Strzykanie w kolanie – jak mu zapobiegać?

Trzeszczenie, charakterystyczne chrupanie lub strzykanie w kolanie zdarza się stosunkowo często. Oznaki tego rodzaju często budzą konsternację i niepokój. Nie zawsze jednak tego rodzaju dźwięki muszą świadczyć o występowaniu poważnych chorób. Niekiedy wpływ na nasze kolana ma codzienne funkcjonowanie, tryb życia lub proste błędy. Czym jest więc strzykanie w kolanie? Jakie schorzenia może zwiastować? Jak sobie z nim poradzić? Jak zapobiegać? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak poradzić sobie z charakterystycznym strzykaniem.

Reklama

Strzykanie w stawie kolanowym – co może oznaczać?

Strzykanie stawu kolanowego jest niemedycznym opisem dźwięków, jakie wydaje kolano pacjenta w czasie wykonywania ruchu. Zazwyczaj dźwięk jest słyszalny podczas gwałtownych ruchów. Jest to odgłos, który może zwiastować postępujący proces chorobowy, ale nie musi. Strzykanie powinno budzić niepokój w przypadkach, gdy występują dodatkowe dolegliwości. Jeśli odczuwasz dodatkowo ból kolan, wiedz, że prawdopodobnie przypadłość wymaga leczenia. Strzelanie kolan może powstawać w skutek wielu czynników. Jednym z nich mogą być przeciążenia czy nadmierna aktywność fizyczna. Dolegliwość często dotyka profesjonalnych sportowców, którzy nie pozwalają na całkowite zregenerowanie się stawów po dużym wysiłku. Z drugiej jednak strony problemy ze stawem kolanowym mogą wynikać także z pozostawania w dłuższym bezruchu. Siedzący tryb życia bezpośrednio odbija się na właściwym funkcjonowaniu stawów. Kolana mogą strzelać na skutek nadwagi pacjenta, cukrzycy, zmian hormonalnych. Strzykanie w kolanie może zwiastować: reumatoidalne zapalenie stawów, uszkodzenie łąkotki lub degenerację chrząstki stawowej. Jak widać, dźwięk trzasku jest alarmem, którego nie warto bagatelizować.

Strzykanie stawu kolanowego – jak reagować?

Jeśli strzykaniu w kolanie towarzyszą dolegliwości bólowe lub obrzęk kolan, bezzwłocznie udaj się do specjalisty. Próżno szukać domowych sposobów na uśmierzenie dokuczliwego bólu, a zimne okłady i leki przeciwbólowe dają jedynie chwilową ulgę. Musisz w pierwszej kolejności zasięgnąć porady lekarza, ponieważ kolana strzelają z wielu powodów. Lekarz ortopedii postawi właściwą diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z dolegliwościami wstępującymi w kolanach są zastrzyki dostawowe. Zastrzyki w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy lub hylan. Obie substancje pomagają w walce z bólem, przywracając elastyczność i mobilność w stawie kolanowym. Świetną alternatywę stanowią zastrzyki oferowane przez Magnuspharm. Zawierają one wspomniany hylan, stosowany w przypadku stanów zapalnych płynu maziówkowego. Preparat wpływa więc bezpośrednio na regenerację mazi stawowej, dzięki czemu pacjent może odzyskać pełną sprawność.

Lekarze ortopedii proponują również preparaty o charakterze przeciwzapalnym. Leki polepszają metabolizm chrząstki stawowej. Jeśli natomiast leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zastosować zabiegi różnego rodzaju. Szczególnie popularna jest metoda krioterapii oraz laseroterapii. Niestety, w skrajnych przypadkach pacjenci są kierowani na zabieg operacyjny, mający na celu rekonstrukcję uszkodzonego stawu.

Reklama

Strzykanie w kolanie – jak mu zapobiegać?

Wielu z nas chciałoby poznać tajemnicę jak chronić staw kolanowy przed dolegliwościami. Niestety, nie istnieje idealna recepta na zdrowie. Można jednak kierować się kilkoma zasadami, aby zmniejszyć ryzyko występowania problemów. Ból kolana jest bardzo uciążliwy, dlatego warto zastosować wszystkie środki ostrożności. Dla właściwego funkcjonowania stawów bardzo ważna jest dieta. Upewnij się, że w Twojej diecie występuje soja, bogata w składniki przeciwzapalne. Ponadto uzupełnij swój jadłospis w ryby, będące źródłem kwasów omega-3. Unikaj przeciążeń, dźwigania ciężkich przedmiotów. Staraj się także prowadzić zdrowy styl życia. Sport odgrywa bardzo duże znacznie dla właściwego funkcjonowania organizmu. Warto również wykonywać ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie kolan. Zasięgnij rady trenera personalnego, który z pewnością podpowie ci, które ćwiczenia sprawdzą się najlepiej.

Strzelające kolana mogą zwiastować poważne problemy. Nie należy więc bagatelizować objawów, które z czasem mogą spowodować poważniejsze problemy. Właściwe funkcjonowanie stawów kolanowych wpływa na nasze całe życie, dlatego warto stosować środki profilaktyczne, aby cieszyć się zdrowiem przez długie lata.