczna, pozwalająca na szybki efekt. Ponadto, w przeciwieństwie do domowych metod, od których roi się w Internecie, zabieg u stomatologa nie zniszczy delikatnego szkliwa.
Pasty do wybielania zębów – czy są skuteczne?
Istnieje błędne przekonanie, że koszt wybielania zębów w gabinecie dentystycznym jest wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że większość osób chcących poprawić kolor zębów szuka tańszych metod. Firmy farmaceutyczne i wytwarzające pasty do zębów nie mogły zostać obojętne na rosnące zainteresowanie wybielaniem. W ostatnich latach w drogeriach zaroiło się od rozmaitych produktów z tym związanych. Są to nie tylko pasty, ale również żele, paski wybielające, a nawet… specjalne szczoteczki. Ich producenci obiecują spektakularne efekty, ale niestety większość z nich czyści nie przebarwienia zębów, a nasze portfele.
Jak wybrać skuteczną pastę wybielającą?
Na szczęście obok wątpliwej jakości produktów znajdą się również takie, które rzeczywiście poprawią i rozjaśnią kolor zębów. Oddziałują one jednak tylko na warstwę zewnętrzną szkliwa, co sprawia, że efekty są raczej krótkotrwałe.
Jeśli zdecydujemy się na zakup pasty wybielającej, sprawdźmy najpierw zawartość środka wybielającego oraz współczynnik ścieralności RDA. Im jest on wyższy, tym bardziej dana pasta będzie ścierać nasze szkliwo. Zbyt częste stosowanie past o wysokim RDA może spowodować nadwrażliwość zębów, uszkodzenia oraz większą podatność na osadzanie się kamienia i próchnicy. Alternatywą dla past ściernych mogą być dostępne w aptekach preparaty oparte o enzymy rozpuszczające kamień nazębny i przebarwienia. Powodują one widoczne wybielenie, ale efekty również utrzymują się tylko przez określony czas.
Takie metody można stosować jedynie okazyjnie i nie dłużej niż przez dwa tygodnie. Pasty lub paski wybielające używane przez dłuższy czas osłabią nasze zęby, co może skutkować finalnie gorszym stanem niż początkowy. Dobrze jest przed zakupem poprosić o poradę swojego stomatologa. Z pewnością pomoże wybrać odpowiedni dla nas produkt, a także podpowie jak go stosować, aby poprawić kolor bez narażania się na skutki uboczne.
Domowe metody wybielania zębów
Internet pełen jest rzekomo skutecznych sposobów na biały uśmiech. Wśród nich możemy znaleźć między innymi takie jak szorowanie zębów pastą z dodatkiem sody oczyszczonej lub wcieranie w nie soku z cytryny. Uwaga! Nie zawsze domowe znaczy bezpieczne. W tym przypadku jest wręcz odwrotnie – narażamy się na trwałe zniszczenie warstwy ochronnej zęba. Dentyści stanowczo odradzają internetowe eksperymenty. Zęby będą bielsze (o ile w ogóle będą) przez maksymalnie kilka dni, a z fatalnymi konsekwencjami będziemy mierzyć się jeszcze długie lata.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Jak już wcześniej było to wspomniane, długotrwałe efekty zapewnia wyłącznie profesjonalny zabieg wybielania zębów. Żadne pasty wybielające nie są w stanie go zastąpić. Wybielanie profesjonalne trwa około godziny, a rezultaty utrzymują się nawet dwa lata. Jest także zalecane dla osób, które chcą w przyszłości założyć nakładki porcelanowe, czyli tzw. licówki. Pacjenci często mają obawy związane z zabiegiem wybielania. Może być to spowodowane krążącymi wieloma mitami na ten temat. Warto więc dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda zabieg wybielania w gabinecie dentystycznym oraz jakie są jego skutki.
ReklamaNa czym polega wybielanie zębów u dentysty?
Największym uznaniem wśród stomatologów obecnie cieszy się wybielanie dwuetapowe. Łączy ono ze sobą metody: laserową i nakładkową. Takie połączenie ma zapewnić pacjentowi możliwie najlepsze i długotrwałe efekty wybielania zębów.
Metoda laserowa
Zabieg laserem wykonywany jest w gabinecie stomatologii estetycznej. Na początku dentysta dokładnie sprawdza stan uzębienia oraz zabezpiecza dziąsła. Następnie na powierzchnię zębów nanosi żel wybielający, po czym w 15-minutowych cyklach poddaje go ogrzewaniu specjalistycznym laserem. Środek wybielający powoduje usuwanie przebarwień, a także widocznie rozjaśnia szkliwo, nawet o kilka tonów. Cały zabieg trwa około godziny i jest bezbolesny – większość pacjentów odczuwa jedynie ciepło, bądź lekką nadwrażliwość. Po jego zakończeniu zęby są znacznie bielsze i przychodzi czas na etap drugi, czyli wybielanie metodą nakładkową.
Metoda nakładkowa
Aby wzmocnić i poprawić efekty zabiegu laserowego stomatolodzy zalecają trwające od kilku do kilkunastu dni wybielanie nakładkowe. Nie jest ono uciążliwe, gdyż pacjent stosuje je wyłącznie w nocy podczas snu. Specjalne nakładki wypełnia się żelem wybielającym, a następnie zakłada na oba łuki zębowe. Ten sposób wybielania usunie nawet oporne przebarwienia i pomoże odbudować szkliwo.
Należy pamiętać, aby w okresie wybielania przestrzegać tzw. białej diety oraz unikać picia kawy i herbaty. Dzięki wybielaniu dwuetapowemu nie tylko skutecznie pozbędziesz się przebarwień, ale zyskasz zdrowy uśmiech na długie lata. Więcej dokładnych informacji na ten temat możesz znaleźć na klinikakwiatek.pl/profesjonalne-wybielanie.
Czy wybielanie w gabinecie jest bezpieczne?
Każda metoda wybielania budzi u pacjenta sporo wątpliwości. Jednak o ile w przypadku wybielania zębów na własną rękę możemy rzeczywiście spowodować nadwrażliwość i uszkodzenia szkliwa, o tyle usuwanie przebarwień pod kontrolą lekarza jest zupełnie bezpieczne. Istnieje co prawda kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu wybielania. Są to między innymi:
- ciąża,
- choroby oraz stany zapalne dziąseł, jamy ustnej i zębów,
- alergia na składniki, które zawiera żel wybielający,
- spora ilość kamienia nazębnego,
- przyjmowanie leków z grupy tetracyklin lub żelaza.
Przed zabiegiem niezbędna okaże się wizyta poprzedzająca. Podczas niej dentysta dokładnie sprawdzi, czy w naszym przypadku można zastosować wybielanie zębów powyższymi metodami, a także usunie nadmierną płytkę nazębną i pobierze wyciski niezbędne do wykonania nakładki. Ponadto lekarz dokładnie objaśni, na czym polega wybielanie zębów, przekaże wszelkie zalecenia, a także odpowie na ewentualne pytania.
Jeśli marzysz o tym, aby mieć śnieżnobiałe zęby, pamiętaj, że jedynie wybielanie u specjalisty pomoże ci osiągnąć zadowalający efekt. Wszystkie inne metody są niestety krótkotrwałe, a nieestetyczne przebarwienia wracają nawet w ciągu kilku dni. Nie warto eksperymentować z dziwnymi specyfikami, które mogą uszkodzić nasze zęby. Zadbaj o siebie i postaw na najlepszą wizytówkę – piekny, zdrowy uśmiech!