Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu

Mimo że w ciele człowieka znajduje się bardzo dużo wody, to trzeba jednak wiedzieć, że jej nadmiar nie jest zdrowy. Zatrzymana woda w organizmie powoduje obrzęki nóg, czy też ogólne uczucie spuchnięcia i zmęczenia. Innym objawem nadmiaru wody w organizmie jest wahająca się waga ciała. To wszystko sprawia, że nie czujemy się najlepiej — nie mamy na nic ochoty i siły. Warto jednak wiedzieć, jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, która zalega w tkankach.

Reklama

Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Zatrzymywanie wody w organizmie, najczęściej spowodowane jest różnego rodzaju błędami żywieniowymi. Jednak warto wiedzieć, że nadmiar wody w organizmie może wystąpić praktycznie u każdego z nas. Ponadto mogą mieć na to wpływ różne leki, czy choroby. Zatrzymanie wody w organizmie z całą pewnością nie jest niczym przyjemnym, dlatego warto z tym walczyć. Przyczyny zatrzymania się płynów w organizmie mogą być przeróżne.

Zdecydowanie najczęstszym powodem jest po prostu nieodpowiednio zbilansowana dieta. W takiej sytuacji wystarczy, że wprowadzimy drobne modyfikacje do naszego jadłospisu. Trzeba jednak wiedzieć, że zatrzymanie wody może mieć też inne przyczyny takie jak: nadmiar soli, niedobór płynów, miesiączka, ciąża, przyjmowanie niektórych leków, zbyt częste sięganie po alkohol, stres, a także niektóre z chorób. Wiele osób uważa, że zwiększenie masy ciała z powodu nadmiaru wody nie jest niczym groźnym. Najczęściej tak właśnie jest, ale należy wiedzieć, że zbyt duża ilości wody w organizmie może być przyczyną ciężkiej choroby np. nerek, czy niewydolności serca, dlatego jest to objaw, którego nigdy nie wolno ignorować.

Objawy nadmiaru wody w organizmie

W organizmie człowieka znajduje się około 60% wody. Jest to bardzo dużo, aczkolwiek nie należy doprowadzać do sytuacji, kiedy niezbędne będzie usunięcie wody z organizmu. Retencja wody może powodować wiele obrzęków — najczęściej jest to obrzęk nóg, ale nierzadko zdarza się, że obejmuje również inne partie ciała. Opuchlizna spowodowana zatrzymaniem się wody jest bardzo charakterystyczna. Możemy ją bez problemu dostrzec. Poza tym w takich sytuacjach, kiedy się zważymy, możemy zauważyć, że waga pokazuje nawet kilka kilogramów więcej. Trzeba wiedzieć, że nadmiar wody w organizmie często występuje u ciężarnych kobiet, a także u tych będących przed miesiączką. Nierzadko pojawia się również u tych osób, które nie prowadzą zdrowego stylu życia. Aby być mniej narażonym na nadmiar wody w organizmie, trzeba zmienić styl życia — wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, a także regularnie ćwiczyć (przynajmniej 30 minut w ciągu dnia).

Reklama

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Usuwanie nadmiaru wody z organizmu polega przede wszystkim na dużych modyfikacjach w jadłospisie. Zatrzymanie wody jest spowodowane przede wszystkim nadmiernym spożywaniem soli. Sól spożywamy praktycznie każdego dnia i to w niemałych ilościach. To właśnie m in sól odpowiedzialna jest za powstałe obrzęki. Pij wodę, bo to również bardzo ważne, aby pozbycie się nadmiaru wody było łatwiejsze. Kolejną zasadą, o której nie możemy zapominać to odpowiednia ilość węglowodanów, których większość z nas spożywa zbyt wiele, dlatego powinniśmy je ograniczyć. Do diety trzeba też wprowadzić warzywa i owoce, które są niezwykle pomocne, jeśli chodzi o zatrzymywanie wody w organizmie.


Inne sposoby na to, jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie, to ograniczenie słodkich artykułów spożywczych. Mimo że każdy z nas je uwielbia, to jednak trzeba z nich zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć ich ilość. Mowa tutaj oczywiście o drożdżówkach, pączkach, słodyczach, słodkich bułeczkach, czy białym chlebie. Jednak najlepsze metody na pozbycie się wody to przede wszystkim aktywność fizyczna. Aby nie cierpieć na opuchnięte nogi (czy inne partie ciała) trzeba zmienić siedzący tryb życia i zacząć regularnie ćwiczyć.

Jak pozbyć się wody z organizmu – domowe sposoby

W celu usunięcia wody trzeba zapoznać się z kilkoma prostymi domowymi sposobami. Przede wszystkim najważniejsze jest picie odpowiedniej ilości wody. Każdego dnia należy wypijać małymi łykami mniej więcej 2 litry płynów choć dobrze, gdyby było to nawet 2,5 l. Oprócz tego trzeba ograniczyć sód, wtedy z pewnością pozbędziemy się obrzęków, a także innych dolegliwości związanych ze zbyt dużą ilością wody w organizmie. Dobrym pomysłem będzie jej mocne ograniczenie, a idealnym zamiennikiem mogą być zioła. Najlepiej sprawdzą się zioła o działaniu moczopędnym i oczyszczającym.

Reklama

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu ziołami

Jak usunąć wodę z organizmu ziołami? Jest to coraz częściej wykorzystywany naturalny sposób, który jest niezwykle skuteczny. Usuwanie wody z organizmu to proces, który trochę trwa, ale możemy go przyspieszyć, sięgając po herbaty ziołowe mające działanie oczyszczające i moczopędne.

Zaliczamy do nich m in pokrzywę, skrzyp, czystek, mniszek lekarski, krwawnik, brzozę brodawkowatą oraz pietruszkę zwyczajną. Aby pozbyć się nadmiaru wody, wystarczy, że każdego dnia będziemy pić około 2-3 naparów z suszonych ziół. Doskonale się sprawdzają pojedyncze zioła, ale możemy także zdecydować się na ich mieszankę. Jeśli będziemy regularnie pić moczopędne herbatki ziołowe, to na pewno zauważymy znaczącą różnicę.

Jak pozbyć się wody z organizmu przez noc

Wiele osób również zastanawia się, czy jest to możliwe? Trzeba zaznaczyć, że pozbycie się wody z organizmu przez jedną noc nie jest takie proste i jedyna dobra rada to stosowanie się do powyższych porad. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli domowe sposoby się nie sprawdzają, to znak, że należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o tym, że nasz organizm zmaga się z jakąś chorobą np. chorobą nerek.

Powyższe porady zazwyczaj okazują się wystarczające, choć trzeba wiedzieć, że powinniśmy również zwiększyć ilość potasu, gdyż to właśnie ten składnik wpływa na utrzymanie równowagi płynów. Dobrze jest wiedzieć, że banany to owoce, które zawierają go bardzo dużo. Należy również spożywać więcej produktów zawierających błonnik, czyli składnik, który jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie układu pokarmowego. Ostatnia rada jest prosta, powinniśmy zrezygnować z alkoholu, co wynika z tego, że jego spożywanie prowadzi do odwodnienia, a następnie do zatrzymania wody. Oprócz tego warto zacząć regularnie ćwiczyć.

Jak szybko pozbyć się wody z organizmu?

To pytanie, na które odpowiedzi bardzo często szukają osoby spędzające dużo czasu w jednej pozycji. Warto wiedzieć, że długie przebywanie w jednej pozycji (np. praca przy komputerze) jest przyczyną zatrzymywania wody, dlatego w takiej sytuacji wystarczy sięgnąć po najprostsze metody i po prostu zmienić codzienne nawyki. W przypadku wprowadzenia powyższych zmian żywieniowych w dalszym ciągu będzie dochodziło do zatrzymywania wody, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Specjalista z pewnością zapisze nam tabletki na odprowadzanie wody z organizmu.