Pestki dyni kcal

Dynia to warzywo posiadające wiele nasion, które są bardzo cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Wiele osób uważa, że dynia jest królową jesieni. Znajdują się w niej witaminy, jak i nie brakuje składników odżywczych i węglowodanów. Pestka dyni jest sporych rozmiarów, jej wygląd jest podłużny i może mieć kolor pomarańczowy lub zielony. Są one dość kaloryczne, co wynika z tego, że 100 gramów suszonych pestek to około 560 kcal i 50 g tłuszczu. Z tego właśnie powodu nie poleca się spożywania zbyt wielu pestek dyni osobom, będącym na diecie. Pamiętajmy, że każda dieta powinna zawierać produkty bogate w wartości odżywcze takie jak: witaminy, błonnik, węglowodany, tłuszcze i białka więc z pewnością przy zachowaniu umiaru dyniowe pestki nam nie zaszkodzą. Warto mieć małe opakowanie suszonych pestek w kuchni, które możemy dodawać do musli z mlekiem czy jogurtem.

Reklama

Pestki dyni – na co?

Pestki dyni powinni konsumować przede wszystkim mężczyźni. Wynika z tego, że pestki dyni zawierają duży poziom witaminy E, która ma wpływ na płodność, jak i produkcję oraz jakość plemników. Poza tym pestki dyni zawierają duże ilości cynku, który jest odpowiedzialny za sprawność seksualną mężczyzn. Warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do niedoboru cynku u mężczyzn, to może pojawić się wiele uciążliwych dolegliwości. Może nawet dojść do utraty płodności, dlatego tak ważny jest cynk. Oprócz tego zapobiega zapaleniu i przerostowi prostaty. Na wprowadzenie pestek dyni do diety powinni zdecydować się także sportowcy, jak i osoby prowadzące zdrowy tryb życia, gdyż jak wszyscy wiemy – cynk buduje tkankę mięśniową.

W pestkach dyni znajdziemy również kwasy omega 3 i duże ilości fitosteroli, dlatego też powinny je jeść osoby zmagające się z wysokim poziomem cholesterolu LDL we krwi. Pestki z dyni mają wiele cennych zalet i zastosowań. Są one bardzo skuteczne w zapobieganiu rozwojowi miażdżycy, jak i wielu innych chorób cywilizacyjnych. Ponadto mają działanie antyoksydacyjne, więc doskonale wzmacniają organizm i spowalniają procesy starzenia. Wiele osób sięga także po nasiona dyni, gdyż te mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Nasiona dyni są także pomocne, jeśli chodzi o pozbywanie się pasożytów. Mowa tutaj o owsikach, tasiemcach, czy gliście ludzkiej. Wielu naukowców jest zdania, że pestki dyni pomagają też w leczeniu cukrzycy, ale jak dotąd tego nie potwierdzono. Jednak mimo to jedzenie nasion dyni doskonale wpływa na wzmocnienie organizmu, więc pożądane byłoby wprowadzić je do diety.

Pestki dyni, ile dziennie powinno się jeść?

Pestki dyni możemy spożywać każdego dnia – to idealny sposób na codzienne dbanie o zdrowie. Możemy je przegryzać o dowolnych porach, aczkolwiek najlepszą porą jest poranek. Warto zjeść na śniadanie na przykład porcję pestek dyni (1 łyżka), które dostarczą nam energii na cały dzień. Również popołudnie to doskonała pora na porcję pestek dyni – jako podwieczorek, dzięki któremu na pewno uda nam się przetrwać do kolacji. Trzeba jednak wiedzieć, że właściwości pestek dyni odznaczają się wysoką kalorycznością, dlatego nie powinniśmy jeść ich zbyt często. Warto wiedzieć, że niewielka porcja 100 gramów pestek dyni to źródło prawie 600 kalorii (kcal)- czyli tyle, ile średnio zawiera śniadanie.

Specjaliści twierdzą, że najlepszą dzienną porcją jest jedna łyżka – czyli jest to mniej więcej 10 g-15 g pestek dyni. Jeśli chcemy zjeść również podwieczorek, to możemy sobie pozwolić na drugą porcję, czyli w sumie to będzie 30 g nasion. Raczej nie warto przekraczać zalecanej porcji.

Prażenie pestek dyni

Wiele osób wyrzuca pestki z dyni, a to błąd, gdyż możemy je uprażyć i w ten sposób otrzymać zdrową przekąskę – czyli prażone nasiona dyni. Do ich przygotowania będziemy potrzebować pestki dyni, sól oraz olej rzepakowy. Na samym początku musimy dokładnie opłukać pestki i usunąć z nich wszystkie włókna. Następnie namoczyć przez noc w wodzie. Na drugi dzień musimy je dobrze osuszyć, a następnie wysypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Zanim wstawimy je do piekarnika, musimy je polać olejem. Następnie pieczemy je przez około 20 minut w temperaturze 150 stopni C. Podczas pieczenia warto je przemieszczać, aby były równomiernie prażone. W ostatnim etapie możesz posolić naszą przekąskę i przełożyć ją do szczelnego pojemnika, dzięki któremu pozostaną chrupiące. Jesteśmy pewni, że jest to produkt, który każdemu zasmakuje!

Reklama

Ile kalorii mają pestki dyni

Kalorie i wartości odżywcze – jak one wyglądają w przypadku pestek dyni? Wiele osób, zanim zdecyduje się na regularne jedzenie pestek z dyni, zastanawia się, ile mają one kalorii. Odpowiedź na to pytanie jest prosta –zawartość kalorii w 100 g nasion dyni wynosi 559 kcal. 100 g to średniej wielkości porcja – bez problemu każdy zje taką ilość. Jeśli na przykład chodzi o garść nasion dyni waży ona 35 g – jest to mniej więcej zawartość 196 kalorii (kcal), czyli zawiera ich dość dużo. Choć może trudno sobie to wyobrazić, to jednak garść pestek dyni waży sporo. Garść nasion ma tyle samo kalorii, ile mają dwie szklanki coli, czy półtora szklanki mleka.

Pestki dyni – wartości odżywcze

Decydując się na systematyczne jedzenie tej zdrowej przekąski, należy pamiętać, że możemy dość sporo przytyć – większość z nas tego nie chce. Aby zrzucić kalorie, które zawiera garść pestek z dyni, musimy jeździć około 30 minut na rowerze, biegać przez około 20 minut lub jeśli wolimy pływać, to musimy to robić przez około 20 minut. Jeśli natomiast chodzi o pochodzenie kalorii znajdujących się w pestkach dyni, to pochodzą one w 20% z białka, 7% z węglowodanów i 73% z tłuszczy.

Skład pestek dyni to przede wszystkim tłuszcz (19%), do którego zaliczamy kwasy tłuszczowe nasycone, kwasy tłuszczowe wielonienasycone, kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Cholesterol (0 g), sód (18 mg), potas (919 mg), węglowodany (54 g), błonnik (18 g) oraz białka (19 g).

Ciekawym produktem z nasion jest olej z pestek dyni na odchudzanie. To idealny produkt dla tych osób, które zmagają się z problemami trawiennymi. Także dla tych, którzy chcą schudnąć, co wynika z tego, że jest to źródło błonnika. Jest on odpowiedzialnym za regulację metabolizmu.

Indeks glikemiczny pestek dyni

Warto zaznaczyć, że IG pestek dyni wynosi 24, natomiast samej dyni – 75, dlatego też możemy stwierdzić, że miąższ dyni jest produktem o wysokim IG. Natomiast spożywanie takich produktów jest przyczyną bardzo szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Pestki dyni przeciwwskazania

Bardzo zdrowe jest jedzenie dyni, aczkolwiek należy wiedzieć, że tuczy, dlatego raczej nie powinniśmy przesadzać z ich ilością. Jednak oprócz powyższego, pestki dyni nie mają innych przeciwwskazań. Są polecane zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.

Reklama

Pestki dyni – skutki uboczne

Wiele osób, które próbują zrzucić nadprogramowe kilogramy, uważa, że wystarczy jedynie przestrzegać zasady zdrowego żywienia i nie spożywać słodyczy. Oczywiście jest to prawda, jednakże wszystko musimy robić z głową. Wielu pacjentów uważa, że może zamienić słodycze na zdrowe przekąski. Choć jest to dobra zamiana, to trzeba wiedzieć, ile zawierają one kcal, bo przez ich nadmierne spożywanie może być nam trudno schudnąć. Dlatego też raczej odradza się spożywania nadmiernych ilości pestek dyni, gdyż może to dać odwrotny efekt do oczekiwanego.

Jednak oprócz tego, że pestki dyni mają wysoką wartość kaloryczną, to nie mają żadnych innych skutków ubocznych, jak i przeciwwskazań. Najlepszym dowodem na to jest to, że możemy je stosować także u dzieci. Wielu rodziców stosuje nasiona dyni do odrobaczania dzieci i jest to skuteczny sposób.

Jedynym istniejącym przeciwwskazaniem do jedzenia pestek dyni jest sytuacja, w której pacjent ma dolegliwości przewlekłe uniemożliwiające spożywanie produktów mających substancje znajdujące się w pestkach dyni.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to powinniśmy wprowadzić pestki do naszej diety. Możemy wykorzystać je na przykład w przepisie na chleb z samych ziaren.