Soda a proszek do pieczenia

Soda a proszek do pieczenia

Każda gospodyni domowa chcąc zrobić dobre wrażenie na gościach oraz urozmaicić domowe przekąski zabierze się za pieczenie pysznych ciast oraz innych wypieków. Krzątając się po kuchni, z pewnością szuka odpowiednich składników na stworzenie cuda kulinarnego, którego smak zachwyci wszystkich domowników. Aby jednak coś mogło powstać należy dodać jeden składnik, dzięki któremu ciasta lub inne smaczne wypieki mogą urosnąć. Tym „magicznym” pierwiastkiem może być w zależności od wyboru soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Zobaczcie, że przepisy, czy porady kulinarne podpowiadają o wykorzystaniu proszku do pieczenia podczas przygotowywania np. naleśników na śniadanie. Które z nich będzie bardziej odpowiednie i zdrowsze, a nwet bez glutenu czy da się je zastąpić, jakie mają właściwości?

Reklama

Soda oczyszczona

Wodorowęglan sodu dla prostego Kowalskiego nazywany nie inaczej jak sodą oczyszczoną. Ma wiele zastosowań co czyni go środkiem często wykorzystywanym w domowym zaciszu. Soda od lat używana jest przez nasze babcie, które jak wiadomo piekły najlepsze i najsmaczniejsze wypieki: ciasta, babeczki i inne desery. Uaktywnia się w momencie połączenia z płynem bądź substancją o kwaśnym odczynie takim jak maślanka, miód lub kwaśny sok z cytryny. Dzięki temu właśnie zjawisku działa jako środek spulchniający i powoduje wzrost ciasta. Soda ma dość silne oraz dużo szybsze działanie niż proszek, a kwaśny posmak nie jest przesadnie wyczuwalny. Sodę oczyszczoną można wykorzystać nie tylko do pieczenia ciast. Ale także do naturalnego czyszczenia powierzchni i przedmiotów – takie bezpieczne nawet dla dzieci środki czyszczące doskonale dbają o nasze zdrowie.

Gdzie znajdziemy sodę oczyszczoną oraz jej zastosowanie

Produktów z wykorzystaniem sody znajdziesz wiele na sklepowych półkach. Zaliczają się do nich między innymi produkty takie jak: cukierki musujące, tabletki witaminowe do rozpuszczania w wodzie. Zawiera go również pasta do zębów. Znane jest też wykorzystanie sody oczyszczonej do usuwania toksyn z organizmu poprzez picie roztworu wodorowęglanu sodu wymieszanego z wodą. Soda oczyszczona jest popularną substancją używaną do pielęgnacji skóry, jak i jedną z najtańszych na rynku. Dodając dwie łyżeczki sody do soku z cytryny (regulator kwasowości) i brązowy cukier uzyskujemy jednolitą masę. Jej głównym składnikiem jest wodorowęglan sodu, który za pośrednictwem kwaśnego płynu wchodzi w reakcję. Taką maseczkę zastosujemy do oczyszczania skóry twarzy przez krótki czas. Sodę możesz wykorzystać również w przypadku brudnego czajnika, świetnie upora się z brudem i kamieniem. Podobnie stosować można też kwasek cytrynowy. Polecam dodać łyżeczkę do gotującej się wody w czajniku, aby usunąć kamień – działa niesamowicie. Sodą możesz zastąpić niektóre środki czyszczące, ponieważ neutralizuje nieprzyjemny zapach, a niekiedy radzi sobie z tym lepiej niż drogie preparaty czyszczące.

Proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia w przeciwieństwie do wodorowęglanu sodu sam w sobie jest spulchniaczem. Oznacza to, że nie potrzebujemy czynnika kwasowego czym różni się od sody oczyszczonej. Jednym ze składników zawartym w proszku do pieczenia jest regulator kwasowości. Podczas reakcji chemicznej, którą możesz zaobserwować podczas pieczenia ciasta dochodzi do rozkładu proszku do pieczenia. Poddany działaniu wysokiej temperatury powoduje wydzielanie się dwutlenku węgla.

Zjawisko to powoduje spulchnienie, a inaczej mówiąc wyrastanie ciasta, które zaczyna zachodzić w temperaturze powyżej 60 °C . W odróżnieniu od sody oczyszczonej, czas działania wodorowęglanu amonu jest wolniejszy. Przygotowując ciasto z proszkiem do pieczenia powinniśmy wymieszać inne składniki dokładnie, aby nasz cud kulinarny był równomierny i miał odpowiedni kształt. Warto po dodaniu łyżeczki proszku do pieczenia do reszty składników, przystąpić od razu do pieczenia. Może być dobrym wyborem dla osób, które dopiero zagłębiają się w przepisy na ciasta. Jak również te nie doświadczone na tyle, aby wykonywać wszystkie czynności szybko. Prostszy ,,w obsłudze” niż używana do pieczenia soda oczyszczona, zapewnia łatwe wejście w kulinarny świat.

Co wybrać, sodę czy proszek do pieczenia?

Przepisów z wykorzystaniem najpopularniejszych spulchniaczy takich jak drożdże, soda i proszek do pieczenia jest wiele. Przy ciężkich ciastach wskazane jest użycie nawet dwóch tych składników w takich samych proporcjach. Soda szybko podnosi ciężkie składniki na początku pieczenia. Natomiast za sprawą proszku do pieczenia ciasto rośnie w dalszej części, gdy soda już przereaguje. Który z nich jest bardziej odpowiedni do wypieków? Wodorowęglan sodu warto dodać do wypieków zamiast proszku, wtedy gdy pieczemy szybko. Przy czym ciasto jest wkładane do rozgrzanego piekarnika o temperaturze z rzędu 200-220 °C ze względu na szybkie wyrastanie (rozpad na dwutlenek węgla). Natomiast proszek do pieczenia stosuje się podczas wypieku ciasta w niskich temperaturach zaczynających się w granicach 160 °C. Zazwyczaj przepisy definiują, którego składnika masz użyć. Wiem jedno, przy dużej liczbie przyrządzanych smakołyków – np. w połowie grudnia i na początku stycznia – podczas świąt, najlepiej zaopatrzyć się w oba składniki. Powinno się pamiętać, że wszystkie składniki spulchniające stosowane w żywności nie są obojętne dla naszego organizmu. Odpowiednia dieta zależy od wielu czynników, a największą rolę pełni dobór odpowiedniej żywności. Wybór co stosować należy do ciebie.

Reklama

Proszek do pieczenia zamiast sody i soda zamiast proszku – czy to możliwe?

Za pewne w tym artykule znajdziesz wiele ciekawych informacji, dotyczących dwóch kompletnie różnych produktów.  Można je łączyć, mieszać albo zastąpić sobą wzajemnie. Zaskoczymy was, ale po rozmowie z kilkoma zaprzyjaźnionymi cukiernikami stanowczo odpowiadamy, że można. Cukiernicy przyjmują zasadę, że 1 łyżeczkę sody należy zastąpić 2 łyżeczkami proszku do pieczenia. Niestety ta zasada nie jest uniwersalna i trzeba wiedzieć w przypadku jakich produktów możemy zastosować tą złotą zasadę. Jeżeli pragniecie przygotować dania, które wymagają równomiernego wzrostu absolutnie nie możecie użyć sody należy ją zastąpić proszkiem. Pamiętajcie, że niektóre osoby źle reagują na smak sody, a inne z kolei nie lubią kwaśnego posmaku proszku do pieczenia.

Prawidłowe przechowywanie spulchniaczy do ciast

Najważniejsze jest jednak, to żeby zawsze używać świeżych produktów. Proszek i soda po pewnym czasie tracą swoje cenne właściwości. Szczególnie niebezpieczna jest dla nich wilgoć w skutek której zbrylają się i nie nadają do ponownego użycia. Do ich przechowywania polecamy używać zawsze szczelnych pojemników. W taki sposób masz pewność że proszek jak i soda wykorzystana do przepisów będzie świeża i spełni swoje zadanie a ciasto wyrośnie wyśmienicie.

Jeżeli interesujecie się zdrowym stylem życia, podobnie jak my. Kochacie gotować i nie boicie się zmieniać swoich kulinarnych nawyków. Zapraszamy was do przeczytania pozostałych artykułów na naszym blogu.