Szybsze bicie serca często powoduje u nas strach. Wiadomo, że z sercem nie ma żartów i każde anomalie związane z jego pracą nas stresują. Osoby z wysokim tętnem, często również chorują na inne choroby, np. nadciśnienie tętnicze. Co jednak zrobić w sytuacji, jeśli puls jest wysoki przy normalnym ciśnieniu? Co taka sytuacja może oznaczać i jak sobie pomóc?
ReklamaJaki jest prawidłowy puls serca
Tętno spoczynkowe u osoby dorosłej uważa się za normalne, jeśli wartości wynoszą od 60 do 100 uderzeń na minutę. Kiedy częstotliwość bicia serca wzrasta powyżej 100 uderzeń na minutę, stan ten nazywa się tachykardią.
Przyczyny tachykardii
Najczęstszą przyczyną tachykardii jest uprawianie sportu lub inna aktywność fizyczna, która powoduje wzrost częstości akcji serca. Tachykardia wynika również ze stresu, strachu, pobudzenia lub innej napiętej emocjonalnie sytuacji. Tachykardię mogą wywołać również choroby lub niektóre schorzenia. Mogą to być np.:
- zatrucie;
- anemia;
- zator płucny;
- zaburzenia tarczycy;
- niewydolność serca;
- wrodzone wady serca;
- choroby serca;
- nadciśnienie lub zbyt niskie ciśnienie krwi.
Przyczyną wysokiego pulsu może być również wypicie mocnej kawy, czarnej i zielonej herbaty, napoju energetycznego, a także zażywanie narkotyków, czy picie alkoholu.
Jak wykonać prawidłowo pomiar pulsu?
Tętno spoczynkowe można prawidłowo zmierzyć bez większego wysiłku i bez urządzenia. Aby prawidłowo zmierzyć tętno na nadgarstku, umieść dwa lub trzy palce po wewnętrznej stronie nadgarstka poniżej kciuka i licz uderzenia przez 30 sekund. Ta wartość pomnożona razy 2 daje tętno na minutę.
Prawidłowo zmierzyć puls możemy również zmierzyć za pomocą ciśnieniomierza. Wyróżniamy ciśnieniomierze naramienne oraz ciśnieniomierze nadgarstkowe.
Tętno należy mierzyć w spoczynku, nigdy po wysiłku fizycznym, czy innej aktywności.
Objawy wysokiego tętna
Wysoki puls to objaw szybkiej pracy serca. Powoduje to wiele nieprzyjemnych objawów, a niektóre z nich mogą nawet zagrażać życiu pacjenta. Najczęstsze objawy towarzyszące tachykardii to:
- Kołatanie serca;
- duszność i ucisk w klatce piersiowej;
- dławica piersiowa;
- zawroty głowy;
- bóle głowy;
- ogólne osłabienie i zmęczenie;
- krótkotrwała utrata przytomności.
Przyczyny wysokiego pulsu
Wysoki puls przy normalnym ciśnieniu może być również spowodowany czynnikami niezwiązanymi z chorobami. Są to np. stres, wysiłek fizyczny, silne emocje. Podwyższony puls jest związany również z niektórymi schorzeniami, np. chorobami tarczycy.
Aktywność fizyczna —wykonywanie ćwiczeń, jazda na rowerze, siłownia, uprawianie sportu to czynności, podczas których nasze tętno rośnie. Z reguły po wysiłku, gdy jesteśmy już w czasie spoczynku, nasz puls szybko wraca do normy.
Stres — kiedy osoba doświadcza szoku emocjonalnego lub intensywnej radości puls również rośnie i jest to prawidłowa reakcja organizmu.
Ból — podczas gdy odczuwamy ból, wysoki puls również może pojawić się przy normalnym ciśnieniu. Jest to najprawdopodobniej związane z procesem zapalnym w organizmie. Podczas infekcji, nasze serce jest przeciążone, a to z kolei wpływa na szybsze jego kurczenie, co powoduje wzrost pulsu.
Choroby tarczycy — mogą również powodować, że puls wzrasta i pojawia się kołatanie serca. Głównie podwyższenie tętna powoduje nadczynność tarczycy. W ciężkich przypadkach może dochodzić nawet do 200 uderzeń na minutę, co jest bardzo niebezpiecznym stanem i zagrożeniem dla życia. Dlatego, jeżeli nasz puls jest wysoki, bądź mamy zbyt niskie ciśnienie, warto również zbadać poziom hormonów tarczycy.
ReklamaCzym grozi wysoki puls — czy jest niebezpieczny?
Nieproporcjonalny częstoskurcz ma negatywne konsekwencje dla organizmu. Zmniejsza wydajność pompowania krwi przez mięsień sercowy, który w krótkim czasie nie radzi sobie z wypełnieniem krwią. Zwiększona praca prowadzi następnie do większego zużycia tlenu w mięśniu sercowym, co może spowodować zawał mięśnia sercowego u osoby cierpiącej na chorobę sercowo-naczyniową.
Tachykardia może również powodować zaburzenia rytmu serca, które bezpośrednio zagrażają życiu pacjenta. Te problemy mogą na przykład prowadzić do problemów niewydolności serca. Ponadto istnieje ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, w tym ryzyko powstania skrzepliny, niedrożności tętnic obwodowych i udaru mózgu. Im szybszy rytm komorowy, tym bardziej nasilone są objawy u pacjenta.
Jak obniżyć puls domowym sposobem
Jeśli wysoki puls nie jest spowodowany chorobą, a nagłym stresem lub aktywnością fizyczną, można w łatwy sposób obniżyć wysoki puls samemu. W razie potrzeby zastosuj poniższe metody:
- Usiądź lub połóż się w spokojnym miejscu;
- skup się na spokojnym oddechu;
- medytacja;
- aby obniżyć wysokie tętno, można zastosować ćwiczenia aerobowe.
Obniżenie tętna zioła
Innym skutecznym sposobem jest wprowadzenia ziołolecznictwa. Można zastosować zioła o działaniu uspokajającym, takie jak waleriana, kozłek lekarski, melisa. Pomocny może być również głóg, konwalia, serdecznik. Warto zastosować też aromatoterapię. Warto, również skorzystać z porady lekarskiej.
Jeśli borykasz się również ze skokami ciśnienia, warto dowiedzieć się jak obniżyć ciśnienie krwi zioła.
Wysoki puls a ciśnienie w normie
Jeśli częstość tętna wynosi stale 90 uderzeń serca na minutę lub więcej, oznacza to, że serce jest mocno obciążone, a wysokie tętno jest uważane za niebezpieczne. Jeśli jest to stan częsty, może to powodować poważne choroby, a w rezultacie zgon chorego. Dlatego jeśli bez znanej nam przyczyny, mamy wysoki puls, nawet z normalnym ciśnieniem, należy skonsultować się z lekarzem.
Wykonanie szczegółowych badań pozwoli nam wykryć powód wysokiego pulsu i zastosować leczenie i odzyskać prawidłowy puls.
Czy wysoki puls może mieć uwarunkowania genetyczne?
Naukowcy badają, czy przyspieszone bicie serca może mieć podłoże genetyczne. Jak wynika z już przeprowadzonych badań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że geny mają wpływ na puls, a także na ciśnienie krwi. Dlatego jeśli Twój rodzic lub dziadkowie mieli tendencję do wysokiego pulsu, jest szansa, że u Ciebie problem też się pojawi.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi
Pomiar ciśnienia krwi określa wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Prawidłowe ciśnienie oscyluje w granicach 120/60 – 140/90. Pierwsza liczba wskazuje na ciśnienie skurczowe, a druga na ciśnienie rozkurczowe.
Wartości poniżej 120/60 są charakterystyczne dla niedociśnienia, a powyżej 140/90 są diagnozowane jako nadciśnienie.
Zaburzenia tętna — kiedy kontakt ze specjalistą?
Jeżeli puls jest często wysoki, czy za niski bez znanej nam przyczyny powinniśmy koniecznie udać się do lekarza. Nie można bagatelizować tego stanu, ponieważ może to w rezultacie jeszcze bardziej pogorszyć nasze zdrowie.
Jeśli puls stale jest w granicach 100 i wyżej, lub jest niższy niż 60 uderzeń na minutę, należy pilnie skonsultować się z lekarzem, który zleci nam badania, aby określić przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Być może wysokie tętno jest spowodowane lekami, więc również lekarz może nam je zmienić. Zdecydowanie nie można bagatelizować zmian tętna, ponieważ jest to niebezpieczne.
Reklama