Na jakie choroby pomaga medyczna marihuana? Sprawdź koniecznie!

Czytałeś kiedyś artykuł na temat marihuany medycznej? Jeżeli nie, będzie to świetna okazja. W poniższym wpisie znajdziesz podstawowe informacje na jej temat, m.in. czym charakteryzuje się lecznicza marihuana oraz jakie szerokie zastosowanie ma ona w medycynie.

Reklama

Medyczna marihuana — co warto o niej wiedzieć?

Marihuana lecznicza jest gatunkiem rośliny z rodziny konopiowatych. Otrzymuje się ją z suszu żeńskich kwiatostanów. Główne substancje czynne, jakimi charakteryzuje się marihuana medyczna to: THC i CBD. 

Korzyści z zastosowania medycznej marihuany

Warto wspomnieć, że medyczna marihuana ma sporo zalet. Konopie lecznicze mają działanie przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe, przeciwlękowe, antypsychotycznie, jak również zapobiegają nudnościom i wymiotom. Dodatkowo medyczna marihuana uśmierza ból.

Dla wielu osób to bezpieczny i skuteczny środek leczniczy przy objawach raka, AIDS, stwardnienia rozsianego, bólu (m.in. nerwobóli), jaskry, padaczki oraz innych dolegliwości.

Gdzie zakupić medyczną marihuanę?

Co ważne, leczniczą marihuanę przepisuje wyłącznie lekarz. Marihuana medyczna jest dostępna w aptekach. Recepta może zawierać tylko jeden lek mający w składzie marihuanę medyczną. Lek nie jest refundowany i należy zapłacić za niego pełną cenę. Recepta zawiera dokładny opis substancji czynnej oraz całkowitą ilość i sposób dawkowania. Lekarz może wypisać ją również w formie e-recepty.

To lekarz przepisuje porcję, która powinna być dostosowana do potrzeb i stanu zdrowia danego pacjenta. Najczęściej jest to od 1 do 3 g dziennie (ok.30/90 g/miesiąc). Koszt 1 g marihuany to od 40 do 60 złotych. W terapii medyczną marihuaną ważna jest regularność. 

Jak wygląda leczenie medyczną marihuaną?

Susz z marihuany medycznej przeznaczony jest wyłącznie do waporyzacji, która jest rodzajem inhalacji. Do waporyzacji potrzebne jest urządzenie tj. waporyzator – dzięki niemu podgrzewa się susz do temperatury parowania, co pozwala na inhalację substancji czynnych. Jeżeli nieumiejętne będzie się wykonywać waporyzację: w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, efekty mogą nie być satysfakcjonujące.

Konopie indyjskie używane są w leczeniu m.in.: 

  • padaczki lekoopornej,
  • stwardnienia rozsianego,
  • leczeniu objawów nieswoistego zapalenia jelit,
  • depresji.
Reklama

Dodatkowo susz marihuany medycznej wpływa pozytywnie podczas leczenia choroby Parkinsona, zespołu Tourette’a oraz nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią. 

Istnieją również przeciwwskazania do przyjmowania konopi leczniczych m.in. przyjmowanie niektórych leków, nieukończony 25 rok życia, ciąża, karmienie piersią.