Zioła na nadkwasotę żołądka

Dolegliwości układu pokarmowego to coraz bardziej powszechny problem. Szybkie tempo życia i nieprzywiązywanie należytej uwagi do diety naraża nas na schorzenia żołądka, takie jak nadkwasota czy zgaga. Rozmaite zioła, wśród nich melisa, prawoślaz czy porost mogą poprawić funkcjonowanie układu trawiennego. Ich stosowanie sprawi, że ból brzucha przestanie sprawiać Ci kłopoty.

Reklama

Objawy nadkwasoty

Nadkwasotę żołądka wywołuje zbyt duże nagromadzenie kwasu solnego w soku żołądkowym. Gromadzenie kwasu może powodować niewłaściwa dieta, pospieszne, nieregularne posiłki, czy spożywanie alkoholu. Nadkwasotę żołądka poznasz po charakterystycznych objawach, takich jak zgaga, mdłości czy gniotący ból brzucha. Objawy często nasilają się w nocy i nad ranem, albo tuż po obfitym posiłku. Chociaż zwykle szybko ustępują, nie należy bagatelizować tego problemu. Niewłaściwa zawartość soku żołądkowego może z czasem wywołać kolejne choroby.

Przyczyny nadkwasoty żołądka

Nadkwasotę żołądka wywołuje zbyt duże nagromadzenie kwasu solnego w soku żołądkowym. Gromadzenie kwasu może powodować niewłaściwa dieta, pospieszne, nieregularne posiłki, bądź spożywanie alkoholu.

Co jest dobre na zgagę i nadkwasotę

Zgaga i nadkwaśność żołądka to często efekt spożywania ciężkostrawnych posiłków. Obciążanie układu pokarmowego, zwłaszcza przed pójściem spać, skutkuje licznymi dolegliwościami. Zwracaj uwagę na to co i jak jesz. Jeżeli zgaga regularnie utrudnia ci życie, możliwe, że powinieneś pomyśleć o zmianie diety. Przydatne mogą być również leki zmniejszające produkcję kwasu żołądkowego, skonsultuj się z farmaceutą albo lekarzem gastrologiem, żeby poznać informacje na temat najlepszego leczenia nadkwasoty. Jest możliwe, że w przypadku lekkich problemów wystarczą preparaty roślinne, oparte na działaniu ziół.

Nadkwasota żołądka domowe sposoby

Co pić przy nadkwasocie żołądka?

Szybką ulgę na nadkwaśność przynosi wypicie niegazowanej wody. Płyn pozwoli na rozrzedzenie soku trawiennego i zmniejszenie nadkwaśności w żołądku. Samo picie wody nie działa niestety na dłuższą metę. W przypadku nadkwasoty można zastosować różne metody leczenia również te naturalne. Wykorzystanie ziół, pozwala uniknąć obciążających organizm leków i rozwiązać problemy układu trawiennego. Zioła na nadkwasotę żołądka są łatwo dostępne, a jednocześnie proste w przygotowaniu.

Zioła na nadkwasotę żołądka

W przypadku problemów żołądkowych warto sięgnąć po zioła na nadkwasotę żołądka takie jak siemię lniane, rumianek czy lukrecja, które mają bardzo korzystne, a przy tym łagodne działanie. Wielu ekspertów zachęca do stosowania ziół, które wielokrotnie działają szybciej, skuteczniej i są tańsze niż produkty z apteki.

Reklama

Porost islandzki na nadkwasotę

Ziele dobre na zniwelowanie efektów nadkwasoty to porost islandzki. Porosty były wykorzystywane w leczeniu już od czasów starożytności. Doceniano szerokie możliwości tych ziół. Stosując porost, można regulować pracę układu trawiennego. Zależnie od przyjętej ilości tego zioła, wydzielanie soku trawiennego może się zmniejszyć lub zwiększyć. Zahamowanie produkcji soku żołądkowego eliminuje nadkwaśność. To dobry sposób na wzdęcia brzucha i problemy z pracą jelit.

Dwie łyżki porostu zalej szklanką wody. Zagotuj przez 15 minut, a potem pij w ciągu całego dnia. Należy zawsze przygotowywać świeży napar i pić go na bieżąco. Możesz stosować również mieszanki ziół, zawierające nie tylko porost islandzki, ale i inne lecznicze rośliny.

Korzeń prawoślazu przy nadkwasocie żołądka

Korzeń prawoślazu to bardzo skuteczne ziołowe remedium na schorzenia układu pokarmowego. Dzięki wysokiej zawartości śluzu roślinnego kłącze prawoślazu ma zbawienny wpływ na stan organizmu. Prawoślaz chroni i odbudowuje uszkodzoną błonę śluzową żołądka. Zioła należące do rodziny ślazowatych słyną z wysokiej zawartości dobroczynnych produktów odżywczych takich jak galakturonoramnany i glukany. Wykorzystywane są w leczeniu rozmaitych schorzeń, od problemów układu trawiennego, po zapalenia krtani czy zmiękczanie naskórka.

Jak przygotować korzeń prawoślazu

Korzeń prawoślazu to ziele bardzo łatwe do stosowania. Najprostszym wykorzystaniem tego produktu jest przygotowanie odwaru. 1 łyżkę sproszkowanego korzenia należy zalać letnią wodą. Po upływie godziny zagotuj odwar i go odcedź. Pij odwar dwa albo trzy razy dziennie. Korzeń prawoślazu pomoże nie tylko na żołądek, ale również na podrażnienie przełyku i refluks.

Ziele skrzypu na zgagę

Skrzyp polny to ziele znane już w starożytności. Słynie ono ze swoich prozdrowotnych właściwości. Ziele skrzypu jest skarbnicą krzemu, witaminy C, żelaza, potasu, wapnia, fosforu oraz kwasów organicznych, szczególnie jabłkowego. Za sprawą zawartych w sobie składników stanowił niegdyś lek na krwotoki, reumatyzm, choroby układu moczowego, wypadanie włosów oraz na zgagę. Jak wykonać herbatkę ze skrzypu polnego, która skutecznie załagodzi dolegliwości?

Herbatę ze skrzypu wykonuje się z dwóch łyżeczek suszu zalanego filiżanką gorącej wody. Tak zrobiony odwar należy odstawić na 15 minut. Zażywanie skrzypu polnego jest bezpieczne, i taką herbatę można pić trzy razy dziennie. Należy jednak pamiętać, że ziele zawiera w sobie antywitaminę B1, w związku z czym przy dłuższej kuracji powinniśmy dodatkowo ją suplementować.

Lukrecja na nadkwaśność żołądka

Lukrecja to ziele bardzo przydatne przy walce z problemami żołądka. To jedno z ziół, które zawiera w sobie bardzo dużo naturalnego śluzu roślinnego, tak potrzebnego dla wsparcia pracy układu trawiennego. Śluz zawarty w lukrecji ograniczy wpływ kwasu solnego na błonę żołądka, niwelując zgagę i nadkwaśność. Kłącze lukrecji jest również bardzo cenione w walce z wrzodami.

Jak zrobić wywar z lukrecji na zgagę?

Przygotowując ziele, należy drobno pokroić korzeń i zalać go wodą. Po dziesięciu minutach gotowania i odcedzeniu możesz wypić wywar. Warto spożywać go regularnie, w ciągu całego dnia, zwłaszcza przed posiłkiem. Stosując lukrecję, zachowaj ostrożność, bo to ziele może zwiększać ciśnienie krwi.

Reklama

Kłącze tataraku przy nadkwasocie żołądka

Kłącze tataraku skutecznie wspomaga układ pokarmowy, wobec czego jest w stanie łagodzić dolegliwości nadkwasoty. Nie jest to jednak wszystko, co możemy mu zawdzięczać. Ziele zmniejsza wzdęcia, podrażnienia błony śluzowej, intensywność skurczów, a także działa uspokajająco. Z jego pomocą jesteśmy w stanie skutecznie się uchronić przed nawracającą zgagą.

Napar do picia z kłącza tataraku jest banalnie prosty w wykonaniu. Pół łyżeczki rozdrobnionego ziela należy zalać szklanką wrzącej wody. Wyciąg należy zaparzać przez godzinę pod przykryciem. Regularne picie naparu w ilości ok. 1/3 szklanki do 3 razy na dobę skutecznie pozwoli nam się pobyć dolegliwości żołądkowych.

Liść melisy na nadkwaśność żołądka

Liść melisy to ziele, które bardzo sprzyja pracy układu pokarmowego. Picie wywaru z mieszanki ziół zawierającej melisę, nie tylko przyspieszy wydzielanie soku żołądkowego, ale także podziała uspokajająco. Melisa łagodzi wzdęcia i wzmacnia ściany żołądka. Pita kilka razy dziennie zniweluje zgagę i wyreguluje zawartość soku trawiennego. To ziele przyczyni się do zniwelowania nieprzyjemnych efektów nadkwasoty.

Jak przygotować liście melisy na nadkwasotę żołądka?

Do łyżeczki liści dodaj szklankę wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem przez dziesięć minut. Gotowy napar możesz pić kilka razy dziennie. Liść melisy sprawi, że kwas nie będzie podrażniał żołądka. Dodatkowo obniży stres i wzmocni odporność organizmu.

Liść szałwii na zgagę i nadkwasotę

Szałwia posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, rozkurczowe i moczopędne. Dzięki zawartości mikroelementów, żywicy, garbników, flawonoidów oraz witamin jest w stanie wspomagać prawidłową pracę żołądka. Nie jest to więc nic dziwnego, że wykorzystywana jest podczas łagodzenia dolegliwości nadkwaśności.

Napar z suszonych liści szałwii jesteśmy w stanie wykonać sami w domu. Jedyne co będzie nam potrzebne to ok. 2 łyżeczki suszu i pół szklany wrzącej wody. Przygotowany wywar powinniśmy zaparzać ok. 10 minut pod przykryciem. Szałwię najlepiej stosować do 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Siemię lniane na żołądek i zaparcia

Chociaż zwykle kojarzy się je z wysoką zawartością błonnika, pomagającą przy zaparciach, siemię lniane warto stosować także przy innych dolegliwościach układu trawiennego. Gotując nasiona lnu zamoczone w wodzie, uzyskasz bezbarwną substancję przypominającą kisiel. Siemię lniane nie tylko dostarczy wiele bezcennych składników odżywczych, ale również szybko wyeliminuje nadkwasotę żołądka.

Nadkwaśność i inne choroby

Oprócz tych już wspomnianych istnieją również inne zioła, które są w stanie wyeliminować wiele objawów zaburzonej pracy układu trawiennego. Na rynku zielarskim jest wiele produktów tego typu, jako że schorzenia żołądkowe to jeden z najbardziej dotkliwych problemów organizmu.

Reklama

Choroby w obszarze żołądka bardzo często są ze sobą powiązane. Niewłaściwa zawartość soku trawiennego, która wywołuje nadkwasotę, może także prowadzić do schorzeń takich jak zgaga czy refluks. Zanim udasz się do gastrologa, wypróbuj domowe sposoby na refluks, niektóre zioła są w stanie wstrzymać kwas przed dostawaniem się do przełyku i przynieść ci ulgę.