ulica
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

pszczoła

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow

Zioła na nadkwasotę żołądka

Dolegliwości układu pokarmowego to coraz bardziej powszechny problem. Szybkie tempo życia i nieprzywiązywanie należytej uwagi do diety naraża nas na schorzenia żołądka, takie jak nadkwasota czy zgaga. Rozmaite zioła, wśród nich melisa, prawoślaz czy porost mogą poprawić funkcjonowanie układu trawiennego. Ich stosowanie sprawi, że ból brzucha przestanie sprawiać ci kłopoty.

Nadkwasota objawy

Nadkwasotę żołądka wywołuje zbyt duże nagromadzenie kwasu solnego w soku żołądkowym. Gromadzenie kwasu może powodować niewłaściwa dieta, pospieszne, nieregularne posiłki, czy spożywanie alkoholu. Nadkwasotę żołądka poznasz po charakterystycznych objawach, takich jak zgaga, mdłości czy gniotący ból brzucha. Objawy często nasilają się w nocy i nad ranem, albo tuż po obfitym posiłku. Chociaż zwykle szybko ustępują, nie należy bagatelizować tego problemu. Niewłaściwa zawartość soku żołądkowego może z czasem wywołać kolejne choroby.

Co pić przy nadkwasocie żołądka?

Szybką ulgę na nadkwaśność przynosi wypicie niegazowanej wody. Płyn pozwoli na rozrzedzenie soku trawiennego i zmniejszenie nadkwaśności w żołądku. Samo picie wody nie działa niestety na dłuższą metę. W przypadku nadkwasoty można zastosować różne metody leczenia również te naturalne. Wykorzystanie ziół, pozwala uniknąć obciążających organizm leków i rozwiązać problemy układu trawiennego. Zioła na nadkwasotę żołądka są łatwo dostępne, a jednocześnie proste w przygotowaniu.
Nadkwasota domowe sposoby

Liść melisy to ziele, które bardzo sprzyja pracy układu pokarmowego. Picie wywaru z mieszanki ziół zawierającej melisę, nie tylko przyspieszy wydzielanie soku żołądkowego, ale także podziała uspokajająco. Melisa łagodzi wzdęcia i wzmacnia ściany żołądka. Pita kilka razy dziennie zniweluje zgagę i wyreguluje zawartość soku trawiennego. To ziele przyczyni się do zniwelowania nieprzyjemnych efektów nadkwasoty.

W jaki sposób zamienić liść melisy w skuteczny środek na nadkwasotę żołądka? Do łyżeczki liści dodaj szklankę wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem przez dziesięć minut. Gotowy napar możesz pić kilka razy dziennie. Liść melisy sprawi, że kwas nie będzie podrażniał żołądka. Dodatkowo obniży stres i wzmocni odporność organizmu.

Nadkwasota żołądka domowe sposoby

Korzeń prawoślazu to bardzo skuteczne ziołowe remedium na schorzenia układu pokarmowego. Dzięki wysokiej zawartości śluzu roślinnego kłącze prawoślazu ma zbawienny wpływ na stan organizmu. Prawoślaz chroni i odbudowuje uszkodzoną błonę śluzową żołądka. Zioła należące do rodziny ślazowatych słyną z wysokiej zawartości dobroczynnych produktów odżywczych takich jak galakturonoramnany i glukany. Wykorzystywane są w leczeniu rozmaitych schorzeń, od problemów układu trawiennego, po zapalenia krtani czy zmiękczanie naskórka.

Korzeń prawoślazu to ziele bardzo łatwe do stosowania. Najprostszym wykorzystaniem tego produktu jest przygotowanie odwaru. 1 łyżkę sproszkowanego korzenia należy zalać letnią wodą. Po upływie godziny zagotuj odwar i go odcedź. Pij odwar dwa albo trzy razy dziennie. Korzeń prawoślazu pomoże nie tylko na żołądek, ale również na podrażnienie przełyku i refluks.

Zioła na nadkwasotę żołądka

Ziele dobre na zniwelowanie efektów nadkwasoty to porost islandzki. Porosty były wykorzystywane w leczeniu już od czasów starożytności. Doceniano szerokie możliwości tych ziół. Stosując porost, można regulować pracę układu trawiennego. Zależnie od przyjętej ilości tego zioła, wydzielanie soku trawiennego może się zmniejszyć lub zwiększyć. Zahamowanie produkcji soku żołądkowego eliminuje nadkwaśność. To dobry sposób na wzdęcia i problemy z pracą jelit.

Dwie łyżki porostu zalej szklanką wody. Zagotuj przez 15 minut, a potem pij w ciągu całego dnia. Należy zawsze przygotowywać świeży napar i pić go na bieżąco. Możesz stosować również mieszanki ziół, zawierające nie tylko porost islandzki, ale i inne lecznicze rośliny.

Co jest dobre na zgagę i nadkwasotę

Zgaga i nadkwaśność żołądka to często efekt spożywania ciężkostrawnych posiłków. Obciążanie układu pokarmowego, zwłaszcza przed pójściem spać, skutkuje licznymi dolegliwościami. Zwracaj uwagę na to co i jak jesz. Jeżeli zgaga regularnie utrudnia ci życie, możliwe, że powinieneś pomyśleć o zmianie diety. Przydatne mogą być również leki zmniejszające produkcję kwasu żołądkowego, skonsultuj się z farmaceutą albo lekarzem gastrologiem, żeby poznać informacje na temat najlepszego leczenia nadkwasoty. Jest możliwe, że w przypadku lekkich problemów wystarczą preparaty roślinne, oparte na działaniu ziół.

W dolegliwościach żołądka zioła przyniosą ulgę

Oprócz tych już wspomnianych istnieją również inne zioła, które są w stanie wyeliminować wiele objawów zaburzonej pracy układu trawiennego. Na rynku zielarskim jest wiele produktów tego typu, jako że schorzenia żołądkowe to jeden z najbardziej dotkliwych problemów organizmu.

Zioła na nadkwasotę żołądka takie jak siemię lniane, rumianek czy lukrecja mają bardzo korzystne, a przy tym łagodne działanie. Wielu ekspertów zachęca do stosowania ziół, które wielokrotnie działają szybciej, skuteczniej i taniej niż produkty z apteki.

Zioła poprawią stan układu pokarmowego

Lukrecja to ziele bardzo przydatne przy walce z problemami żołądka. To jedno z ziół, które zawiera w sobie bardzo dużo naturalnego śluzu roślinnego, tak potrzebnego dla wsparcia pracy układu trawiennego. Śluz zawarty w lukrecji ograniczy wpływ kwasu solnego na błonę żołądka, niwelując zgagę i nadkwaśność. Kłącze lukrecji jest również bardzo cenione w walce z wrzodami.

Przygotowując ziele, należy drobno pokroić korzeń i zalać go wodą. Po dziesięciu minutach gotowania i odcedzeniu możesz wypić wywar. Warto spożywać go regularnie, w ciągu całego dnia, zwłaszcza przed posiłkiem. Stosując lukrecję, zachowaj ostrożność, bo to ziele może zwiększać ciśnienie krwi.

Siemię lniane na żołądek i zaparcia

Chociaż zwykle kojarzy się je z wysoką zawartością błonnika, pomagającą przy zaparciach, siemię lniane warto stosować także przy innych dolegliwościach układu trawiennego. Gotując nasiona lnu zamoczone w wodzie, uzyskasz bezbarwną substancję przypominającą kisiel. Siemię lniane nie tylko dostarczy wiele bezcennych składników odżywczych, ale również szybko wyeliminuje nadkwasotę żołądka.

Nadkwaśność i inne choroby

Choroby w obszarze żołądka bardzo często są ze sobą powiązane. Niewłaściwa zawartość soku trawiennego, która wywołuje nadkwasotę, może także prowadzić do schorzeń takich jak zgaga czy refluks. Zanim udasz się do gastrologa, wypróbuj domowe sposoby na refluks, niektóre zioła są w stanie wstrzymać kwas przed dostawaniem się do przełyku i przynieść ci ulgę.