Przebieg terapii falą uderzeniową

Podczas terapii falą uderzeniową następuje skokowy wzrost ciśnienia, co pomaga w leczeniu wielu schorzeń układu ruchu. Wiele osób cierpi na powracające bóle kręgosłupa, zwyrodnienie stawów, czy urazy nabywane podczas aktywności fizycznej. Zastosowanie fali uderzeniowej uśmierza ból oraz niweluje stany zapalne, a ponadto pobudza krążenie krwi i pozwala na odprężenie.

Reklama

Fala uderzeniowa jako sposób na wiele dolegliwości

Wśród metod fizykoterapii znajduje się fala uderzeniowa, którą wielu lekarzy dedykuje osobom zmagającym się z dolegliwościami różnych części ciała. W wyniku przeprowadzanej terapii notuje się skokowy wzrost ciśnienia, co powoduje do znacznego zmniejszenia odczuwanego bólu. Mimo iż wspomniany wzrost nie trwa długo, amplituda ciśnienia od 50 do 100 MPa wystarcza do odczuwania poprawy samopoczucia. Wszystkie uszkodzone tkanki są regenerowane i dochodzi do tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Fala uderzeniowa dociera do uszkodzonych tkanek poprzez specjalne urządzenie wyposażone w głowicę. Aplikuje się na nią żel oraz przykłada do zmienionego chorobowo miejsca — czasami pacjent może odczuwać dyskomfort i ból. Specjaliści zazwyczaj rekomendują poddanie się trzem zabiegom w ciągu tygodnia, oczywiście po uprzednim uzyskaniu skierowania. Koszt w większości placówek jest podobny i kształtuje się w granicach od 50 do maksymalnie 70 złotych. Sprzęt do rehabilitacji w formie aparatu do fali uderzeniowej powinien mieć oczywiście niezbędne certyfikaty, również w przypadku prywatnych placówek fizjoterapeutycznych. Tylko wówczas gwarantowane jest pełne bezpieczeństwo każdego pacjenta.

Reklama

Jakie są wskazania do leczenia falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa jest coraz częściej stosowaną metodą leczenia dolegliwości układu ruchu, ponieważ terapia nie musi trwać długo. Inne formy leczenia mogą trwać nawet kilka miesięcy, zanim dostrzegalne są efekty. Natomiast w przypadku stosowania sprzętu do rehabilitacji falą uderzeniową pierwsze rezultaty pacjent odczuwa już po zakończeniu pierwszego zabiegu. Wskazaniami do udania się na terapię falą uderzeniową są na przykład urazy często występujące u sportowców. Są to na przykład łokieć tenisisty, golfisty, naderwanie lub zerwanie ścięgien, uszkodzenie stawu skokowego. Ponadto fala uderzeniowa jest pomocna w leczeniu haluksów, skutków przeciążenia narządów ruchu oraz zapalenia stożka rotatorów. To, co najczęściej skłania pacjentów do poddania się terapii, jest ogromna chęć pozbycia się bólu spowodowanego wspomnianymi urazami. Główną zaletą jest oczywiście wysoki poziom skuteczności i szybkość stwierdzenia poprawy, jednak poza wskazaniami istnieją także sytuacje, w których fala uderzeniowa nie może być stosowana. Są to stwierdzone choroby nowotworowe, okres ciąży lub połogu, zdiagnozowanie choroby zakaźnej lub problemy z krzepliwością krwi. W takich sytuacjach konieczne jest skorzystanie z innych form fizjoterapii, w celu ochrony zdrowia i nierzadko życia pacjenta. Wszystkie niezbędne informacje przekaże pacjentowi lekarz prowadzący, który po przeprowadzeniu wywiadu i badań stwierdzi lub wykluczy przeciwwskazania.