Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka

Brzydki zapach z ust to szczególnie dotkliwy problem. Nie tylko utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, ale również bardzo negatywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi. Problem może być szczególnie przykry dla dzieci. Nieprzyjemny zapach z ust może wystawiać je na wyśmiewanie i kpiny rówieśników. Na powstanie nieświeżego zapachu z ust znanego jako halitoza wpływ może mieć wiele czynników. Zlokalizowanie odpowiedzialnego czynnika pozwala na skuteczne leczenie i pozbycie się tej niekomfortowej przypadłości.

Reklama

Nieświeży oddech u dziecka

Przykry zapach wydobywający się z ust dziecka może często okazać się powodem jego odtrącenia przez kolegów i pojawienia się trudności z nawiązywaniem relacji. Nie możesz lekceważyć tego problemu. Chociaż odnalezienie przyczyny nieprzyjemnego oddechu może okazać się pracochłonnym zadaniem, zdecydowanie należy to zrobić. Pamiętaj, że brzydki zapach z ust może wskazywać na rozwijające się choroby. Żaden objaw nie powinien być bagatelizowany, szybkie działanie pozwoli na łatwiejsze wyleczenie.

Halitoza przyczyną nieświeżego oddechu

Za nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej bardzo często odpowiadają bakterie. W przebiegu swoich procesów biologicznych produkują lotne związki siarki. Bakterie te umiejscowione są w jamie ustnej, głównie na języku. Produkują między innymi kwas masłowy – zapach zjełczałego masła. Kiedy indziej może to być merkaptan metylu – zapach zgniłej kapusty.

Właściwa higiena jamy ustnej jest podstawowym sposobem na poprawienie zapachu z ust w przypadku halitozy. Nieprzyjemny oddech często spowodowany jest psuciem się zębów. Szczególnie w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych i nieleczonej próchnicy. W przypadku stwierdzenia nieświeżego oddechu należy zwrócić uwagę na to czy dziecko nie ma żadnych zaniedbań w tym obszarze i dokłada wszelkich starań w dbaniu o higienę swojej jamy ustnej.

Bakterie na powierzchni jamy ustnej

Odstręczający zapach z ust to woń produktów metabolizmu bakterii wewnątrz jamy ustnej. Regularne mycie zębów i powierzchni języka to podstawowy sposób na problemy z halitozą. Należy pamiętać o nitkowaniu przestrzeni między zębami i sprawdzania stanu dziąseł. Zepsute zęby i próchnica, mogą wywoływać nieprzyjemną woń.

Stosowanie płynów do płukania pozwoli na wypłukanie bakterii z dziąseł. To także sposób na resztki jedzenia, które zalegając w jamie ustnej, rozkładają się, wytwarzając nieprzyjemny zapach z ust. Regularne wizyty u dentysty to kolejny element właściwej higieny jamy ustnej.

Reklama

Brzydki zapach z ust

Czasami okazuje się, że pomimo dbania o higienę jamy ustnej, problem przykrego zapachu z ust trwa w dalszym ciągu. Oznacza to, że lista ewentualnych przyczyn dolegliwości znacząco się wydłuża. Nieprzyjemny zapach może pochodzić na przykład z przewodu pokarmowego. To także jeden z objawów schorzenia, jakim jest refluks żołądkowo-przełykowy.

Na tym lista się nie kończy. Brzydki zapach z ust może być objawem choroby nerek tzw niewydolność nerek, bądź chorób dróg oddechowych. Inne dolegliwości zdrowotne to chore zatoki, zapalenie migdałków, albo problemy z wytwarzaniem śliny. Przyczyną nieświeżego oddechu bywają również zaparcia. Jak możemy zauważyć nieprzyjemny zapach z ust, u niektórych osób może być związane ze stanem naszego zdrowia.

Zapach ropy z ust

Kiedy wyczuwamy, że oddech dziecka ma zapach ropy, najczęściej są to objawy układu oddechowego. Taka woń, przypominająca smród gnijącego mięsa świadczy o zaleganiu ropy wewnątrz oskrzeli. To oznacza na przykład ropne zapalenie oskrzeli, albo ropień płuc. Tym dolegliwościom zwykle towarzyszą dodatkowe objawy takie jak bóle mięśniowe, gorączka i problemy z oddychaniem.

Zapach kupy z ust u dziecka

Zdarza się, że przykry zapach z ust przypomina woń odchodów. Najczęściej jest to wynik chorób układu pokarmowego. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu mogą być takie schorzenia jak uchyłek Zenkera, zgaga, refluks, czy nawet rak żołądka. Nieprzyjemny zapach kału wydobywający się z ust może być wywołany także zaparciami i nadmiernym nagromadzeniem odchodów w jelitach.

Zapach kału z ust

Zapach z jamy ustnej przypominający kał może być także wynikiem zakażenia bakterią Helicobacter pylori. To bardzo częste zakażenie, które dotyka nawet połowę populacji. W 90% przypadków zakażenie bakterią nie daje jednak żadnych negatywnych skutków. Jeżeli już do tego dochodzi oprócz zapachu kału z jamy ustnej, pojawiają się objawy takie jak wrzody, mdłości i bóle głowy. Nieleczone zakażenie może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji.

Reklama

Ropa z zatok śmierdzi

Brzydki zapach z ust może być wynikiem zapalenia zatok. W drogach oddechowych i zatokach gromadzi się wtedy płyn. Stanowi to bardzo dobre środowisko dla rozwoju bakterii, które mogą skutkować pogorszeniem zapachu oddechu. Objawy problemów z zatokami to ból gardła, spływanie wydzieliny i poczucie pieczenia nosa. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie leki, najczęściej będą nimi antybiotyki.

Przyczyny złego oddechu

Jeżeli oddech ma zapach amoniaku, problem dotyczy niewydolności nerek. Dzieje się tak np. w przypadku mocznicy. Schorzenie to występuje w przypadku zaburzenia wydolności nerek. Oprócz nieprzyjemnego zapachu w ustach pacjent może cierpieć na biegunkę, wymioty i nadmierne oddawanie moczu.

Kiedy z ust wydobywa się kwaśny zapach acetonu, jest to zwykle wywołane powikłaniami cukrzycy. Jest to aromat przypominający woń kwaśnych jabłek. Wobec braku cukrów w organizmie następuje spalanie tłuszczy, a co za tym idzie wytworzenie ciał ketonowych, które następnie zostają wydzielane przez płuca – co stanowi przyczynę nieprzyjemnego zapachu.

Niedobór śliny

Zły zapach z ust może wynikać również z odwodnienia. Dzieci często zapominają, żeby pić odpowiednią ilość wody. Wówczas usta stają się przesuszone, a w jamie ustnej zaczyna brakować śliny. Bez niej niemożliwe staje się usunięcie bakterii zalegających na języku. Niedobór śliny powoduje także infekcje dziąseł i choroby zębów takie jak próchnica. Nasza redakcja poleca przypominać dzieciom o tym jak ważne jest picie wody zwłaszcza w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Przyczyną halitozy mogą być rozmaite czynniki i choroby. Od zapalenia migdałków poprzez schorzenia wątroby. Warto zgłosić się z tym problemem do lekarza. Specjalista będzie w stanie ocenić, jaka jest przyczyna nieprzyjemnego oddechu i wykluczyć ryzyko dalszego rozwoju chorób.

Jeżeli nieprzyjemny zapach z ust jest wywołany nieodpowiednią higieną jamy ustnej, warto o to odpowiednio zadbać. Po każdym posiłku w okolicach przyzębia gromadzą się resztki jedzenia. W wyniku ich rozkładu w ustach utrzymuje się przykry zapach, spowodowany działaniem bakterii. Regularne szczotkowanie, stosowanie płynów do płukania (dla dzieci bez zawartości alkoholu), prawdopodobnie rozwiążą problem nieświeżego oddechu.