Niedoczynność tarczycy a tycie

Niedoczynność tarczycy to niedobór hormonów, które są wydzielenie przez ten narząd. Taki stan zaburza wiele funkcji homeopatycznych i metabolicznych organizmu. Właściwa dieta przy tym schorzeniu redukuje zarówno jego rozwój, jak i o hamuje nadmierny przyrost masy ciała.

Reklama

Niedoczynność tarczycy a tycie

Jednym ze skutków ubocznych przypadłości, jakim jest niedoczynność tarczycy, jest właśnie tycie. W momencie obniżenia poziomu hormonów tarczycy zwiększająca waga jest czymś wręcz naturalnym. Co więcej, nieleczona lub nieodpowiednio leczona niedoczynność tarczycy może przyczynić się do nadwagi, lub otyłości. Na skutek spadku stężenia hormonów może dojść do intensyfikacji procesu, jakim jest zatrzymywanie wody przez organizm. Dodatkowo u wielu pacjentów taki stan wielokrotnie prowadzi do pojawienia się obrzęków. Tycie przy niedoczynności tarczycy jest normalny, ponieważ pacjent dostarcza do organizmu tę samą ilość kalorii, jak przed wystąpieniem tego schorzenia, co w połączeniu z zatrzymaniem wody skutkuje przyrostem wagi. Osoby, które zmagają się z niedoczynnością tarczycy, niejednokrotnie informują również o takich dolegliwościach, jak senność, na spowolnienie metabolizmu, czy też zmęczenie, co przy tym schorzeniu jest jednym z powodów zmniejszenia ilości aktywności fizycznej, co ma negatywny wpływ na zdrowie i tycie. Symptom ten niejednokrotnie, szczególnie u kobiet, staje się przyczyną zaistnienia depresji.

Czy niedoczynności tarczycy powoduje tycie


Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który produkuje takie hormony, jak: tyroksyna, trójjodotyronina i kalcytonina. Ich prawidłowa ilość w organizmie stymuluje metabolizm w konkretnych tkankach i narządach. Przyczynami pojawienia się niedoczynności tarczycy mogą być:

  • Stan po chirurgicznym usunięciu tarczycy,
  • Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy zwane również chorobą Hashimoto,
  • Konsekwencja przedawkowania leków przeciwtarczycowych,
  • Leczenie radioaktywne.

W przypadku, gdy gruczoł tarczowy funkcjonuje niewłaściwie, ilość wydzielonych przez niego hormonów może być zbyt wysoka lub zbyt niska, w zależności od dysfunkcji. Niższa produkcja określana jest niedoczynnością tarczycy, natomiast wyższą nadczynnością.

W związku ze zbyt niską ilością hormonów odpowiedzialnych za przemianę materii w przypadku niedoczynności tarczycy następuje wzrost masy ciała bez względu na stabilność trybu życia i przyzwyczajeń.

Reklama

Objawy niedoczynności tarczycy — przyrost masy ciała

W ostatnich dwóch dekadach odnotowuje się wzrost przypadków zachorowań na niedoczynność tarczycy. Wielu chorych trafia do endokrynologa z dużym opóźnieniem, gdy pierwsze objawy tarczycy ma już dawno za sobą. Co więcej, tacy pacjenci zmagają się już zupełnie niespecyficznymi dla tego schorzenia symptomami, które kojarzą się ze zwykłym niedoborem witamin, czy też z przemęczeniem. Poziom TSH, T3 oraz T4 warto sprawdzać systematycznie w czasie badań profilaktycznych, a nie tylko w przypadku objawów niedoczynności tarczycy. Zaleca się wykonywać je również, gdy dochodzi do:

  • Nagłego przyrostu masy ciała,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • ciągłego uczucia zimna,
  • przesuszenia skóry i wypadania włosów,
  • uporczywych zaparć,
  • utrzymującej się senności i brak energii.

Co więcej, badania dotyczące tej choroby tarczycy potwierdzają, że zaburzenia hormonalne, niedobór hormonów tarczycy sprzyja występowaniu podwyższonego poziomu cholesterolu oraz insulinooporności. Bardzo uciążliwym objawem mogącym występować wraz z niedoczynnością tarczycy jest spowolnienie przemiany materii, a wraz z nim — tycie.

Jak schudnąć przy niedoczynności

Odpowiednia dieta przy niedoczynności tarczycy to klucz do sukcesu w kwestii utrzymania lub też redukcję masy ciała. Mimo wszystko nie powinna być ona zbyt restrykcyjna, czy też bazować na wybranych produktach. Istotne jest to, aby wykluczyć z planu żywienia produkty bogate w goitrogeny, a więc substancje wolotwórcze. Ich bogatym źródłem są: kalafior, rzepa, brukselka czy kapusta. Nie należy także spożywać produktów, które przyczyniają się do rozwoju otyłości (niezawierające błonnika i bogate w cukry proste). W tej grupie znajdują się także produkty wysoko przetworzone, dania typu fast food, produkty gotowe, czy też pokarmy zawierające dużą ilość węglowodanów łatwo przyswajalnych.

Co jeść przy niedoczynności tarczycy, aby schudnąć

Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy, aby schudnąć, powinny oprzeć swój plan żywieniowy o produkty zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego, białko, cynk, jod i selen oraz żelazo. Koniecznością jest również dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości płynów. Warto, wybrać się do dietetyka, który w odpowiedni sposób zadba o nasz jadłospis.

Leczenie niedoczynności tarczyciej

Leczenie niedoczynności tarczycy nie jest czymś skomplikowanym — stosuje się hormony tarczycy, które są przyjmowane w odpowiedniej, indywidualnie dobranej dawce. W przypadku rozpoznania niedoboru jodu pacjent otrzymuje dodatkowo suplement tego pierwiastka.

Reklama

Nadczynność tarczycy a tycie

W przypadku, gdy poziom hormonów tarczycy jest za wysoki w organizmie, mowa wtedy o nadczynności tego gruczołu. W takim przypadku trzeba pamiętać, iż tarczyca ma wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu, a w przypadku jakichkolwiek dysfunkcji tego narządu może dojść do rozwoju bardzo niebezpiecznych dla zdrowia chorób i schorzeń, które mogą wymagać natychmiastowego leczenia. Warto wiedzieć, iż w przypadku nadczynności tego narządu z reguły nie dochodzi do tycia. Mimo wszystko wdrożenie leczenia tego schorzenia może skończyć się przyrostem masy ciała — wszystko zależy od stosowanych preparatów i reakcji organizmu na ich działanie.