Jak działa toksyna botulinowa? Zasady bezpiecznego i efektywnego stosowania

Zabiegi medycyny estetycznej stały się łatwodostępne i nikogo już nie dziwi ich stosowanie. Korzystają z nich nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Wśród często wykonywanych z pewnością możemy uznać zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Potocznie nazywanym botoksem. Niewątpliwie ten rodzaj zabiegu pozwala bardzo szybko uzyskać efekty. Botox jest stosowany nie tylko pod względem estetycznym, ale także wspomaga leczenie niektórych schorzeń.

Reklama

Co to jest toksyna botulinowa i jak działa?

Jest to rodzaj toksyn pochodzenia naturalnego. Botoks nazywany jest także jadem kiełbasianym. Występuje w produktach spożywczych w wyniku ich niewłaściwego przechowywania. Dlatego niekiedy dochodzi do zatrucia pokarmowego po spożyciu konserw mięsnych, owocowych czy miodu.

Istnieje osiem typów botoxu. Jednak w medycynie estetycznej stosuje się wyłącznie typ A. Wykazują one silne działanie. Blokują przewodzenie impulsów nerwowych. Skutkiem czego rozluźniają się mięśnie twarzy. Botoks wytwarzają bakterie Gram-dodatnie, poprzez fermentację beztlenową. Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do stosowania w gabinetach pod trzema rodzajami. Jest to Vistabel, Azzalure i Bocouture.

Bezpieczne stosowanie toksyny botulinowej — na co zwrócić uwagę?

Niekiedy słysząc o toksynie botulinowej, możemy mieć pejoratywne odczucia. Jednak botoks jest uznawany za produkt leczniczy. Został on dopuszczony do zabiegów medycyny estetycznej, ponieważ jest w pełni przebadany i sprawdzony. Dlatego trzeba zaznaczyć jeden fakt. Odpowiednio stosowana toksyna botulinowa jest całkowicie bezpieczna. 

W medycynie estetycznej stosuje się bardzo małe dawki botoksu. Zabieg wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę pozwoli pacjentowi poprawić wygląd. Rozwiązać problemy zwrotne jak np. nadpotliwość czy bruksizm. Oczywiście pozwoli również poczuć się w pełni komfortowo we własnym ciele.

Efekty stosowania toksyny botulinowej — czego można oczekiwać?

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej rozwiązuje wiele problemów estetycznych. Jednak warto wspomnieć, że również i zdrowotnych. Pacjenci gabinetów medycyny estetycznej korzystają z botoksu z różnych powodów. Dlatego w szybkim tempie zyskał on na popularności. Pierwsze efekty stosowania możemy zauważyć po upływie 3 do 5 dni.

Toksyna botulinowa jest wykorzystywana, aby między innymi:

  • Wygładzić zmarszczki na twarzy,
  • podnieść brwi oraz usunąć tzw. lwią zmarszczkę,
  • leczyć bóle napięciowe,
  • leczyć bruksizm,
  • wypełnić zmarszczki wokół ust,
  • wygładzić okolice oka,
  • rozwiązać problem opadającej powieki górnej.
Reklama

W leczeniu nadpotliwości dłoni, pach oraz stóp także stosuje się toksynę botulinową. Wówczas gruczoły potowe zmniejszają ilość wydzielanego potu. Dzięki temu pacjent może odczuć ulgę i na jakiś czas nie martwić się nadpotliwością. Efekty zabiegu z użyciem toksyny botulinowej utrzymują się zazwyczaj do 6 miesięcy. Po tym czasie możemy rozważyć ponowne użycie botoksu.

Jakie są możliwe skutki uboczne i jak im zapobiegać?

Należy jednak pamiętać, że jak każdy zabieg medycyny estetycznej, toksyna botulinowa nie jest pozbawiona ryzyka. Istnieje możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Może to być opadanie powiek, suchość oczu, ból lub siniaki w miejscu wstrzyknięcia. Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze powikłania. Takie jak alergie, trudności w oddychaniu czy problemy z mimiką mięśni twarzy.

Jeśli po zabiegu efektem ubocznym są siniaki lub zaczerwienienia, możemy zaradzić temu w zaciszu domowym. Jakich produktów używać na siniaki po botoksie? Na naruszone naczynia krwionośne możemy użyć produktu z witaminą K. Dobrze zadziałają także okłady chłodzące. Jednak warto zaznaczyć, że siniaki są dość rzadkim problemem. Ten efekt na skórze dotyczy głównie osób z wrażliwą i naczynkową cerą.

Ważne jest, aby zabieg przeprowadzał doświadczony lekarz. Przed podjęciem decyzji o wstrzyknięciu botoksu warto również skonsultować się ze specjalistą. Szczególnie jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek schorzenia zdrowotne. Jak chociażby choroby mięśni, nerwów czy problemy z krzepliwością krwi.

Podobne zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna specjalizuje się w szeregu zabiegów poprawiających wygląd twarzy, jak i innych części ciała. Jeśli nie chcemy lub nie możemy użyć botoksu, istnieją inne sposoby na pozbycie się zmarszczek.

Jeśli zależy nam na efektach, jakie daje nam botoks, istnieje kilka innych zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki nim możemy osiągnąć podobne rezultaty. Oto kilka z nich:

  • Wypełniacze — zabiegi z ich użyciem jak np. kwas hialuronowy, mogą pomóc w redukcji zmarszczek statycznych. Mogą być stosowane również do modelowania i podkreślania konturów twarzy.
  • Lifting twarzy — to zabieg chirurgiczny, który ma na celu odmłodzenie i ujędrnienie skóry twarzy. Usuwany jest nadmiar skóry, a tkanki zostają napięte. Daje to efekt odświeżenia, podobnie jak botoks, ale jest bardziej inwazyjny.
  • Laseroterapia — takie zabiegi, mogą pomóc w poprawie wyglądu skóry. Redukują powstawanie zmarszczek i stymulują produkcję kolagenu. Mogą również pomóc w pozbyciu się przebarwień i blizn. 
  • Mezoterapia igłowa — pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Przyczynia się do poprawy jej jakości i elastyczności. Zabieg może również pomóc w redukcji zmarszczek i poprawie ogólnego wyglądu skóry.
Reklama

Warto pamiętać, że każdy z tych zabiegów jest inny, choć może dawać podobne efekty. Ich główną cechą jest pozbycie się zmarszczek i poprawa wyglądu twarzy. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów medycyny estetycznej, warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem. Pomoże Ci on wybrać najlepszą opcję odpowiednią dla Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.