Jesteś w trakcie leczenia onkologicznego? – sprawdź, o czym należy pamiętać podczas terapii

Intensywne leczenie przeciwnowotworowe nie tylko skutecznie niszczy komórki raka, lecz przy tym powoduje często niechciane skutki uboczne, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Istnieje jednak wiele prostych zasad, których przestrzeganie może sprawdzić, że leczenie onkologiczne nie będzie aż tak uciążliwe. Nawet dobrze dobrana dieta może w znaczącym stopniu wpłynąć na samopoczucie pacjenta. O czym warto pamiętać podczas terapii przeciwnowotworowej?

Reklama

Aktywność fizyczna w procesie leczenia onkologicznego

Istnieją badania wskazujące na zależność pomiędzy stopniem aktywności fizycznej a ryzykiem wystąpienia nowotworu. Sport jest zdecydowanie jednym z ważniejszych elementów dotyczących profilaktyki raka. Jednak jak podejść do aktywności fizycznej w trakcie leczenia onkologicznego? Osoby chore, których leczenie trwa długo bądź przeszły zabiegi operacyjne, często zmagają się z zaburzeniami depresyjnymi, które wiążą się z unikaniem ruchu. Często prowadzi to do zwiększenia masy ciała i nieprawidłowego funkcjonowania mięśni. Prowadzi to do obniżenia odporności i sprawności organizmu. 

Osoby, które zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego regularnie podejmują ruch, tym samym zwiększają siłę mięśni, ogólną wydolność i zmniejszają częstość akcji serca. Co ciekawe — dobry stan fizyczny wpływa też na funkcje poznawcze. Wykonywanie regularnych ćwiczeń podczas choroby pozwala zachować dobrze funkcjonującą pamięć i nie utracić zdolności koncentracji. 

Dobrze zbilansowana dieta kluczem do poprawy samopoczucia

W okresie leczenia niezwykle istotne jest dostarczanie organizmowi wszystkich substancji odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim zwraca się uwagę na zagwarantowanie odpowiedniej podaży węglowodanów oraz białka. Główne założenia, które lekarze nakładają na swoich pacjentów to utrzymanie dotychczasowej masy ciała oraz zwiększenie sił obronnych organizmu chorego. 

Zaleca się zrezygnowanie ze smażonych dań — dieta powinna być lekkostrawna. Niezalecane są używki, a nawet ostre przyprawy. Osoby cierpią na nowotwory, z reguły potrzebują większej niż standardowo ilości białka. Jeżeli pacjent cierpi na zaburzenia łaknienia, mdłości czy wymioty, lekarze często polecają żywienie płynne, chociażby w formie wysokoenergetycznych napojów, np.: https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/supportan-drink/. Tego rodzaju odżywki pomagają zaspokajać częściowo — a w niektórych przypadkach nawet całkowicie — zapotrzebowanie pacjenta na niezbędne składniki odżywcze. Są niezwykle pomocne w uzupełnianiu niedoborów, a ich sterylność zmniejsza ryzyko zakażenia się przewodu pokarmowego.

Reklama

Relaks i odpoczynek – czy są ważnym elementem procesu zdrowienia?

Podczas leczenia onkologicznego niezwykle ważny jest sen i regularny wypoczynek. Często polecane są ćwiczenia relaksacyjne, których zadaniem jest zniwelowanie do minimum napięcia mięśniowego. Powoduje to spadek napięcia nerwowego, zmniejszenie się niepokoju oraz wspomaga powrót do równowagi emocjonalnej. Najczęściej polecanymi, popularnymi formami relaksu dla osób w chorobie nowotworowej jest masaż. Oczywiście stosowany w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, muzykoterapia, a także niezbyt intensywne ćwiczenia fizyczne. Wiele osób podczas procesu leczenia ceni sobie także regularną medytację.