Rodzaje znieczuleń u dentysty. Które wybrać?

Znieczulenie miejscowe (anestezja) to nowoczesny sposób na przetrwanie nawet dłuższej wizyty u dentysty bez stresu, bólu i dyskomfortu. Dzięki temu stomatolog może zająć się ubytkami próchniczymi lub przeprowadzić inne interwencje, a pacjent nie cierpi. Jakie są współczesne rodzaje znieczulenia miejscowego i które z nich warto wybrać?

Reklama

Dlaczego warto skorzystać ze znieczulenia u dentysty?

Znieczulenie to nie tylko możliwość przeprowadzenia dłuższych zabiegów u dentysty, bez niepotrzebnego bólu u pacjenta. Ułatwia ono również pracę stomatologowi, dzięki zmniejszeniu wydzielania śliny w jamie ustnej pacjenta. To szczególnie istotne w trakcie zakładania plomby czy innych zabiegów stomatologicznych, które powinny być przeprowadzane w suchym środowisku.

Znieczulenie jest niezbędne w przypadku poważniejszych zabiegów jak leczenie kanałowe czy usuwanie zęba.

Przed zastosowaniem środka znieczulającego dentysta przeprowadza wywiad, w trakcie ustala, na jakie leki lub substancje uczulony jest pacjent. W przypadku braku tolerancji na określone składniki leków znieczulających może dojść do poważnych komplikacji w trakcie zabiegu. Pacjent musi też poinformować stomatologa, na jakie schorzenia cierpi i jakie leki przyjmuje na stałe, co pozwoli na odpowiednie dostosowanie rodzaju środków znieczulających. Pacjentki w ciąży również powinny powiedzieć dentyście o swoim stanie, dzięki czemu sposób leczenia będzie bezpieczny zarówno dla nich, jak i dziecka.

Jakie są rodzaje znieczuleń u dentysty?

Najczęściej stosowane współcześnie znieczulenia w stomatologii to:

Znieczulenie nasiękowe (infiltracyjne)

Najbardziej typowa anestezja stosowana w stomatologii, w trakcie której pacjent pozostaje świadomy, ale nie odczuwa bólu. Znieczulenie nasiękowe polega na wstrzyknięciu środka uśmierzającego ból pod błonę śluzową jamy ustnej, w okolicy korzenia leczonego zęba. Blokuje on nerwy znajdujące się w zębinie, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu.

Znieczulenie nasiękowe stosowane jest powszechnie w wielu dziedzinach dentystyki: stomatologii zachowawczej czy chirurgii stomatologicznej. Anestezja infiltracyjna nie jest niezbędna przy wszystkich zabiegach dentystycznych, ale zalecana u pacjentów, którzy boją się bólu związanego z leczeniem.

Znieczulenie przewodowe

Przy znieczuleniu przewodowym lek uśmierzający ból podawany jest w okolicy pnia nerwów zęba. W wyniku jego zastosowania pacjent nie tylko nie odczuwa dyskomfortu, ale również zimna, ciepła czy dotyku. Taki efekt utrzymuje się przez jakiś czas, zazwyczaj nie dłużej niż cztery godziny.

Przewodowe znieczulenie jest znacznie korzystniejsze niż ogólne, ze względu na blokowanie odczuwania bólu jedynie w części ciała poddawanej zabiegowi. Dawkę leku znieczulającego dentysta dobiera odpowiednio do budowy ciała pacjenta i typu przeprowadzanego zabiegu. Najczęściej znieczulenie przewodowe stosuje się przy usuwaniu dolnych zębów bocznych, co pozwala na unieczynnienie nerwu zębodołowego dolnego.

Znieczulenie powierzchniowe

To rodzaj anestezji odpowiedni dla pacjentów, którzy mają jednocześnie obawy przed bólem, ale też ukłuciem igłą. W znieczuleniu powierzchniowym używa się bowiem żelu lub aerozolu rozprowadzanego na powierzchni śluzówki jamy ustnej.

Tego rodzaju znieczulenia używa się przed ukłuciem igłą lub u dzieci w trakcie usuwania zębów mlecznych.

Reklama

System The Wand

Znieczulenie komputerowe, które pozwala na precyzyjne podanie środka uśmierzającego ból, dokładnie w miejscu planowanej interwencji stomatologicznej. Stosowane w przypadku, kiedy trzeba znieczulić tylko jeden ząb.

Sedacja

Wprowadzenie pacjenta w gabinecie stomatologicznym w rodzaj płytkiego snu, w trakcie którego lekarz przeprowadza całą interwencję. Środki zmniejszające aktywność ośrodkowego układu nerwowego podawane są metodą wziewną. Sedacja jest przeprowadzana w obecności lekarza anestezjologa.

Leczenie zębów bez bólu w WDC

Podanie znieczulenia u dentysty pozwala uniknąć bólu i strachu związanego z wizytą i interwencją lekarza. W warszawskiej klinice Warsaw Dental Center stosowane są dopasowane indywidualnie środki uśmierzające ból, co ułatwia pacjentom podjęcie decyzji o regularnych wizytach w gabinecie i zadbaniu o stan swoich zębów.