Nerwica żołądka objawy

Nerwica żołądka to dolegliwość ze strony układu pokarmowego, która występuje przede wszystkim w sytuacjach stresowych. Często jest ona mylona z różnym schorzeniami w obrębie jamy brzusznej, ponieważ symptomy nerwicy żołądka niestety nie są charakterystyczne. Zaliczamy do nich m.in. mdłości, ból, niestrawność, a także pieczenie. Należy jednak wiedzieć, że nie świadczą one o chorobie układu pokarmowego, natomiast są to objawy choroby układu nerwowego.

Czym jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka jest schorzeniem, które nie jest odczuwalne cały czas, a jedynie w stresujących sytuacjach, czy momentach życia. Najczęściej występują bóle żołądka, a także trudności w przełykaniu. Osoby cierpiące na tę dolegliwość bardzo często czują ciągłą potrzebę wizyty w toalecie -a to wszystko dlatego, że nerwica przewodu pokarmowego objawia się także biegunkami lub/i zaparciami. Nerwica żołądka ma kilka nazw – jedną z najbardziej znanych jest zespół jelita nadwrażliwego.

Reklama

Kiedyś używano jedynie pojęcia nerwica żołądka, ale już dzisiaj bardzo rzadko jest ono stosowane. Używa się innych określeń, które podkreślają, że nerwica przewodu pokarmowego nie wynika z problemów związanych z żołądkiem, a układem nerwowym. I tak oto mamy takie określenia jak zaburzenie nerwicowe, czy dysfunkcje autonomiczne występujące pod postacią somatyczną.

Wszystkie rodzaje nerwic są związane z zaburzeniami emocjonalnymi – należy o tym pamiętać. Niemniej ważne jest to, że nerwica żołądka występuje także u najmłodszych, a także u kobiet w ciąży. To nierzadkie przypadki, a sytuacja jest najbardziej skomplikowana jeśli chodzi o kobiety ciężarne, bowiem nie mogą one stosować większości leków, a więc pozostają domowe sposoby.

Nerwica żołądka – przyczyny

Zauważyłeś, że pod wpływem stresu zaczęły u Ciebie występować dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Najprawdopodobniej jest to oznaka tego, że występuje u Ciebie nerwica żołądka. Objawy tej choroby to przede wszystkim bóle brzucha, a także problemy z wypróżnianiem.

Nie od dziś wiadomo, że stres – zwłaszcza długotrwały – ma negatywny wpływ na cały organizm człowieka, w tym również na układ pokarmowy. Na występowanie nerwicy żołądka najbardziej narażone są osoby, które nie są odporne na stres i lęk, ale nie tylko. Jednak co najważniejsze – nerwica żołądka nie świadczy o chorobach układu pokarmowego, natomiast o tym, że organizm próbuje odreagować. Jest to bardzo ważne, bowiem wiele osób uczęszcza na psychoterapię od lekarza do lekarza w poszukiwaniu przyczyny ciągłych bólów brzucha, a często okazuje się, że to po prostu nerwica żołądka.

Żyjemy w czasach, w których nieobcy jest nam stres, szybkie życie, czy wysokie stawianie poprzeczek. To kolejne przyczyny nerwicy żołądka, które dotyczą zwłaszcza młodych ludzi, którzy chcą być jak najlepsi i zapominają o tym, że organizm potrzebuje czasem odpoczynku. Niestety istnieje wiele skutków takiego postępowania – a wśród nich oczywiście nerwica żołądka, która objawia się na wiele sposobów.

Nerwica żołądka – objawy

Jednym z objawów, który jest najbardziej charakterystyczny dla nerwicy żołądka, jest nieustający ból brzucha. Często jest on bardzo silny, a oprócz tego rzadko kiedy pomagają leki przeciwbólowe. Występują również skurcze żołądka i ukucia o różnym nasileniu. U osób zmagających się z nerwicą żołądka można zaobserwować również takie objawy jak nudności, wzdęcia, biegunki i zaparcia, wymioty, czy brak apetytu – czyli typowe objawy dla grypy żołądkowej. Nierzadko pojawia się także odbijanie, czy uczucie przesycenia. U niektórych osób występują także inne objawy takie jak kołatanie serca, problemy ze snem, lęk zdenerwowania.

Nerwica żołądka, a może wrzody?

Nerwica żołądka daje podobne objawy do wrzodów, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że wiele osób myli nerwicę żołądka z wrzodami. Niektórzy uważają nawet, że to jest to samo. Należy jednak tutaj podkreślić, że są to dwie różne dolegliwości. Wrzody to dolegliwość układu pokarmowego, którą poleca się zdiagnozować, udając się na badania obrazowe. Cechuje się ubytkami w błonie śluzowej żołądka lub jelit.

Podobnie jak w przypadku nerwicy żołądka występują bóle brzucha, zgaga, nudności, a także problemy z przełykaniem. Oprócz tego dolegliwości tego schorzenia bardzo się nasilają chwilę po jedzeniu. To, co również łączy te dwie dolegliwości, to przyczyny. Zarówno nerwica żołądka, jak i wrzody mogą występować z powodu długotrwałego stresu.

Nerwica żołądka – leczenie

Leczenie nerwicy żołądka polega przede wszystkim na usunięciu czynnika, który powoduje stres. Niestety w wielu przypadkach oznacza to bardzo duże zmiany. Jeśli na przykład to praca powoduje u nas ogromny stres, przez co zmagamy się z nerwicą żołądka, to najprawdopodobniej nieunikniona będzie zmiana miejsca pracy. Aczkolwiek, możesz na chwilę odciąć się od rzeczywistości – dobrym pomysłem będzie udanie się na krótki wyjazd nad morze, w góry, czy też inne urokliwe miejsce, aby pomóc sobie z dolegliwościami. Nerwica żołądka występuje na skutek długotrwałego stresu, a co więcej: objawy często występują dopiero po kilku miesiącach, dlatego też tak bardzo ważne jest, aby unikać stresów w życiu codziennym, ze względu na własne zdrowie.

Najważniejsze jest jednak to, aby nie poprzestawać na drobnych zmianach. Możesz wdrożyć do swojego życia coś, co przyniesie nam spokój, a silne emocje odejdą w zapomnienie, dzięki czemu wyeliminujemy nerwicę żołądka, odciążymy nasz układ nerwowy- może to być joga, czy też techniki relaksacyjne, które pomogą nam radzić sobie ze stresem. Dodatkowo pomocne są też leki uspokajające – szeroki wybór takich preparatów bez recepty znajdziemy w każdej aptece.

Reklama

Czasem jednak to nie wystarczy i niezbędna może być psychoterapia, aby wyleczyć przypadłość. Zwłaszcza jeśli nerwica żołądka i jelit wynika z traumatycznych zdarzeń, które miały miejsce w przeszłości. W takim wypadku należy znaleźć dobrego psychiatrę czy też psychologa, który pomoże nam uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Światowe towarzystwa psychiatryczne twierdzą, że najważniejsza w leczeniu nerwicy żołądka jest psychoterapia. Jest ona najskuteczniejsza, bowiem polega na znalezieniu przyczyny i pracy nad nią. Warto też tutaj dodać, że są terapie indywidualne oraz grupowe i obie są dobre, lecz to od lekarza zależy, jaki rodzaj terapii będzie najlepszy dla danego pacjenta – jest to zależne od rozwoju, a także stadium choroby. Nieleczona nerwica może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia psychicznego jak i organizmu.

Leczenie ziołami

Możemy również leczyć nerwicę żołądka ziołami. Praktycznie w każdym mniejszym, czy w większym sklepie możemy kupić wiele różnych ziół, które działają uspokajająco. Najbardziej znana jest melisa i to właśnie po nią najczęściej sięgamy. Warto jednak wiedzieć, że pomocne są też wyciągi z lipy, żeń-szenia, lawendy, czy kozłka lekarskiego. Nie brakuje również ziół, które mają działanie łagodzące. Zaliczamy do nich przede wszystkim miętę i rumianek – warto po nie sięgnąć, gdy dokucza nam ból brzucha, zgaga, czy mdłości.

Domowe sposoby na walkę z nerwicą żołądka

Aby nie dopuścić do nasilenia objawów nerwicy żołądka, trzeba przede wszystkim z diety wyeliminować używki takie jak np. alkohol,, czy papierosy. Dla wielu osób wydaje się to bardzo ciężkie, ponieważ jak wiadomo, w ciągu roku jest wiele okazji, aby sięgać po napoje alkoholowe, a także inne szkodliwe używki. Jest to jednak niezbędne, bowiem w innym wypadku objawy nerwicy żołądka będą jeszcze silniejsze. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tych wszystkich produktów ziołami, które mają działanie uspokajająco-rozkurczowe – np. melisa.

W walce z nerwicą żołądka bardzo pomocne są także regularne masaże, które nie tylko minimalizują objawy nerwicy żołądka, a ponadto znacząco poprawiają nastrój oraz wspomaga funkcjonowanie naszego organizmu. Natomiast gdy pojawi się ból brzucha, to mamy kilka rozwiązań. Możemy sięgnąć po tabletkę albo wybrać inne lepsze rozwiązanie – termofor. Wystarczy kilka minut, aby odczuć dużą ulgę. Poza tym można też sięgnąć po ziołową herbatę, która zmniejszy skurcze. Wskazane są też kąpiele z ziołami, czy olejkami eterycznymi. Aby zredukować stres, warto też codziennie ćwiczyć, bowiem jak wiadomo – aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na samopoczucie, a ponadto eliminuje stres.