Dlaczego należy chronić pszczoły

pszczoły zbierają nektar z żółtego kwiatu słonecznika

Na całym świecie żyje około 25 tys. gatunków pszczół, w Polsce natomiast jest ich niespełna 500 gatunków. Jak wszyscy wiemy dzięki pszczołom możemy cieszyć się smakiem pysznych oraz zdrowych miodów. Stąd śmiało można rzec, że są one producentami żywności. Wśród nas są też zapewne osoby, które panicznie boją się pszczół oraz użądlenia przez te owady. Zapewne z radością przyjęłyby wiadomość o unicestwieniu tych owadów. Jednak taki scenariusz jest bardzo niebezpieczny, zarówno dla roślin jak i dla nas samych. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się wielu cennych informacji, dlaczego pszczoły są tak ważne w naszym życiu.

Reklama

Dlaczego powinniśmy chronić pszczoły?

Nawet małe dzieci wiedzą, że pszczoły zapylają rośliny, stąd ich widok na kwiecistych łąkach czy na kwiatowych rabatach, w ogrodzie nie powinien nas dziwić. Jednak praca tych owadów nie polega wyłącznie na zapylaniu kwiatów ozdobnych, ponieważ zapylają one też drzewa jak jabłonie, śliwy oraz krzewy np. porzeczki czy też warzywa w ogrodzie jak pomidory czy ogórki. Dzięki zapyleniu kwiatów, powstają z nich w późniejszym czasie owoce oraz warzywa. Proces zapylenia sprawia, że kwiaty przemieniają się w pożywienie dla zwierząt oraz ludzi. Gdyby pszczoły tego nie robiły nie mielibyśmy na świecie chrupiących jarzyn, soczystych owoców, bogatych w substancje odżywcze, orzechów czy też aromatycznych i zdrowych ziół. Wówczas nasza dieta byłaby bardzo uboga w witaminy i składniki mineralne. Drzewa natomiast przestałyby dawać nasiona będące pożywieniem ptaków.

Dlaczego pszczoły są tak ważne?

Pszczoła zbiera pyłek z białych kwiatów i je zapyla

Pszczoły żerują też na roślinach dziko rosnących, przez co dostarczają pożywienia dzikim zwierzętom.To właśnie dzięki tym owadom, jest w stanie przetrwać wiele gatunków szaty roślinnej oraz zwierząt. Musimy zdawać sobie sprawę, że tylko 20% roślin jest zapylana przy pomocy wiatru (rośliny wiatropylne). Stąd brak zapylających rośliny pszczół spowodowałby drastyczne ograniczenie pokarmu dla dzikich zwierząt. Musimy sobie wziąć tą prawdę do serca, żeby zrozumieć potrzebę ochrony owadów zapylających.

Czy pszczołom grozi wyginięcie?

Wpływ człowieka na owady zapylające

Smutne realia są takie, że na świecie pszczoły oraz inne owady zapylające jak trzmiele, motyle, osy, a nawet mrówki nieustannie giną. Drasrtyczny spadek ich liczby jest notowany już od lat 90-tych dwudziestego wieku. Wciąż obserwowane są masowe zniknięcia owadów z uli, a pszczele rodziny wciąż zmniejszają swoją liczebność. Dzieje się tak z różnych powodów, głównym z nich jest fakt, że pszczołom zaczyna brakować jedzenia. Czyli naturalnych stanowisk z których mogły by one zbierać nektar i pyłek. Przyczynia się do tego stale rosnąca urbanizacja terenu. Przynosi ona masowe wycinki drzew oraz monokultury (uprawianie na danym obszarze tylko jednego gatunku roślinnego). Kolejną przyczyną spadku liczebności pszczół na świecie, jest stosowanie co raz to mocniejszych pestycydów w celu ochrony roślin.

Szkodniki i choroby rodzin pszczelich

Pszczoła z kleszczem Varroa Destructor

Ostatecznie, pszczoły są atakowane przez pasożyty oraz rozmaite choroby. Jednym z głównych zagrożeń z którym muszą się codziennie borykać pszczoły jest Varroa Destructor, widoczny na zdjęciu. Jest to rodzaj pszczelego kleszcza, który został sprowadzony z Azji i stopniowo zaczoł występować na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy stwierdzono jego występowanie w 1980 roku. Obecnie występuje w każdym ulu a nieleczona rodzina pszczela ginie w ciągu 1 roku.

Zmiany klimatyczne, a pszczoły

Pszczoła leci do kwiatów jabłoni aby je zapylić i zebrać pyłek

Bardzo niekorzystnym zjawiskiem dla pszczół, są też obserwowane w ostatnich latach zmiany klimatyczne. Są one spowodowane ogólnym wzrostem globalnej temperatury i nasileniem gwałtownych zjawisk pogodowych jak trzęsienia ziemi, trąby powietrzne czy też huragany i powodzie.

Część roślin zaczyna kwitnąć zbyt późno, podczas gdy inne kwitną zdecydowanie za wcześnie. Zjawisko to może spowodować problemy żywieniowe pszczół. Krótkie zimy powodują wcześniejszy wylot pszczół z ula na łąki, gdzie jeszcze nie ma kwiatów gotowych na zapylenie. Dodatkowym problemem są ulewne deszcze wyniszczające kwitnące rośliny, a także gniazda zapylaczy. Baza pokarmowa, zostaje znacznie uszczuplona podczas długotrwałych suszy, a wysokie temperatury uniemożliwiają pszczołom pracę.


Czy jesteśmy w stanie pomóc? Jak powinniśmy chronić pszczoły?

Każde działanie jest w tym kierunku niezwykle cenne i zależy od nas samych, zatem przede wszystkim:

pszczoła lecąca na czerwony kwiatek

  • Zadbajmy o dostępność w naszych ogrodach roślin całosezonowych, kwitnących w różnych porach roku.
  • Organizujmy pożywienie owadom na balkonach, tarasach i w przydomowych ogrodach w postaci kolorowych, pachnących, miododajnych i pyłkodajnych kwiatów.
  • Dbając o swój ogród, stosujmy naturalne nawozy.
  • Unikajmy wypalania w ogrodzie traw i liści, stwórzmy z nich naturalny kompost (o tym jak go przygotować pisaliśmy już w artykule na naszym blogu).
  • Zainwestujmy w domki dla owadów które zapylają rośliny.
  • Stwórzmy miejsca zachęcające pszczoły do zasiedlania się w nich (wiązki słomy, trzciny podwieszane do drzew).
  • Zagospodarujmy w ogrodzie niewielką przestrzeń na kępki wilgotnego mchu, który zapewni pszczołom niezbędną do życia wodę.

Warto zainteresować się problemem ginących owadów ponieważ ich życie zależy od nas a tym samym nasze życie zależy od nich. Niestety owady nie są w stanie same sobie pomóc.

Reklama

Dlaczego należy chronić pszczoły?

Ochrona pszczół wydaje się mieć oczywiste powody, trzeba o nie dbać, by cieszyć się wszelakimi dobrodziejstwami natury. Rozumiejąc, dlaczego należy chronić pszczoły, naukowe ośrodki na całym świecie pracują nad wprowadzeniem naturalnych lub syntetycznych substancji. W celu pomocy w przetrwaniu owadów zapylających w środowisku pestycydów i monokultur uprawowych. Organizacja Greenpeace również włączyła się do akcji ochrony owadów, jakim jest pszczoła. Nawołuje do zakazu stosowania pestycydów, wspiera ekologiczne rolnictwo oraz promuje pszczelarstwo. Greenpeace prowadzi także słynną akcję społeczną – ADOPTUJ PSZCZOŁĘ, a zebrane fundusze przeznaczane są na pomoc pszczołom miodnym oraz dziko żyjącym, do której masz szansę dołączyć.