5 kwestii, o których musisz pamiętać nosząc soczewki

Zdecydowałeś, że narzędziem do korekcji Twojego wzroku będą soczewki kontaktowe? Poznaj 5 tematów, o których nie powinieneś zapominać podczas ich użytkowania.

Reklama

Higiena i pielęgnacja soczewek kontaktowych

Aby korzystanie z soczewek kontaktowych było w pełni wygodne i bezpieczne, nie możesz zapominać o najważniejszych zasadach ich użytkowania. Przede wszystkim soczewki kontaktowe możesz stosować tylko tak, jak pozwala na to producent. Oznacza to po prostu, że jeżeli soczewki są jednodniowe albo miesięczne, nie możesz użytkować ich dłużej niż w terminie wskazanym na opakowaniu.

Jeżeli decydujesz się na soczewki kontaktowe wielorazowego użytku, musisz pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Takie soczewki kontaktowe powinny być przechowywane w odpowiednim płynie do dezynfekcji, który jest przeznaczony do tego rodzaju wyrobów. Nie należy dezynfekować soczewek kontaktowych w inny, niż wskazany przez producenta, sposób. Musisz pamiętać, że w kwestii dezynfekcji soczewek kontaktowych nie chodzi jedynie o to, by sprawić, że staną się czyste i pozbawione drobnoustrojów, ale również o to, by substancja, którą używasz do ich oczyszczenia, była bezpieczna dla tworzywa, z którego wykonano soczewki oraz dla oka.

Technika zakładania

Komfort użytkowania soczewek kontaktowych zależny jest również od tego, w jaki sposób je zakładasz. Zakładanie soczewek jest czynnością, której należy się nauczyć. Tylko wówczas soczewka kontaktowa będzie w wygodny sposób założona i stanie się niewyczuwalna. Technikę zakładania pokazać może optometrysta, gdy udasz się z do niego z wizytą, celem wypisania recepty na soczewki. Zwykle wystarcza kilka dni, by udało się opanować tę technikę, a wtedy okazuje się, że założenie i zdjęcie soczewek kontaktowych zabiera dosłownie parę minut dziennie.

Możesz kupować taniej

Wydaje Ci się, że koszty związane z zakupem soczewek kontaktowych są dość duże? Możesz je ograniczyć decydując się na soczewki kontaktowe dostępne w ofercie sklepu internetowego BezOkularow.pl. W tym miejscu możesz zdobyć soczewki kontaktowe od renomowanych producentów w atrakcyjnie niskich cenach. Koszt zakupu soczewek kontaktowych w tym sklepie będzie widocznie niższy, niż w puntach stacjonarnych. Korzystając z okresowych promocji i dokonując większych zakupów soczewek na zapas, można obniżyć go jeszcze bardziej.

Parametry soczewek nie są równe parametrom okularów

Warto o tej kwestii pamiętać, ponieważ wiele osób uważa, że skoro zna wartość swojej wady i parametry okularów korekcyjnych, jakie powinna nosić, to na tej podstawie może dobrać soczewki kontaktowe. Nie jest to jednak takie proste. Parametry soczewek kontaktowych mogą być inne, a ich dobór nie sprowadza się do przeliczenia wady wg kalkulatora znalezionego w internecie. Przed pierwszym zakupem soczewek, które są przecież wyrobem medycznym, zalecana jest konsultacja ze specjalistą – lekarzem okulistą lub optometrystą.

Reklama

Źle dobrane soczewki kontaktowe wywołują dyskomfort

„Soczewki kontaktowe są nie dla mnie”, „zawsze bolą mnie wtedy oczy” – słyszałeś te hasła? Soczewki kontaktowe sprawdzą się praktycznie u każdej osoby, a o ewentualnych przeciwwskazaniach dowiesz się od specjalisty od ochrony wzroku. Jeżeli noszenie soczewek wywołuje dyskomfort, to oznacza, że zostały źle dobrane lub nałożone. Ból, swędzenie, pieczenie, złe widzenie to tylko niektóre objawy nieodpowiednio dobranych soczewek kontaktowych. Trzeba swoje dolegliwości skonsultować wówczas ze specjalistą od ochrony wzroku, który wskaże, jakie soczewki będą właściwe.