Szybka regeneracja wątroby

Wątroba jest wyjątkowo ważnym narządem w naszym organizmie, jak nie najważniejszym. Wątroba pełni i odpowiada za funkcjonowanie wielu czynników: działa detoksykując organizm, wspomaga metabolizm, magazynuje witaminy takie jak A, D i K oraz żelazo, pozbywa się toksyn i szkodliwych substancji z ciała np. alkoholu i leków. Dlatego, należy dbać o prawidłową pracę wątroby i jej regenerację. Dzięki, odpowiedniej diecie, suplementacji, stosowaniu ziół bądź ziołowych herbat wspomożemy działanie wątroby.

Reklama

Czy wątroba się regeneruje?

Wątroba jest jedynym narządem w naszym organizmie, który potrafi się regenerować i uzyskuje pełną sprawność nawet w przypadku kiedy występuje uszkodzenie wątroby. W tym celu należy ją wspomóc poprzez zmianę trybu życia i odżywianie. Badania naukowe udowodniły, że jeśli nie będziemy spożywać alkoholu przez kilka dni, znacznie poprawi się stan wątroby. Alkohol nie jest jedyną przyczyną uszkodzenia wątroby, szkodzi jej również żywność przetworzona, tłuszcze nasycone, a nawet szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu i kosmetykach.

Regeneracja wątroby

Chora wątroba jest często wynikiem złych nawyków żywieniowych. Najlepszym rozwiązaniem na zaburzenia pracy narządu będzie dieta wątrobowa, która powstrzyma rozwój choroby, ale także ją wyleczy. Aczkolwiek, musimy przyznać, że narząd ten jest bardzo wytrzymały na niedogodności, jakie mu dostarczamy: tłuste posiłki, alkohol i zażywane lekarstwa. Dodatkowo, jako ciekawostkę powiem wam, że wątroba nie boli, dlatego że nie jest to organ unerwiony. Można odczuwać ból jeśli wątroba powiększy się i zacznie uciskać na błonę surowiczą, która otacza wątrobę. Występuje to przede wszystkim przy żółtaczce (wirusowym zapaleniu wątroby), zastoju żółci czy przy zatruciu pokarmowym (grzyby, alkohol, leki).

Warto pamiętać, że mimo szeregu czynników, które obciążają wątrobę, ma niesamowite zdolności regeneracyjne. Potrafi się odbudować po uszkodzeniu bądź usunięciu chirurgicznym do 75% masy ciała. Jak długo trwa proces regeneracji wątroby? Zazwyczaj trwa od kilku tygodniu do paru miesięcy, oczywiście zależy to od stopnia uszkodzenia organu, zaczętych działań leczniczych, a zwłaszcza przestrzegania diety. Niestety, zdarza się, że uszkodzenia są tak duże, że jedynym wyjściem jest przeszczep.

Chora wątroba – przyczyny

Przewlekłe choroby wątroby takie jak wirusowe zapalenie typu B lub C, stłuszczenie alkoholowe i niealkoholowe nie są szybko zauważalne, ponieważ nie dają silnych objawów albo ich symptomy są mało scharakteryzowane. Najczęściej występujące to:

  • Brak apetytu, poczucie pełności,
  • ból pod prawym łukiem żebrowym,
  • zmęczenie,
  • wzdęcia brzucha,
  • świąd skóry.

Niezbędne będą badania laboratoryjne i obrazowe, aby potwierdzić czy wątroba jest chora. Ważne jest zmienić tryb życia i dotychczasową dietę, ma to pomóc regenerować komórki wątrobowe (hepatocyty). Należy przestać spożywać alkohol, palić papierosy stosować dietę wątrobową, w ten sposób będziemy mogli zregenerować wątrobę. Brak aktywności fizycznej, również przyczynia się do zaburzeń i problemów z wątrobą.

Reklama

Regeneracja wątroby dieta

Często powtarzane pytanie to jak zregenerować wątrobę? Przede wszystkim powinniśmy skupić się na diecie wątrobowej. Przedstawimy kilka zasad tej o to diety:

  • Spożywanie potraw lekkostrawnych z ograniczoną ilością tłuszczy, powoduje to, że w procesie trawienia praca wątroby jest wykorzystywana minimalnie.
  • Wykluczyć potrawy smażone bądź grillowane, polecane są gotowane, pieczone bądź gotowane na parze.
  • Należy dziennie spożywać 5-6 mniejszych posiłków niż trzy duże, oraz zjadać je powoli.
  • Wybieraj świeże produkty — warzywa, owoce, mięso, ryby itd.
  • Należy całkowicie odrzucić spożywanie alkoholu, mocnej kawy i herbaty.
  • Produkty bogate w białko — zadbaj o odpowiednie ilości białek, ponieważ przyśpiesza regenerację wątroby.
  • Zalecane chude mięso, ryby, które również zawierają dużą ilość kwasów omega 3.
  • Powinniśmy ograniczyć ilość błonnika, ponieważ nie jest wskazany w tej diecie. Może nasilać wzdęcia i biegunki.
  • Nawadnianie organizmu — aby oczyścić wątrobę, należy spożywać dziennie 2 litry płynów.
  • Ograniczyć spożywanie cukru.

W tym celu najlepiej będzie udać się do dietetyka, który dopasuje dietę indywidualnie do twoich potrzeb, w zależności od kondycji i stanu wątroby. Jeśli chciałbyś sprawdzić, jaki wpływ ma dieta na regenerację wątroby, możesz zrobić takie badania jak: próby wątrobowe oraz biochemiczne badanie krwi.

Regeneracja wątroby po alkoholu – ile trwa?

Nieumiarkowane spożywanie na początek prowadzi do stłuszczenia wątroby. Przewiduje się, że około 70% osób, które przewlekle piją alkohol, mogą mieć stłuszczoną wątrobę. Dalsze spożywanie alkoholu prowadzi do zapalenia albo marskości wątroby. Z przeprowadzonych badań wynika, że od 10% do 20% osób uzależnionych rozwija się marskość wątroby. Ile trwa regeneracja wątroby? W dużej mierze zależy to od stanu narządu i działań, jakie podejmie pacjent. Szacuje się, że potrzebne jest od kilku do kilku tygodni dla regeneracji wątroby. Aby wspomóc pracę wątroby po alkoholu, należy spożywać więcej warzyw zielonych, kwas foliowy, witaminy A, D i K.

Jak wspomóc wątrobę – zioła

Zioła, które korzystnie wpłyną na oczyszczanie i regenerację wątroby:

  • Ostropest plamisty — ta roślina wykorzystywana jest w lecznictwie już od starożytnych czasów. Jest to zioło, które ma działanie osłaniające wątrobę. Pełni funkcję oczyszczającą całego organizmu, hamuje wnikanie toksyn do środka. Oprócz tego, że reguluje trawienie i obniża poziom cholesterolu, to bierze udział w utlenianiu lipidów, co z kolei zapobiega powstawaniu stanów miażdżycowych. Dzięki zawartej w nim symilarynie pobudza procesy metaboliczne, regeneruje miąższ wątroby. Ostropest możesz dostać w sklepie w formie oleju, herbaty, a także w aptece bez recepty w postaci tabletek.
  • Karczoch — jest to naturalny lek hipolipemiczny. Liście karczocha podnoszą wydzielanie żółci, zaniżają poziom cholesterolu i obniżają dolegliwości związane z wątrobą. Ze względu na korzystne właściwości dla zdrowia, warto dodać je do swojego menu.
  • Mniszek lekarski — to roślina, która wspomaga proces funkcjonowania wątroby, ma działanie żółciotwórcze i oczyszczające krew oraz obniża poziom cukru. Posiada wiele cennych witamin.
  • Czarna rzodkiewka — to warzywo, które posiada właściwości lecznicze. Stymuluje wydzielanie żółci w wątrobie i pomaga w funkcji trawiennej organizmu. Pomaga osobom z bólami brzucha, nudnościami jak również na wzdęcia.
  • Dziurawiec — jest to popularny środek żółciopędny. Zawiera flawonoidy, które przyśpieszają działania rozkurczowe w drogach żółciowych, ziele działa skutecznie na procesy trawienne.