Wpływ diety na zdrowie – dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy?

Sposób odżywiania ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów naszego życia. Dlaczego powinniśmy się tym przejmować? Jak poprawić swój jadłospis?

  1. Dieta to podstawa zdrowego ciała i ładnej sylwetki
  2. Bez dobrej diety nie ma mięśni ani redukcji tkanki tłuszczowej
  3. Co warto zmienić w diecie, aby lepiej funkcjonować?
Reklama

Dieta to podstawa zdrowego ciała i ładnej sylwetki

Nie bez powodu czasem zdarza się nam słyszeć powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na to, jak wyglądamy, jak się czujemy oraz ile energii mamy do dyspozycji każdego dnia. Im bardziej „zaśmiecamy” swój talerz, tym gorsze jest nasze samopoczucie, ale również i wyniki badań. Co więcej, od niektórych rodzajów produktów spożywczych można się uzależnić, jeżeli nie zwracamy uwagi na ich ilość w posiłkach. Z drugiej strony uczynienie naszego jadłospisu bardziej różnorodnym i zdrowszym wcale nie jest tak trudne, jak się może wydawać. Wystarczy wyeliminować lub chociaż obniżyć spożycie nie całkiem zdrowych przysmaków, a na ich miejsce wybrać zdrowsze odpowiedniki. Nie bójmy się również próbować nowych rzeczy, jak na przykład posiłki wegetariańskie, wegańskie, czy nieco bardziej egzotyczne – być może znajdziemy pośród nich coś jednocześnie ciekawego i zdrowego.

Bez dobrej diety nie ma mięśni ani redukcji tkanki tłuszczowej

Współcześnie coraz więcej osób zmaga się z problemem nadwagi i otyłości. Jeżeli sami znajdujemy się w takiej sytuacji i chcemy stracić na wadze, pierwsze kroki powinniśmy skierować właśnie do kuchni. Sposób odżywiania jest najważniejszym czynnikiem warunkującym utratę masy ciała: gdy jemy mniej niż potrzebujemy, będzie ona systematycznie spadać.

Oczywiście to nie znaczy, że uprawianie sportu jest nieistotne – ruszając się więcej nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie rośnie, dzięki czemu z jednej strony możemy zjeść trochę więcej i uniknąć uczucia głodu, a z drugiej wyzwalamy dodatkowe pokłady energii i dobrego samopoczucia.

Dieta jest istotna nie tylko w kwestii utraty masy ciała, ale również wtedy, gdy chcemy, aby jej nam przybyło. Jeżeli trenujemy siłowo z zamysłem rozbudowywania i wzmacniania naszych mięśni, potrzebujemy dostarczyć im odpowiedniej ilości i jakości składników odżywczych. Tak samo dzieje się też w sytuacji, gdy nasz rozmiar i sylwetka nam odpowiadają: aby utrzymać ją na długie lata, musimy dbać o organizm zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://potreningu.pl/artykuly/dietetyka-i-zdrowe-odzywianie.

Co warto zmienić w diecie, aby lepiej funkcjonować?

Zanim zabierzemy się za drastyczne zmiany w naszej kuchni, warto wiedzieć, że każdy człowiek jest inny i potrzebuje nieco innego jadłospisu. W sytuacji, gdy sami nie potrafimy ułożyć sobie diety, powinniśmy wykonać najpierw podstawowe badania krwi, a potem udać się z nimi do dietetyka lub trenera personalnego. Dzięki temu otrzymamy profesjonalną pomoc i nie będziemy mieć poczucia osamotnienia w starciu z niedoskonałościami sylwetki czy też problemami ze zdrowiem. Jeżeli jednak poszukujemy ogólnej odpowiedzi na pytanie, co usunąć z jadłospisu, to szybko zauważymy, że najczęściej będzie to:

Reklama
  • białe pieczywo i makarony, ze względu na przewagę prostych węglowodanów;
  • słodycze i produkty dodatkowo słodzone, będące źródłem zbędnego cukru;
  • słone przekąski, ze względu na wysoką zawartość soli i tłuszczu;
  • produkty i dania gotowe, będące w istocie żywnością wysoce przetworzoną;
  • napoje gazowane, ze względu na wysoką zawartość cukru, a także fakt wywoływania dodatkowego uczucia głodu po spożyciu;
  • produkty smażone, szczególnie na głębokim oleju, ponieważ samo smażenie nie należy do najzdrowszych metod obróbki żywności, a dodatkowy tłuszcz czyni ją o wiele bardziej kaloryczną. Jeżeli szukamy zamiennika dla patelni, warto wypróbować pieczenie lub przygotowywanie posiłków na parze.