Najpopularniejsza metoda korekcji wad wzroku – co warto wiedzieć o okularach?

Jeśli właśnie wykryto u Ciebie wadę wzroku, to zapewne zdecydujesz się na parę okularów. Oczywiście receptę na właściwie dobrane szkła otrzymasz od lekarza okulisty lub od optometrysty, jednak o wielu innych kwestiach musisz zdecydować samodzielnie. O czym zatem warto wiedzieć przed zakupem okularów? Oto kilka podstawowych informacji o najpopularniejszej metodzie korekcji wad wzroku.

Reklama

Jakie rodzaje szkieł korekcyjnych są dostępne na rynku?

Na rynku są dostępne soczewki jednoogniskowe przeznaczone do korekcji refrakcji, takich jak krótkowzroczność oraz dalekowzroczność. Szkła dwuogniskowe są stosowane w przypadku osób, które potrzebują zarówno korekcji dali, jak i bliży. Ich wadą jest to, że dolna oraz górna część okularów jest od siebie wyraźnie oddzielona. Dlatego lepszą dla nich alternatywą są szkła progresywne. Są one przeznaczone dla osób ze starczowzrocznością. Umożliwiają wyraźne widzenie dali oraz bliży, dzięki czemu użytkownik nie potrzebuję innej pary okularów do czytania. Ich zaletą jest to, że górna i dolna część soczewki nie ma wyraźnego oddzielenia.

Inną kwestią jest konstrukcja szkieł. Wpływa ona nie tylko na jakość widzenia, ale także wygląd użytkownika. Soczewki sferyczne starszej generacji powodują nie tylko rozmycie obrazu na krawędziach, ale też zniekształcają wizualnie proporcje twarzy. Soczewki dodatnie powodują wyraźne powiększenie oka, natomiast soczewki ujemne zmniejszenie. Dlatego znacznie lepszym wyborem będą soczewki sferyczne, które nie powodują rozmycia obrazu przy krawędziach, a także są cienkie i nie dają efektu powiększenia czy pomniejszenia oka.

Przy wyborze okularów zwrócić także uwagę na materiał, z jakiego są wykonane soczewki. Na rynku są dostępne soczewki szklane zwane mineralnymi, organiczne, czyli plastikowe oraz soczewki poliwęglanowe, które wyróżniają się dużą wytrzymałością oraz lekkością.

Oczywiście im lepsze są parametry okularów, tym wyższa będzie ich cena. Nie warto jednak oszczędzać na soczewkach, ponieważ to one decydują o komforcie widzenia i codziennego użytkowania.

Oprawki do okularów — czym kierować się przy wyborze?

Szkła to jedno, jednak oczywiście niezbędne będą również oprawki. Ich wybór jest kwestią bardzo indywidualną i nie wpływa na jakość widzenia, dlatego tutaj warto kierować się własnymi preferencjami czy gustem. Oprawki powinny być przede wszystkim wygodne oraz mieć odpowiedni rozmiar. Reszta to kwestia estetyki.

Aby wyglądać korzystnie, najlepiej jest dostosować oprawki do kształtu twarzy. Tutaj warto kierować się prostą zasadą. Osoby o okrągłych twarzach i łagodnych rysach będą wyglądały dobrze w okularach o wyraźnie zaznaczonych oraz prostokątnych oprawkach. Natomiast twarze kwadratowe oraz o ostrzejszych rysach powinny stawiać na owalne oraz okrągłe oprawki, które sprawiają, że twarz nabierze subtelności.

Kolor oprawek warto jest dobrać tak, aby współgrał on z innymi elementami garderoby, cerą lub kolorem włosów. Jeśli lubisz stawiać na uniwersalność i minimalizm, świetnie sprawdzą się oprawki czarne bądź metalowe. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem są także oprawki przezroczyste, które z pewnością nie będą gryzły się z żadnym kolorem ubrania. Oczywiście, jeżeli na co dzień uwielbiasz wyrażać siebie swoim swoją stylizacją, Twoje okulary również powinny stanowić jej wyraźny element.

Reklama

Gdzie najlepiej kupować oprawki?

Niezależnie od tego, czy planujesz kupić oryginalne okulary designerskie, czy może chcesz postawić najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, oprawki kupuj jedynie w sprawdzonych sklepach optycznych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sklepu w Okularach.pl. To jedna z największych stron internetowych tego typu, która oferuje bardzo szeroki asortyment oprawek od różnych producentów. Znajdziesz tam także okulary przeciwsłoneczne z atestami, modne okulary typu zerówki, okulary z filtrem światła niebieskiego czy okulary korekcyjne dla kierowców. Co ważne cena w tym sklepie internetowym może być nawet o kilkadziesiąt procent niższa w porównaniu z produktami dostępnymi stacjonarnie. Dlatego to świetna opcja, aby zaoszczędzić bądź pozwolić sobie na oprawki od droższego producenta.