Zioła na obniżenie kreatyniny

Nerki są odpowiedzialne za proces usuwania produktów przemiany materii z krwi i dbanie o prawidłową wartość stężenia elektrolitów oraz wody w organizmie. Informacje o tym czy nerki pracują prawidłowo, czy w sposób upośledzony możemy uzyskać po wykonaniu badania – oznaczenia kreatyniny w surowicy krwi lub próbce moczu. Gdy stężenie tego wskaźnika jest wysokie, warto sięgnąć po naturalne sposoby obniżające poziom kreatyniny.

Reklama

Jak powstaje kreatynina? 

ładna dziewczyna podnosi ciężary co powoduje przemianę materii

Kreatynina jest produktem metabolicznym kreatyny. Powstaje wskutek oddania przez fosfokreatynę wysokoenergetycznego wiązania fosforanowego do białek kurczliwych. Podczas wysiłku zachodzi zależność – im większa intensywność, tym większe zużycie energetycznych fosforanów z fosfokreatyny.

Kreatyna jest chemicznym związkiem organicznym, który powstaje w procesie zwanym przemianą materii. Do jej zadań należy magazynowanie oraz uwalnianie energii, która jest niezbędna do syntezy białek mięśniowych. Mięśnie wykorzystują fosfokreatynę do wytwarzania energii do krótkiej (od 1 do 10 sekund) intensywnej aktywności, na przykład przy podnoszeniu ciężarów lub podczas sprintu. Stężenie kreatyniny w osoczu krwi ma bezpośrednią zależność od masy mięśni oraz od wydajności nerek. Prawidłowe funkcjonowanie nerek sprowadza się do tego, że kreatynina w dużym stopniu filtrowana jest przez kłębuszki nerkowe.

Stężenie kreatyniny we krwi 

Badanie stężenia kreatyniny wykonuje się w celu sprawdzenia funkcjonowania nerek. Poziom tego związku jest różny, w zależności od płci. U mężczyzn zazwyczaj jest większy niż u kobiet oraz w zależności od stosowanej diety i stylu życia, zwłaszcza ilości spożywanego mięsa. W ciągu dnia w typowej diecie osoby jedzącej mięso znajdują się mniej więcej 2 gramy kreatyny, która jest później przekształcana na kreatyninę. Dieta wegan, wegetarian powoduje, że zapasy kreatyny są dużo mniejsze, mniejszy jest udział białka w diecie. Różnice stężenia kreatyniny mogą być różne u kobiet w ciąży lub u osób po amputacji kończyny, a także tych, które zmagają się z nowotworem. Norma u zdrowego mężczyzn wynosi 60 – 120 umol/l, u kobiet jest to 50-110 umol/l, natomiast u dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia 20-40 umol/l.

Wysoki poziom kreatyniny – objawy

Wysoki poziom kreatyniny może świadczyć o upośledzonej czynności nerek. Jednorazowo podwyższone stężenie może być wskazaniem do powtórzenia badania oraz stanowi przesłankę do rozszerzenia diagnostyki. Gdy wraz z podwyższonym stężeniem kreatyniny występuje gorączka, ból. Problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka lub wymioty, zaburzenia w oddawaniu moczu należy skonsultować się ze specjalistą. Na podwyższony poziom kreatyniny mogą mieć wpływ przyjmowane leki oraz intensywna aktywność fizyczna, która była wykonywana w niewielkim odstępie czasu przed rozpoczęciem badań.

Przyczyny zbyt niskiego stężenia kreatyny

Wynik kreatyniny poniżej zakresu prawidłowego występuje przeważnie u kobiet. Często jest to wynikiem znacznego zmniejszenia masy ciała, niedożywienia, a także niskiej aktywności fizycznej. Wskaźnik poniżej normy występuje często u kobiet w ciąży, u których zachodzi hiperfiltracja kłębuszkowa. Narażeni na niedobór kreatyniny są wegetarianie oraz weganie. Ich diety nie dostarczają białka zwierzęcego, które jest źródłem kreatyny. Osoby, które doznały urazów, chorują neurologiczne oraz osoby przyjmujące leki sterydowe lub moczopędne są narażone na zbyt niski wskaźnik poziomu kreatyniny. Treści uzyskane po wykonaniu badania należy skonsultować z lekarzem.

Reklama

Kiedy wykonuje się badanie na kreatyninę? 

Badanie poziomu kreatyniny można zlecić w celu kompleksowej diagnostyki i kontroli u osób zdrowych. Przede wszystkim zaleca się u osób z podejrzeniem chorób układu moczowego. Do wykonywania tego testu nie ma przeciwwskazań. Jest natomiast kilka zasad, o których trzeba pamiętać przed przystąpieniem do badania. Po pierwsze przystępując do badania, powinno się być na czczo. Pamiętajmy, aby minęło co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku. Trzeba pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, tak aby być dobrze nawodnionym. Należy pić 30 – 35 ml płynu na kilogram masy ciała. Jednak przed samym badaniem dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody. Dzień przed należy pamiętać o unikaniu nadmiernego wysiłku fizycznego, zbyt intensywny trening może zaburzać uzyskany wynik. Na kilka dni przed (2-3 dni) nie powinno się spożywać alkoholu oraz tłustych potraw. Badanie polega na pobraniu próbki krwi, a następnie oznaczeniu w laboratorium poziomu stężenia kreatyniny. Następnie wynik konsultowany jest z lekarzem. 

Wysoka kreatynina – jak obniżyć poziom kreatyniny? 

Zbilansowaną dietą, bogatą w składniki odżywcze, minerały oraz witaminy – dostarczymy naszemu organizmowi spożywając warzywa i owoce. W przypadku niedoboru jakichś składników możemy sięgnąć po suplementy diety, które można kupić na przykład w sklepie internetowym https://natura-sklep.pl/. Należy pamiętać, że odpowiednie nawodnienie poprzez regularne picie wody i aktywność fizyczną są istotne dla zdrowia i utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu moczowego i homeostazy w organizmie. Wskaźnik powyżej zakresu prawidłowego pokazuje, że podwyższona kreatynina może być problemem.

Zioła na obniżenie kreatyny

zmielona rozdrobniona pokrzywa której spożywanie usówa toksyny

Sposobem, który może pomóc obniżyć jej poziom, jest picie ziół. Moczopędne właściwości, które wspomagają pracę nerek, posiadają niektóre zioła: pietruszka, korzeń mniszka, prawoślaz, imbir, kurkuma, seler oraz skrzyp. Sposobem konserwacji ziół jest ich suszenie. Do naturalnych metod suszenia ziół zaliczamy pozostawienie ich na świeżym powietrzu przez 2-3 tygodnie, od czasu do czasu przewracając je.

Herbaty ziołowe na obniżenie poziomu kreatyny

Pokrzywa

Herbata z pokrzywy jest uznawana jako najlepsza herbata na nerki, którą warto pić także ze względu na jej sporą zawartość pierwiastków mineralnych. Pokrzywa oczyszcza i leczy choroby układu moczowego, takie jak kamica, skąpomocz, stany zapalne nerek, dróg moczowych oraz pęcherza. Warto wzbogacić dietę o lecznicze zioła na nerki, które wspomagają oczyszczanie nerek z toksyn oraz pomagają obniżyć poziom kreatyniny we krwi.

Mniszek lekarski
ziołowa herbata z mniszka lekarskiego obniża wysoki poziom kreatyny

Działanie mniszka lekarskiego wpływa na zwiększenie produkcji moczu. Ze względu na swoje właściwości usuwa jody potasu i sodu, wspomagając nerki i poprawia ich prawidłowe funkcjonowanie.

Skrzyp polny

Napary ze skrzypu polnego dzięki właściwościom moczopędnym, często są polecane podczas leczenia problemów z nerkami. Powinno się je pić 2 razy dziennie, najlepiej na czczo z samego rana, a następnie wczesnym popołudniem.

Mącznica lekarska

Mącznice stosuje się w leczeniu zapalenia pęcherza, jak również infekcji dróg moczowych czy prostaty zwanej przerostem gruczołu krokowego.

Czarny bez

Sok z czarnego bzu posiada zbawienny wpływ na organizm i pracę układu moczowego jak również trawiennego regulując jego pracę. Działa moczopędnie i przeczyszczająco.

Reklama

Jak pobudzić nerki do pracy?

budowa nerek

Gdy jest kreatynina podwyższona, dla organizmu bardzo ważny jest poziom nawodnienia. Należy zwiększyć ilość wypijanych płynów, w tym zioła na obniżenie kreatyniny oraz stosować się do zaleceń dietetycznych. Skutecznym sposobem na zbicie kreatyniny jest ograniczenie białka i soli w codziennym jadłospisie. Temat udziału tłuszczów w diecie jest istotny. Przy niewydolności nerek zaleca się stosować większą podaż tłuszczu – około 40%, ale przede wszystkim powinny to być tłuszcze roślinne. Warto wprowadzić niektóre produkty, które są bogate w żelazo, potas oraz wapń. 

Niewydolność nerek powiązana jest, z tym że nerki nie są w stanie poradzić sobie z oczyszczaniem krwi.

Czego nie lubią nerki?

Numerem jeden wśród wrogów nerek jest sól. Według informacji podanych przez WHO w Polsce spożycie soli przekraczane jest dwukrotne. Produkty z dużą zawartością soli, przede wszystkim przetworzone produkty, nie sprzyjają w walce z chorobami i należy ich unikać. Kiedy niewydolność nerek może przerodzić się w coś poważniejszego? Zaburzenia czynności filtracji prowadzi do niedostatecznego ukrwienia, stanu zapalnego w obrębie kłębuszków nerkowych oraz zaburzeń oddawania moczu, co prowadzi do powstania przewlekłej niewydolności nerek.