Wózki inwalidzkie elektryczne czy manualne — który wybrać?

Decydując się na zakup wózka inwalidzkiego, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jego podstawową cechę, czyli rodzaj napędu. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje wózków inwalidzkich — napędzane siłą mięśni, zwane manualnymi oraz elektryczne ze wbudowanym silnikiem. To który z nich należy wybrać, uzależnione jest od kilku czynników. Można tu wziąć pod uwagę preferencje osoby niepełnosprawnej, jednak dużo ważniejsze będą możliwości. Wózek inwalidzki elektryczny czy manualny — który z nich wybrać? Sprawdź!

Reklama

Wózki inwalidzkie elektryczne – dla kogo?

Wózek inwalidzki elektryczny dedykowany jest osobom, których stan zdrowia permanentnie uniemożliwił chodzenie. Może on znacząco podnieść komfort życia niepełnosprawnych, a także osób w podeszłym wieku, które nie są w stanie przejść samodzielnie nawet niewielkich dystansów. Tego typu urządzenia umożliwiają bowiem przemieszczanie się bez konieczności pomocy opiekuna.

Sprawdź dostępną ofertę na stronie – https://strefa-zdrowia.com.pl/wozki-inwalidzkie/elektryczne/ 

Wózki elektryczne z napędem elektrycznym to doskonały wybór dla osób, które ze względu na stopień swojej niepełnosprawności nie są w stanie korzystać na co dzień z wózka manualnego. Mowa tu przede wszystkim o niepełnosprawnych, którzy nie mają pełnej sprawności górnej partii ciała, a ich ręce nie są na tyle silne, aby wprawić pojazd w ruch. Zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego bardzo często stanowi jedyny dla takich osób sposób na opuszczenie pokoju, mieszkania, a często też wstanie z łóżka. Wózki elektryczne sterowane są za pomocą intuicyjnego joysticka, niekiedy wspomagane też dodatkową klawiaturą. W specjalnych sklepach medycznych można zakupić też wózki elektryczne, których sterowanie odbywa się za pomocą kończyn dolnych.

Kiedy wybrać wózek inwalidzki manualny?

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, która jest w stanie samodzielnie wprawić w ruch wózek inwalidzki, Twoje oczy powinny skupić się na wózkach z napędem ręcznym, tzw. manualnych. Tego typu pojazdy przeznaczone są dla wszystkich osób, których górna partia ciała jest sprawna. W takim przypadku lekarze kategorycznie odradzają kupowania wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta — dla zachowania jakiejkolwiek sprawności fizycznej. Każde ciało, nawet te nie do końca sprawne, wymaga ruchu. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności zawsze powinno brać się pod uwagę zakup wózka manualnego. Jest to nie tylko doskonały sposób na zachowanie sprawności, ale bardzo często też świetna forma rehabilitacji czy treningu, który poprawia samopoczucie.

Reklama

Jeżeli więc mamy możliwość wyboru wózka z napędem ręcznym, nie należy decydować się na zakup wózka elektrycznego, zgodnie z myślą „będzie wygodniej”. Wózek elektryczny może stanowić jedynie uzupełnienie sprzętu, który używamy. Chcąc pokonać dłuższe dystanse, których nie jesteśmy w stanie przebyć z wykorzystaniem wózka ręcznego, warto rozważyć zakup dodatkowego wózka z napędem elektrycznym. Co ciekawe, nowoczesne wózki inwalidzkie sterowane ręcznie mają możliwość dołączenia napędu elektrycznego, który ułatwia poruszanie się zarówno osobie na wózku, jak i opiekunowi — szczególnie w trudnym terenie.

Wózek manualny czy elektryczny – który wybrać?

Wiemy już jaki wózek wybrać ze względu na sprawność. Czym cechują się poszczególne modele?

Wózek inwalidzki manualny:

  • Jest on poręczny, lekki oraz łatwy w transporcie.
  • Nie trzeba go ładować.
  • Jest stosunkowo tani – ceny zaczynają się już od kilkuset zł.
  • Zajmuje mało miejsca, przez co jest idealny do domu.
  • Jazda nim wymaga użycia siły.
  • Osoby o przeciętnej kondycji nie dadzą rady pokonać nim dłuższej trasy.
  • Łatwiej się przewraca.
  • Nie radzi sobie z niektórymi powierzchniami, takimi jak piasek.

Wózek inwalidzki elektryczny:

  • Dzięki niemu osoba niepełnosprawna jest niezależna i samodzielna.
  • Prowadzenie wózka nie wymaga żadnego nakładu siły.
  • Jazda jest płynna.
  • Długie dystanse czy krawężniki to nie problem.
  • Posiada wiele dodatkowych funkcji.
  • Wymaga ładowania.
  • Cena jest znacznie wyższa niż w przypadku wózków manualnych.
  • Wymiana części wchodzących w układ elektryczny może być kosztowna.
  • Wózek jest większy oraz cięższy, przez co może być problem z jego transportem czy poruszaniem się w zatłoczonych miejscach.
Reklama

Porównanie obu rozwiązań sprawia, że każdy może wybrać rozwiązanie odpowiadające swoim indywidualnym preferencjom.