Co jeść przy anemii

Objawy takie jak bóle i zawroty głowy, zmęczenie czy trudności w koncentracji mogą wynikać z anemii, czyli niedokrwistości. To schorzenie diagnozuje się jeżeli ilość hemoglobiny i erytrocytów spada poniżej ustalonej normy. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu niedoboru żelaza w organizmie. Ten minerał jest kluczowym składnikiem czerwonych krwinek, które odpowiadają za odpowiednie nasycenie tlenu oraz jego transport z płuc do tkanek. Przyczyny niedoboru żelaza to zwykle niewłaściwa dieta i zaburzone wchłanianie tego pierwiastka.

Reklama

Co jeść na anemię

Niedokrwistość z niedoboru żelaza to bardzo częsta przypadłość, dręcząca nawet 20% populacji. Nieprzykładanie uwagi do właściwego odżywiania i brak regularnych badań krwi może prowadzić do bolesnych konsekwencji. Co ważne nawet jedzenie bogatych w ten pierwiastek potraw może nie wystarczyć, jeżeli wchłanianie żelaza zostaje zaburzone przez złe łączenie składników. Skuteczna dieta w anemii powinna uwzględniać wiele różnych czynników.

Co jeść przy niedoborze żelaza

Niedokrwistość najlepiej zwalczać spożywając bogate w żelazo produkty pochodzenia zwierzęcego. Mięso, ryby, podroby i jaja to źródła żelaza o bardzo dużej wchłanialności. Bardzo polecanym produktem w anemii jest wątróbka wieprzowa. W stu gramach tego jedzenia znajdziemy aż osiemnaście miligramów żelaza.

Nie tylko produkty zwierzęce mogą się okazać skuteczne w zwalczaniu niedokrwistości. Płatki kukurydziane zawierają niewiele mniej żelaza niż wątroba wieprzowa. Okazuje się jednak, że wchłanianie żelaza z produktów różnego pochodzenia może się znacząco różnić. Dobra dieta przy anemii powinna uwzględniać te różnice.

Usunięcie niedoboru żelaza

Produkty zwierzęce dostarczają tak zwane żelazo hemowe o bardzo wysokiej wchłanialności. Jedząc mięso i podroby bardzo szybko zaspokoimy zapotrzebowanie organizmu na ten składnik odżywczy. Występujące w roślinach żelazo niehemowe wchłania się nawet dziesięć razy gorzej. Można temu zaradzić przez odpowiednie łączenie posiłków. Witamina C znacząco poprawia wchłanianie żelaza.

Czego nie jeść przy anemii

O ile jedzenie bogate w witaminę C pozwala szybciej wyeliminować niedobory żelaza, to istnieją również substancje, które mogą to znacząco utrudnić. Nasiona roślin strączkowych zawierają fityniany, które wstrzymują przyswajanie się żelaza. Podobnie działają polifenole zawarte w herbacie i kawie. Dobrze dobrana dieta w anemii powinna brać pod uwagę te zależności.

Dieta przy anemii

Próbując zwalczyć niedobór żelaza, należy nie tylko przyjmować duże ilości tego pierwiastka, ale także zadbać o odpowiednie przyswajanie. Działanie witaminy C, kwasu foliowego i witaminy B12 jest bardzo korzystne dla leczenia niedokrwistości. Posiłkom dostarczającym żelazo powinny towarzyszyć produkty takie jak cytrusy, pietruszka, papryka i kapusta.

Jakie jedzenie pozwoli uzupełnić brakujące składniki odżywcze i pozbyć się niedoborów żelaza? Bardzo dobrym wyborem są produkty zbożowe. Chleb żytni, otręby pszenne czy kasza gryczana są obfitym źródłem żelaza. Dieta przy anemii powinna być uzupełniona również o orzechy i nasiona. Sezam i słonecznik, są bardzo smaczne, a przy tym przyspieszają produkcję hemoglobiny w organizmie.

Anemia a dieta

Dobra dieta przy anemii to nie tylko produkty zbożowe. Niedobór żelaza skutecznie zwalczą rozmaite warzywa i owoce. Lista produktów roślinnych w diecie powinna być bardzo długa. Brokuły, szpinak, bób albo natka pietruszki to doskonałe źródła żelaza. Wiele z nich zawiera witaminę C, dzięki czemu będzie można jeszcze sprawniej pokonać anemię.

Owoce wspierające leczenie niedokrwistości to morele, śliwki, czarne porzeczki i truskawki. Bardzo dobrze sprawdzają się również suszone bakalie. Tanie i łatwo dostępne owoce skutecznie wyeliminują dręczące nas niedobory żywieniowe. Stosując właściwą dietę, usprawnimy prace organizmu i unikniemy wielu schorzeń.

Silna anemia co jeść

Jeżeli niedobór żelaza jest bardzo duży, należy zastosować dietę zawierającą składniki najbardziej bogate w ten pierwiastek. Będą to podroby takie jak wątroba wieprzowa i drobiowa, kaszanka czy nerki cielęce. W diecie przy silnej niedokrwistości mogą znaleźć się też rozmaite pasztety i wędliny. Pamiętaj, żeby korzystać ze wsparcia, jakie daje witamina C. Jedzenie mięsa uzupełniaj sałatkami z warzyw.

Produkty ubogie w żelazo

Wegetarianie i weganie, którzy nie spożywają produktów odzwierzęcych, są szczególnie narażeni na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Warto wtedy spróbować suplementacji. Regularnie zażywając kapsułki z żelazem, można wyposażyć organizm w ten minerał i ustrzec się przed anemią. Warto też zwracać uwagę, żeby zjadane warzywa i owoce były szczególnie bogate w żelazo i witaminę C.

Czego unikać w przypadku stosowania diety na niedokrwistość? W nasionach roślin strączkowych takich jak fasola, soja i groch, znajduje się co prawda sporo żelaza, ale także fityniany mogące utrudnić jego wchłanianie. Należy właściwie dobrać ilości poszczególnych produktów w diecie, tak żeby skutecznie uzupełnić wszystkie braki.

Reklama

Anemia u dzieci co jeść

Niedokrwistość może dotyczyć również najmłodszych pacjentów. Na anemię szczególnie narażone są wcześniaki i dzieci, które urodziły się z niską wagą ciała. Jeżeli twoje dziecko jest blade, często odczuwa zmęczenie, narzeka na bóle głowy, to jest bardzo możliwe, że cierpi z powodu niedoboru żelaza. Co robić w takim przypadku?

Upewnij się, czy w diecie twojego dziecka znajduje odpowiednia ilość owoców i warzyw. Ważne są również produkty takie jak pieczywo pełnoziarniste, orzechy, jaja i ryba. Dzieci często odmawiają jedzenia mięsa, a potrawy takie jak wątróbka mogą być dla nich odstręczające. Dlatego staraj się uzupełniać żelazo, wykorzystując na przykład kakao i płatki kukurydziane.

Jadłospis dla dziecka z anemią

W okresie dojrzewania wzrasta u człowieka zapotrzebowanie na posiłki z żelazem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku kobiet, utrata krwi wywołana menstruacją bez stosowania właściwej diety może poskutkować wystąpieniem anemii. Jedzenie takie jak kasza, szpinak, ryby, rozmaite ziarna, figi czy porzeczki to klucz do uniknięcia bardzo groźnej w skutkach niedokrwistości.

Dieta w anemii jadłospis

Zastanawiając się, co jeść przy anemii trzeba pamiętać, że źródła żelaza mogą się od siebie różnić. Rośliny dostarczają żelazo niehemowe, które wchłania się znacznie słabiej. Dlatego w przypadku diety roślinnej trzeba ją wzmacniać o witaminę C. Szklanka owocowego soku do posiłku może znacząco poprawić skuteczność zwalczania niedoborów mineralnych.

Idealna dieta w anemii powinna być połączeniem żelaza hemowego i niehemowego. Posiłki mięsne, powinny się uzupełniać z warzywami i owocami. Warto jeść mięso, jaja, ryby, a także paprykę, szpinak, jarmuż i buraki. Polecany jest koper, boćwina i awokado. Przydatna może się okazać wołowina, cielęcina i makrela.

Dieta bogata w żelazo w ciąży — jadłospis

U kobiet w ciąży dieta bogata w żelazo jest szczególnie ważna. Ciężarne potrzebują dwa razy więcej żelaza niż normalnie. Ich organizm powinien być stale uzupełniany we wszystkie potrzebne witaminy i minerały, żeby zapewnić spokojny przebieg ciąży i zadbać o rozwój dziecka. Przedłużająca się anemia mogłaby być źródłem ogromnych komplikacji, dlatego nie można zwlekać z podjęciem leczenia.

Osoby spodziewające się dziecka muszą jeść dużo warzyw, jaj i produktów zbożowych. Bardzo dobrze sprawdzą się rozmaite orzechy i nasiona, które oprócz żelaza dostarczają sporo witamin i minerałów. Owoce takie jak maliny, truskawki czy czarne porzeczki będą doskonałym uzupełnieniem ciążowej diety dla zapobiegnięcia anemii.

Czerwone mięso żelazo

Mięso należy do grupy produktów najbardziej obfitujących w żelazo. Baranina, wołowina, cielęcina, wędliny i wiele rodzajów podrobów mogą bardzo szybko pomóc w uzupełnieniu niedoboru żelaza. Spożywanie sporej ilości czerwonego mięsa może mieć negatywny wpływ na inne obszary organizmu, dlatego warto zachowywać umiar i łączyć posiłki mięsne z roślinnymi.

Reklama

Wprowadzenie zdrowej diety uwzględniające wszystkie potrzeby organizmu nie zawsze jest prostym zadaniem. Jeżeli mamy wątpliwości i nie jesteśmy pewni, w jaki sposób się za to zabrać zawsze warto skorzystać z konsultacji u lekarza. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że sposób, w jaki się odżywiamy, nie wyrządzi nam więcej szkody niż pożytku.

Dieta bogata w żelazo

Anemia to powszechnie występująca choroba krwi. Niedobór hemoglobiny może mieć katastrofalny wpływ na stan zdrowia. Bóle głowy, poczucie ciągłego zmęczenia, trudności z utrzymaniem koncentracji to jasny sygnał, że cierpimy na niedobór żelaza. Zastosowanie właściwej diety to najlepszy sposób na uporanie się z tą dolegliwością. Jedząc dania zawierające żelazo, wesprzemy produkcję czerwonych krwinek, które odpowiadają za funkcjonowanie całego ciała.

Niestety nie wystarczy tylko jeść konkretnych rzeczy, należy również wiedzieć czego unikać. W niektórych produktach mogą znajdować się substancje, które bardzo utrudnią wchłanianie żelaza. To na przykład szczawiany, fityniany i polifenole. Te ostatnie występują w kawie i czerwonym winie. Dlatego w diecie przy anemii stanowczo odradza się picie tych napojów zaraz po posiłku. Zamiast tego warto napić się soku z cytrusów. Witamina C to świetny środek poprawiający wchłanianie żelaza. Dzięki temu możemy uporać się z anemią i przysłużyć swojemu zdrowiu.